Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Calculator in buget 2500

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
Kraix

Kraix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.09.2008
Salutare,

1. La ce va fi folosit PC-ul
Jocuri + programare

2. Bugetul maxim
2500 RON

3. Rezolutia si diagonala monitorului
Diagonala 23", rezolutie 2048 x 1152

4. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem;
AMD FX-8350 (l-am prins la un pret foarte bun)
sa nu includa nimic ce nu tine de unitatea centrala (tastatura, mouse, etc)

5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
Nu prefer un anume magazin, desi ma gandeam sa-mi cumpar memoriile de la un magazin de care n-am auzit, dar fiind memorii nu vad ce ar putea fi atat de rau ( link )
Desi daca diferenta de pret nu este foarte mare, prefer eMAG. La memoriile de mai sus este o diferenta destul de mare, de exemplu.

Nu sunt inca sigur care dintre GTX960 si R9 380 ar fi o alegere mai buna. Review-urile tind spre R9. Pareri?

As dori sa cumpar totul luni sau marti (6-7 iulie).

Va multumesc anticipat!

Edited by Kraix, 02 July 2015 - 22:04.


#2
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Eu te-as sfatui sa vinzi procesorul AMD si banii sa-i pui peste cei 2.500 Lei, iar cu bugetul usor marit, sa te orientezi spre Intel  Posted Image

#3
Kraix

Kraix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.09.2008

View Posttom_1133, on 02 iulie 2015 - 22:26, said:

Eu te-as sfatui sa vinzi procesorul AMD si banii sa-i pui peste cei 2.500 Lei, iar cu bugetul usor marit, sa te orientezi spre Intel  Posted Image

Daca m-ar fi deranjat performantele AMD-ului, nu l-as fi cumparat oricat ar fi costat. Eu unul sunt destul de multumit de procesoarele lor. Multumesc, totusi! :)

#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Asta recomand eu desi ti-ar cam fi trebuit si un cooler aftermarket.

Eventual renunti la 4 gb RAM si iei asta : http://www.azerty.ro...spirit-90m-reva

Attached Files

  • Attached File  emag.PNG   147.57K   78 downloads

Edited by jegmihai, 02 July 2015 - 23:15.


#5
Kraix

Kraix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.09.2008

View Postjegmihai, on 02 iulie 2015 - 23:12, said:

Asta recomand eu desi ti-ar cam fi trebuit si un cooler aftermarket.

Eventual renunti la 4 gb RAM si iei asta : http://www.azerty.ro...spirit-90m-reva

Marfa!
Cat despre cooler, exista un motiv pentru care prefer eMAG :) o sa am bani si de un cooler in buget, cel mai probabil.

O curiozitate doar. Carcasa ofera cam multe intr-un pret cam mic si mi-e frica sa fie de calitate scazuta. Ma uitam mai degraba la aceasta care am inteles ca are ventilatoare incluse foarte bune si ofera posibilitati de wire management destul de ok. Ce zici?

Multumesc mult! Cel mai probabil voi merge pe varianta ta.

O zi buna,
Stefan

#6
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View PostKraix, on 03 iulie 2015 - 01:14, said:



Marfa!
Cat despre cooler, exista un motiv pentru care prefer eMAG :) o sa am bani si de un cooler in buget, cel mai probabil.
Uite recomandarea de la Emag : http://m.emag.ro/coo...1/pd/EDYSTBBBM/

View PostKraix, on 03 iulie 2015 - 01:14, said:

O curiozitate doar. Carcasa ofera cam multe intr-un pret cam mic si mi-e frica sa fie de calitate scazuta. Ma uitam mai degraba la aceasta care am inteles ca are ventilatoare incluse foarte bune si ofera posibilitati de wire management destul de ok. Ce zici?
E decenta carcasa. Poti sa mergi pe ea.

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostKraix, on 03 iulie 2015 - 01:14, said:

Cat despre cooler, exista un motiv pentru care prefer eMAG Posted Image o sa am bani si de un cooler in buget, cel mai probabil.
GRESIT!

daca iei fix aceiasi configuratie de la azerty ai si 8gb ram si cooler in buget. nu trebuie sa renunti la nimic.

uite

PS: emag este unul din cele mai scumpe magazine online. cum crezi ca isi permit retur dupa 30 zile si restul "serviciilor"?

Edited by shmu, 03 July 2015 - 10:17.


#8
Kraix

Kraix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.09.2008

View Postshmu, on 03 iulie 2015 - 10:05, said:

GRESIT!

daca iei fix aceiasi configuratie de la azerty ai si 8gb ram si cooler in buget. nu trebuie sa renunti la nimic.

uite

PS: emag este unul din cele mai scumpe magazine online. cum crezi ca isi permit retur dupa 30 zile si restul "serviciilor"?
Nu stiu de ce ai zis ca e gresit pentru ca nici macar nu am precizat motivul si nici n-o sa-l precizez.

Dar chiar daca ar fi asta motivul, tot as prefera sa dau putin mai mult pentru posibilitatea de retur.
Hai sa nu transformam discutia in eMAG vs alte magazine ca nu-si are rostul aici.

O zi buna!

#9
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Ca 14 zile nu va mai ajung. :))
Aruncati cu banii pe magazin si apoi plangeti la retur cand nu e asa "roz" pe cat ai crede.

#10
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostKraix, on 03 iulie 2015 - 11:09, said:

Nu stiu de ce ai zis ca e gresit pentru ca nici macar nu am precizat motivul si nici n-o sa-l precizez.
din exprimare cam asta s-a inteles (vezi ca te-am citat).

daca vrei neaparat emag, treaba ta. dar posibilitatea aia de retur e buna la niste casti, la un telefon, sau alte chestii care le cam iei de capul tau, nu la un pc facut din bucati.

dar vezi ca dai cam 150 lei in plus, nu?

PS: nu e vorba de emag vs alte magazine, si eu am cumparat de multe ori de la emag, fie cand nu eram sigur de produs (spre ex casti) fie cand chiar aveau reduceri (ex BF si alte ocazii).
dar cand iesi cu 100+ lei mai ieftin la alt magazin, sincer nu mai inteleg de ce ai alege emag-ul.

Edited by shmu, 03 July 2015 - 11:44.


#11
Kraix

Kraix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.09.2008

View Postshmu, on 03 iulie 2015 - 11:42, said:

din exprimare cam asta s-a inteles (vezi ca te-am citat).

daca vrei neaparat emag, treaba ta. dar posibilitatea aia de retur e buna la niste casti, la un telefon, sau alte chestii care le cam iei de capul tau, nu la un pc facut din bucati.

dar vezi ca dai cam 150 lei in plus, nu?

PS: nu e vorba de emag vs alte magazine, si eu am cumparat de multe ori de la emag, fie cand nu eram sigur de produs (spre ex casti) fie cand chiar aveau reduceri (ex BF si alte ocazii).
dar cand iesi cu 100+ lei mai ieftin la alt magazin, sincer nu mai inteleg de ce ai alege emag-ul.

Din pretul care-l vezi la total mai scade ~300 de lei si cu atat il iau eu. Acum putem sa ne vedem cu totii de viata?
Cat despre retur. Am returnat la eMAG 2 produse pana acum fara sa ma intrebe nimic la o saptamana dupa cumparare. La un alt magazin pe care il ridica lumea in slavi am fost sa returnez un produs care a venit stricat de la furnizor si pe langa faptul ca m-au acuzat ca eu l-am stricat (in cele 24 de ore cat a stat la mine, din care l-am folosit o ora si l-am pus la loc in cutie), mi-au si refuzat returul. Nu e vorba numai de perioada, e vorba si de atitudinea fata de clienti. Poate am avut eu ghinion de o experienta neplacuta la acel magazin sau poate am avut noroc la eMAG, dar cu siguranta n-o sa mai risc sa am experienta neplacuta a 2-a oara pentru 100 de lei.

O zi buna!

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
ai avut tu experienta neplacuta (si mai depinde si de magazin defapt).

ideea e ca aici nu citesti doar tu, citesc si altii. asa ca trebuie sa discutam si la general cateodata.

spor la cumparaturi.

Edited by shmu, 03 July 2015 - 14:35.


#13
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Cand ai voucher, mentionezi, ca nu-i asa greu.
Normal ca iti convine sa iei de la un magazin unde stii ca ai un discount. Dar daca esti baiat istet, poti lua cev de valoarea voucher-ului de la magazinul respectiv, iar restul sa il iei din alte parti, unde e mai ieftin.
Pretul final s-ar putea sa te surprinda.

#14
Kraix

Kraix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.09.2008
In regula, imi cer scuze fata de oamenii pe care i-am deranjat cu comentariile mele, probabil nici eu nu m-am exprimat foarte bine si port o parte din vina. Voi tine minte pe viitor :)

Atasat am pus comanda pe care am facut-o fara placa video, pe care o voi comanda in cursul saptamanii viitoare, dar care va fi R9 380.

O zi buna tuturor si imi cer scuze din nou pentru neplaceri.
Stefan

Attached Files



#15
Ally97

Ally97

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 03.01.2012
Ce variantă e acel M5a97?
Presupun că nu e cea EVO.

Uite aici de ce întreb.
https://docs.google....xNGQ/pub?gid=3#

În plus..ai luat un cooler vai de el...nu înțeleg de ce nu ai luat ce au recomandat băieții...dar nu mă miră...

#16
Kraix

Kraix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.09.2008

View PostAlly97, on 03 iulie 2015 - 20:56, said:

Ce variantă e acel M5a97?
Presupun că nu e cea EVO.

Uite aici de ce întreb.
https://docs.google....xNGQ/pub?gid=3#

În plus..ai luat un cooler vai de el...nu înțeleg de ce nu ai luat ce au recomandat băieții...dar nu mă miră...

E cea simpla R2.0(Nici EVO/PRO, nici LE). Coolerul e vai de el ca asa crezi tu sau ca l-ai vazut cum se comporta si stii cum e? Daca doar iti dai cu parerea, nu ma mira nici pe mine. Pentru un calculator facut pe un buget relativ restrans, eu sunt multumit de piesele pe care le-am ales.

Daca cineva are puterea asta, l-as ruga sa inchida thread-ul sau sa-l stearga cu totul. Cine a vrut sa ma ajute, m-a ajutat, cine a vrut sa ma jigneasca, m-a jignit. Toata lumea e fericita.

Edited by Kraix, 03 July 2015 - 22:58.


#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostKraix, on 03 iulie 2015 - 22:57, said:

Coolerul e vai de el ca asa crezi tu sau ca l-ai vazut cum se comporta si stii cum e?
de obicei lumea stie din reviews. si aia din reviews nu sunt chiar pe langa.

dar pare decent coolerul ala. nu se compara cu altele mai maricele cu vent de 120, dar e ok. o sa te cam enerveze zgomotul de la vent cand o sa fie mai liniste in camera (mai ales in full load, o sa auzi din plin cele 2400rpm), si ala o sa fie cam singurul care se va auzi mai tare din tot pc-ul...

hai ca inchid asta asa sa te simti bine Posted Image

PS: in general unii oameni se simt putin jigniti cand cineva vine sa ceara sfaturi, le primeste (adica cineva chiar sta si scrie un sfat bun) si apoi ala de a cerut isi cumpara tot ce-l taie capu'

asa ca idee pt altii - sau si pt tine ca tot ai zis ca vrei emag si pt retur, asta merita de la emag. juma de kil de aluminiu, 4 heatpipes si un vent de 120 iti cam garanteaza ca iti raceste bine si destul de silentios.

Edited by shmu, 03 July 2015 - 23:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate