Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

despre alegerea unei meserii

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
kutniseverdeen

kutniseverdeen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.12.2014
Salutare tuturor!
Am si eu niste intrebari pentru oamenii care au un job din comuniatatea softpedia.
1. Ce fel de persoana esti? Detalii cum ar fi:introvertit/extrovertit, iti plac oamenii, copiii, animalele? ai spirit de echipa? ce e important pentru tine? varsta, asteptarile de la viata, punctual sau nu etc
2. ce aptitudini ai si cand le-ai descoperit? cum ti-ai ales meseria?
3. ce cariera urmezi si daca ai mai facut si altceva in trecut. ce iti place si ce nu iti place la jobul tau?
4. ce importana au avut ceilalti in alegerea carierei?
5. ti-ar mai placea sa faci si altceva?

  sunt intr-un impasin ceea ce priveste meseria, si am nevoie de niste perspective. nu e necesar sa raspundeti la toate intrebarile, insa mi-ar placea sa raspundeti macar la "cum ti-ai ales meseria?"
Va multumesc anticipat.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkutniseverdeen, on 02 iulie 2015 - 02:25, said:

sunt intr-un impasin ceea ce priveste meseria, si am nevoie de niste perspective
Dar nu ti se transfera experientele noastre. Degeaba te iluzionezi cu ce putem spune noi ! Mai bine intreaba altceva punctual nu lucruri care nu te ajuta cu nimic.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu tu iti alegi meseria... ea te alege pe tine
si eu consider intrebarile irelevante... nu te ajuta raspunsurile cu nimic (ba din contra)

pentru sfaturi si indrumari e complicat pentru ca trebuie sa ne pui la dispozitie foarte multe amanunte personale
eu unul nu inteleg ce fel de om ar pune asemenea intrebari!

#4
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
Eu am 23 ani, m-am angajat la 18 într-o fabrică de produse emailate pe post de sablator iar pe parcurs m-am specializat și în ale vopsitoriei, de plăcut cel mai mult îmi place să vopsesc , "talentul" de vopsitor l-am descoperit aici când mi-au pus pistolul în mână, dupaia m-am urcat pe stivuitor și mi-a plăcut enorm și treaba asta, foarte important e si colectivul...oricum nu știu cu ce te pot ajuta aceste informații, dacă ai posibilitatea de a alege, încearcă să faci ceea ce îți place, lucrul la care crezi că te descurci bine pentru că, dacă îți e lejer să faci un lucru și îți place atunci nu vei avea probleme. Singurele neplăceri sunt legate de remunerație desigur. Acum, fiecare după posibilități, zonă, studii etc.

#5
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.08.2010
Matematica și carnea de porc ... e grele la burtică

�

#6
Eduardo-S

Eduardo-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.05.2015
Sa faci bani, e-o meserie
Se numeste smecherie
Nu-ti trebuie atestat
Sa fii un baiat versat.

#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Intr-o zi, dupa un an si jumatate de stat acasa, am zis sa imi fac si eu CV. Am trantit in CV tot ce stiam sa fac si ce nu stiam sa fac. Apoi am aplicat la TOATE job-urile la care ma credeam in stare sa rezist mai mult de o secunda. Prima oara m-au cautat de la o companie multinationala. Am fost la interviu (primul din viata mea) si am dat un fail, de la emotii. In aceiasi zi am avut un interviu la o companie mai mica. A treia zi eram angajat.

Cred ca job-ul ala m-a ales pe mine, pentru ca eu nici stiam ca aplicasem la aceasta companie.

#8
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
"cum ti-ai ales meseria?"
ma eu vroiam sa ma fac pilot de avion, dar cum angaja numai la mc si la paza...

#9
kutniseverdeen

kutniseverdeen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.12.2014
Din moment ce am intrebat, inseamna ca ma ajuta. Eu stiu cel mai bine ce imi trebuie si ce nu. Daca va dau detalii ca sa va dati voi cu parerea nu ma ajuta cu nimic, asa cum nu ma ajuta cu nimic nici parerile celor care ma cunosc personal.
Oricum am cerut pareri doar de la cei care au meserii, nu ma intereseaza nici parerile pe langa, nici generalitati, nici parerile celor fara meserie. Nu am ce face cu ele. Nu ma ajuta. Daca, din diverse motive, nu puteti raspunde ce meserie aveti, nu raspundeti deloc sau spuneti daca va place si pe ce criteri ati ales.

Multumesc celor care au raspuns. Din atatea comentarii doar 2 la obiect. Scoala nu prea ajuta la descoperirea abilitatilor. Nici macar nu iti arata cu ce se mananca unele joburi. La majoritatea trebuie sa inveti chestii si detalii inutile. Matematica mi-a placut, dar nici macar n-am stiut ca imi place, pentru ca asociam materia cu profesorul, si toti aveau tendinta de a se purta urat cu elevii.
  @miki07- asta da noroc. eu am schimbat mai multe joburi. aproape niciodata nu mi-a placut colectivul. Nu imi plac barfa, si acolo unde se aduna mai multi, e rost de superficialtate si nu ma simt in largul meu. Sefii de multe ori sunt absurzi doar de dragul de a face pe sefu'. joburile efectiv aveau si parti bune si parti rele. pe mine nu m-a ales nici o meserie din pacate.

#10
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013
Ideal ar fi ca toată lumea să facă ceea ce îi place. Acuma realitatea e că sunt oameni care lucrează pentru alții și oameni care lucrează pentru ei. Descoperă prima dată ce calități ai și cum le poți pune în valoare a.î. ceilalți să te aprecieze. Dacă ai probleme aici, scrie pe o foaie de hârtie la ce ești bun și la ce nu , sau întreabă o cunoștință cum te vede pe tine. Vocația (ceea ce îți place să faci) e în strânsă legătură cu ce fel de om ești. Posted Image

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkutniseverdeen, on 02 iulie 2015 - 12:10, said:

Din moment ce am intrebat, inseamna ca ma ajuta.
Cum ?
Eu eram pasionat de avioane. Aveam colectii de poze, machete, carti, am mers pe la aeroclub etc. De aici s-a desprins ideea sa ascult convorbirile dintre turn si piloti. Asa ca am trecut sa studiez electronica, am ajuns sa fac montaje cu receptoare, emitatoare si alte nebunii ale varstei devenind o pasiune si domeniul acesta. Dar tot intrand in electronica am dat de calculatoare. La final de liceu nu s-a organizat admitere la aviatie asa ca am trecut la software ca oricum altceva nu aveam in cap care sa ma atraga. Si am ramas aici pana in ziua de astazi unde prin natura meseriei am luat cunostinta si cu alte domenii cat sa am un habar.

View Postkutniseverdeen, on 02 iulie 2015 - 12:10, said:

Scoala nu prea ajuta la descoperirea abilitatilor.
Scoala te pune sa citesti. Iar de aici descoperi multe.

#12
kutniseverdeen

kutniseverdeen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.12.2014

View Postvolumepower, on 02 iulie 2015 - 12:16, said:

Ideal ar fi ca toată lumea să facă ceea ce îi place. Acuma realitatea e că sunt oameni care lucrează pentru alții și oameni care lucrează pentru ei. Descoperă prima dată ce calități ai și cum le poți pune în valoare a.î. ceilalți să te aprecieze. Dacă ai probleme aici, scrie pe o foaie de hârtie la ce ești bun și la ce nu , sau întreabă o cunoștință cum te vede pe tine. Vocația (ceea ce îți place să faci) e în strânsă legătură cu ce fel de om ești. Posted Image

am facut deja asta. nu mi-a folosit la nimic. va rog, nu mai dati sfaturi generale, am trecut deja de etapa asta si e clar ca nu mi-a folosit la nimic. ce mi-ar folosi mie este raspunsul la macar una din intrebari si anume cum v-ati ales meseria. pe ce critetii. am nevoie cumva de experienta altora de viata. experienta mea ma ajuta doar pana la un punct.

View Postneagu_laurentiu, on 02 iulie 2015 - 12:28, said:

Cum ?
Eu eram pasionat de avioane. Aveam colectii de poze, machete, carti, am mers pe la aeroclub etc. De aici s-a desprins ideea sa ascult convorbirile dintre turn si piloti. Asa ca am trecut sa studiez electronica, am ajuns sa fac montaje cu receptoare, emitatoare si alte nebunii ale varstei devenind o pasiune si domeniul acesta. Dar tot intrand in electronica am dat de calculatoare. La final de liceu nu s-a organizat admitere la aviatie asa ca am trecut la software ca oricum altceva nu aveam in cap care sa ma atraga. Si am ramas aici pana in ziua de astazi unde prin natura meseriei am luat cunostinta si cu alte domenii cat sa am un habar.


Scoala te pune sa citesti. Iar de aici descoperi multe.
  asta e interesant. tu ai ajuns pe ceea ce iti place din copilarie.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkutniseverdeen, on 02 iulie 2015 - 12:39, said:

tu ai ajuns pe ceea ce iti place din copilarie.
Fara atractie spre ceva nu merge pe timp indelungat.
In cls. a VIII-a m-a pus profesoara (si parintii) sa invat comentarii la lb. romana (eu sunt din generatie mai veche si pe atunci asa era moda). Si invatam ca prostu' pe de rost, daca ma sculai la 12 noaptea puteam sa recit in nestire de unde ma puneai. Chin mare am avut sa tin minte toate prostiile, ma uitam cu jind la cei care bateau mingea si eu ma strofocam de nebun. La admitere in liceu (asa era nu ca acum) mi-a cazut sa povestesc drumul lui Nica si alte chestiuni din capul meu. De atunci am jurat ca nu mai fac niciodata ceva fara sa inteleg ori sa-mi placa fiindca acea experienta a fost o trauma pentru mine.

Edited by neagu_laurentiu, 02 July 2015 - 12:50.


#14
kutniseverdeen

kutniseverdeen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.12.2014

View Postneagu_laurentiu, on 02 iulie 2015 - 12:49, said:

Fara atractie spre ceva nu merge pe timp indelungat.
In cls. a VIII-a m-a pus profesoara (si parintii) sa invat comentarii la lb. romana (eu sunt din generatie mai veche si pe atunci asa era moda). Si invatam ca prostu' pe de rost, daca ma sculai la 12 noaptea puteam sa recit in nestire de unde ma puneai. Chin mare am avut sa tin minte toate prostiile, ma uitam cu jind la cei care bateau mingea si eu ma strofocam de nebun. La admitere in liceu (asa era nu ca acum) mi-a cazut sa povestesc drumul lui Nica si alte chestiuni din capul meu. De atunci am jurat ca nu mai fac niciodata ceva fara sa inteleg ori sa-mi placa fiindca acea experienta a fost o trauma pentru mine.
pentru toti a fost insuportabil. de ce sa retinem atatea date, comentarii care nu ne folosesc la nimic? le-am uitat, timp pierdut. nu imi place nici ce se intampla acum in scoli, e prea mare lipsa de educatie, dar scoala ar trebui sa fie ceva mai concret, cum ar fi descoperirea abilitatilor, prezentarea unor meserii. nu e vina profesorilor, e vina intregului sistem.
   eu nu cred ca exista o meserie care sa fie 100% perfecta. nu am astfel de aspiratii. doar sa gasesc ceva care sa imi dea acel sentiment de satisfactie interioara, pe care nu l-as putea descrie pentru ca nu l-am simtit niciodata, insa altii il traiesc in fiecare zi.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkutniseverdeen, on 02 iulie 2015 - 13:02, said:

doar sa gasesc ceva care sa imi dea acel sentiment de satisfactie interioara, pe care nu l-as putea descrie pentru ca nu l-am simtit niciodata, insa altii il traiesc in fiecare zi.
Chiar daca zici ca-s generalitati, tot in tine vei gasi ori nu asta apoi starnit de curiozitate vei afla mai multe si tot asa se va rostogoli dorinta in tine. Altfel pomelnic cu meserii si viata altora nu cred ca te incalzesc direct.

#16
kutniseverdeen

kutniseverdeen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.12.2014

View Postneagu_laurentiu, on 02 iulie 2015 - 13:09, said:

Chiar daca zici ca-s generalitati, tot in tine vei gasi ori nu asta apoi starnit de curiozitate vei afla mai multe si tot asa se va rostogoli dorinta in tine. Altfel pomelnic cu meserii si viata altora nu cred ca te incalzesc direct.
pt mine nu functioneaza generalitatile astea. nu e vorba ca n-am incercat. de asta acum am pus problema altfel.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Generalitatea asta are abordare practica: citesti o care despre... motorul cu aburi (n-are importanta) si de aici poate sari iepurele, te uiti la un film si-ti strafulgera ceva ori pur si simplu iti imaginezi una-alta si cade fisa. Tu esti cel care detine controlul.

Sau cauta sa afli de ce nu functioneaza la tine, avem domenii stiintifice care se ocupa cu aceste procese din mintea omului Posted Image

Edited by neagu_laurentiu, 02 July 2015 - 13:33.


#18
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Cum vi se pare meseria de vărzar? Făuritor de varză.

Practic un antreprenor care de ocupă cu producția de varză. Este un aliment consumat in cantități enorme, deci foarte mulți potențiali clienți..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate