Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Baterie pentru RaspberryPi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
danutzzz

danutzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 06.05.2002
Salut

Am un raspberry pi 2 pe care am conectat un modem 3g pentru functiile de sms pe care le detine in vederea testarii / configurarii unor alerte prin sms. De asemenea, la micuta jucarie am conectat si un stick usb de 8Gb pe care tin anumite fisiere shared si tot ansamblul este conectat prin cablul UTP la router. As vrea sa am solutia activa inclusiv in situatiile in care curentul este oprit si pentru acest lucru am de gand sa alimentez raspberry-ul printr-o baterie externa (exemplu TP-Link TL-PB10400 care am vazut ca are si port de 2A). Deoarece cunostintele mele in materie de electronica sunt minime (stiu doar sa ma feresc de prize Posted Image) as dori sa va intreb daca aceasta solutie ar putea sa sustina alimentarea device-ului (gen UPS?) si daca mentinerea bateriei conectata permanent in ansamblu ar putea sa afecteze viitoarele performante cand intra in functiune (?daca intra) solutia de backup.

De principiu, banuiesc ca daca as alimenta raspberry-ul pe portul de 2A ar trebui sa reziste cateva ore (gen 2 ore si jumatate) ceea ce ar fi arhisuficient pentru nevoia mea de back-up.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri Posted Image
Dan

---
LE: Exista posibilitatea ca ansamblul sa se incalzeasca prea tare ? (Nu as vrea sa fierb bateria si sa ma trezesc ca o gasesc cursa/ sparta / umflata etc) .... daca e hilar comentariul please ignore cu desavarsire, dar e si acesta un aspect care ma pune pe ganduri :)

Edited by danutzzz, 30 June 2015 - 23:52.


#2
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Daca alimentezi doar R Pi-ul, ce alimenteaza router-ul?

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Tp-link presupun ca e un router pe care-l bagi in priza. Gresesc ?
      Raspberry Pi e Raspberry Pi adica un produs experimental nu un produs final.
      Daca vrei sa functioneze permanent ai nevoie de un UPS sau de o alta sursa neintreruptibila(5V,12V), de care nu ma indoiesc ca vei gasi cu duiumul. Trebuie doar sa angajezi pe cineva sa dea un search pe Google.

#4
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Cred ca ai putea incerca sa alimentezi raspberry pi-ul prin usb, nu cred ca ar lua foc.

Edited by Zinus, 01 July 2015 - 00:56.


#5
danutzzz

danutzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 06.05.2002
@cspot .... Adevarat graiesti... Ai fi un candidat bun daca ai fi aratat ca poti sa dai un search pe google si sa descoperi ca produsul tp link cu codul de mai sus e o BATERIE EXTERNA !!!!

In alta ordine de idei, raspberry e asa cum e, bateria e de asemenea asa cum e.... Daca pun bateria pe traseul de alimentare a lu raspberry o sa se comporte ca un ups pentru el fara a lua foc pentru ca e alimentata permanent ??

@razor1911: nu ma intereseaza sa alimentez si routerul cand pica 220... O alerta pe baza de ping poate sa-mi dea sms ca a murit router-ul :) daca rpi ramane viu :))

#6
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Ok, dar din ce ai scris intelesesem ca folosesti rpi si pentru a accesa informatiile de pe stick. M-am gandit ca e conectat la internet, tocmai pentru a le accesa din exterior.

#7
danutzzz

danutzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 06.05.2002
D-asta am revenit cu precizarea.... Vreau sa fac bateria aia un fel de ups pt jucarie, doar ca nu vreau sa ia foc din cauza alimentarii permanente si eventual dupa o perioada de stat in priza sa mai si reziste vreo 2 ore sa-i dea curent :). Dupa cele 2 ore daca se descarca si ea si tot nu a revenit curentul nu e panica.

Am zis si de stick doar in ideea ca si el e consumator si per ansamblu cu cele 2 usb-uri conectate (stick si modem) si ce mai consuma si rpi-ul cam depasesc 1A -> modelul ala cu un port de 2A e tocmai ce ii trebuie :)

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
deseori raspunsurile sunt fix pe site-ul producatorului :)

de exemplu, aici: http://www.tp-link.com/en/faq-721.html

Quote

Q: Can TL-PB10400 charge other devices while it is charging?
A: No.
deci nu poti alimenta Pi-ul doar de la bateria asta externa; cand ea vrea sa se incarce, Pi-ul ramane fara suc.

#9
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Xiaomi Powerbank (5200/10400/16000mAh) poate incarca in timp ce e incarcata. Nu stiu mai departe daca se pupa cu rpi.

#10
danutzzz

danutzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 06.05.2002
@Smiley: Iti multumesc pentru indicatie. Este adevarat ca nu am cautat specificatiile de pe site-ul producatorului. :)  

M-am lamurit in mare in privinta acestei idei, in sensul de a nu ma apuca de ea, dar mai studiez alternative.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate