Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Cum pot sa imi retrag diploma de BAC de la o facultate?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Syrenka

Syrenka

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.07.2015
Buna.Acum 2 ani mi-am depus diploma la Politehnica,Energetica,Ingineria Mediului.Am fost admisa la buget,mi-au dat chiar si loc la camin.La facultate ,propriu-zis,nu am fost deloc , nici macar nu am semnat contractul pentru anul universitar,,dar in schimb am stat aprox 2 luni in camin.
A trebuit sa plec din tara si am plecat fara sa platesc caminul sau sa ma interesez de diploma sau inghetarea anului universitar,nimic.
Inca nu am retras diploma de la facultate,presupun ca trebuie sa platesc caminul pentru cele 2 luni si abia apoi pot sa o iau.
Acum ,am nevoie de ea pentru a ma inscrie din nou la facultate .Intrebarea,sau intrebarile mele sunt daca mai am posibilitatea de a beneficia de ani la buget,sau nu in urma acceptarii mele la o facultate la buget dar la care nu am participat deloc sau platit ceva taxe dupa inceperea anului universitar si ce trebuie sa fac exact ca sa termin invalmaseala asta...

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostSyrenka, on 01 iulie 2015 - 22:11, said:

ce trebuie sa fac exact ca sa termin invalmaseala asta...

sa suni la secretariatul facultatii si sa ceri lamuriri

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Eu zic sa lasi facultatea in pace si sa nu ocupi locurile altora, nici in camin nici in facultate. Poate unii chiar doresc sa invete.

#4
surdomut

surdomut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.07.2015

View PostDany_Darke, on 01 iulie 2015 - 22:22, said:


sa suni la secretariatul facultatii si sa ceri lamuriri
Nu suna .
Veba volant , scripta manent .
Scrie o cerere de retragere a diplomei . Depui aceasta cerere la registratura, obtii un numar de inregistrare .
Mergi acasa si in termen de 30 de zile primesti acasa o scrisoare in care vor fi mentionate exact sumele datorate .
Cand ai cash-ul necesar, mergi la caseria facultatii si achiti . Atunci cand te prezinti la caserie sa ai o copie a respectivei scrisori .
Mergi iarasi la registratura si depui o cerere de retragere a diplomei , in respectiva cerere mentionezi si faptul ca ai achitat suma stabilita . Atasezi si o copie a chitantei .
Vei fi anuntata cand si in ce fel poti intra in posesia diplomei .

#5
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Si  in cele din urma iti vor cere hartii cu stampila de peste tot: camin, biblioteca, serviciul social si burse, cerere la  decan aprobata etc
Apoi iti cauta diploma si ti-o restituie.

#6
surdomut

surdomut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 01.07.2015

View Postsandu222, on 01 iulie 2015 - 22:48, said:

Si  in cele din urma iti vor cere hartii cu stampila de peste tot: camin, biblioteca, serviciul social si burse, cerere la  decan aprobata etc
Apoi iti cauta diploma si ti-o restituie.
Frumos ar fi sa se trezeasca si promovata in anul 2 , chiar daca a avut restante .
In felul asta , are avea 2 ani bugetati deja consumati .

#7
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Timp de 2 ani , aveai 100 de modalitati sa afli cum se procedeaza.

#8
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009

View Postsurdomut, on 01 iulie 2015 - 22:51, said:

Frumos ar fi sa se trezeasca si promovata in anul 2 , chiar daca a avut restante .
In felul asta , are avea 2 ani bugetati deja consumati .

Nu cred ca ar fi ceva iesit din comun Posted Image

#9
blueee

blueee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 25.01.2009
Eu eram la o facultate in anul 2 la taxa, si m-am inscris la inca una unde stiam ca intru la buget (m-am inscris pentru camin aici) deci aveam nevoie de diploma originala de bac.
Am lasat sa treaca anul, timp in care n-am fost deloc la a2a ... si m-am dus in vara la secretariat sa-mi "imprumute" diploma de bac sa fac o copie legalizata, ca vreau sa ma inscriu la inca o faculta. Cu putina vrajeala, mi-a dat-o imediat ... si dus am fost.

In concluzie daca n-ai inteles ce-ai de facut, te duci la secretariat ca e singura varianta.

#10
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
In aia doi ani ai stat in strainatate sau te-a durut pur si simplu in cur? :lol:

#11
Marius330

Marius330

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 19.03.2015
[ https://stelistayo.files.wordpress.com/2008/06/391-31653-rk_0017mirelradoicopy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View Postsurdomut, on 01 iulie 2015 - 22:51, said:

Frumos ar fi sa se trezeasca si promovata in anul 2 , chiar daca a avut restante .
In felul asta , are avea 2 ani bugetati deja consumati .

Chiar daca ar fi promovata in anul 2, putin probabil ca ar fi fost promovata tot pe un loc bugetat.

#13
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ay53uf9FfV4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Yassou, 'Syrenika', doar grecii au fost și încă Posted Image  mai sunt Posted Image mai flegmatici și mai "jmekeri" decât tine,
trebuie să mergi să depui o cerere la secretariat, una scrisă, fapte, nu vorbe, "verba volant, scripta manent" Posted Image ,
trebuie să întrebi acolo, la secretariat, vai, cai, vai ...

Edited by Teophileos, 02 July 2015 - 06:36.


#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Trebuie sa ti-o restituie imediat, fara cerere fara nimic. Conform legii ei nici nu au dreptul sa iti tina diploma in original ci o copie legalizata a ei si tot conform legii tu nici nu aveai voie sa instrainezi diploma.

#15
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostFriskey, on 02 iulie 2015 - 07:49, said:

Trebuie sa ti-o restituie imediat, fara cerere fara nimic. Conform legii ei nici nu au dreptul sa iti tina diploma in original ci o copie legalizata a ei si tot conform legii tu nici nu aveai voie sa instrainezi diploma.

Arata-ne si noua legea aia. :)

#16
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
E o adevărată tragedie greacă, o catastrofă Posted Image :bye: :priest:

Edited by Teophileos, 02 July 2015 - 08:15.


#17
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

View PostFriskey, on 02 iulie 2015 - 07:49, said:

Trebuie sa ti-o restituie imediat, fara cerere fara nimic. Conform legii ei nici nu au dreptul sa iti tina diploma in original ci o copie legalizata a ei si tot conform legii tu nici nu aveai voie sa instrainezi diploma.

Zi-mi si mie, fara sa tina diploma in original, cum ar putea avea garantia ca nu mai esti si la alta facultate bugetata?

#18
Syrenka

Syrenka

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.07.2015
Nu cred ca motivul plecarii mele din tara are vreo legatura cu intrebarea pe care am adresat-o,a fost un accident de masina,in urma caruia mi-am pierdut un parinte.
Va multumesc celor care au avut decenta sa imi raspunda,iar voi ceilalti minunati-va in continuare de ce tara avem,nu e de mirare ca strainii au asa o parere proasta de noi.
Multumesc.
O zi frumoasa!

Edited by Syrenka, 02 July 2015 - 12:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate