Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Canon 650d sau 700d?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alexandraverbuncu

alexandraverbuncu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.06.2015
Buna! Sunt complet noua in domeniul fotografiei mai avansate si ma pregatesc sa imi cumpar primul DSLR. Modelele care se incadreaza bugetului meu sunt Canon 650d si 700d si ma intrebam ce ar trebui sa aleg dintre aceste 2 kituri: Canon 650d + obiectiv 18-135 IS STM si Canon 700d + obiectiv 18-55 IS STM. Ma intereseaza un DSLR pentru fotografiere de peisaje (in general fotografie de vacanta) si pentru inregistrare video de buna calitate pentru youtube si de aceea am ales 2 kituri cu obiective STM. Ce ar trebui sa aleg? Va multumesc anticipat!

#2
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Si de ce Canon si nu Sony, Nikon, s.a.m.d.?

#3
alexandraverbuncu

alexandraverbuncu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.06.2015

View Postdacibesti, on 30 iunie 2015 - 10:15, said:

Si de ce Canon si nu Sony, Nikon, s.a.m.d.?

Fiind lipsita de experienta in domeniu m-am informat cat de mult am putut pe internet unde am gasit cateva opinii referitoare la folosirea acestor DSLR-uri. Destule din ele afirmau ca un Canon este mai usor de folosit de catre un incepator decat un Nikon. Cat despre Sony nu stiu prea multe si recunosc ca nu a fost niciodata in optiunile mele fara un motiv exact.

#4
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Ce ar trebui sa aleg? Va multumesc anticipat!

Pai alegerea ok ar fi Canon 650d + obiectiv 18-135 IS STM

Obiectivul e mai ok de 18-55 STM iar diferentele dintre aparate nu sunt suficiente cat sa acopere diferenta de obiective.

#5
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Ia in calcul si:

http://www.f64.ro/ol...r-argintiu.html

diferente majore la calitatea fotografiei nu sunt si ai autofocus automat la filmare (ca sa nu vorbim de diferenta la greutate).

#6
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postalexandraverbuncu, on 30 iunie 2015 - 10:03, said:

Buna! Sunt complet noua in domeniul fotografiei mai avansate si ma pregatesc sa imi cumpar primul DSLR. Modelele care se incadreaza bugetului meu sunt Canon 650d si 700d si ma intrebam ce ar trebui sa aleg dintre aceste 2 kituri: Canon 650d + obiectiv 18-135 IS STM si Canon 700d + obiectiv 18-55 IS STM. Ma intereseaza un DSLR pentru fotografiere de peisaje (in general fotografie de vacanta) si pentru inregistrare video de buna calitate pentru youtube si de aceea am ales 2 kituri cu obiective STM. Ce ar trebui sa aleg? Va multumesc anticipat!

Strict din cele doua evident ca 650D cu 18-135 mm IS STM. Diferentele dintre cele doua aparate sunt in principal denumirea si un microfon stereo. Nici un dSLR nu este mai usor de folosit decat altul. Toate au aceleasi principii de functionare si perioada de invatare a felului cum se schimba setarile importante n-ar trebui sa depaseasca o saptamana. Cu cat sunt mai complexe setarile (cum ar fi sistemul de autofocus) cu atat iti va lua mai mult sa le stapanesti.
Canon este o marca buna asa ca nu vad nici un impediment sa o alegi. Este un pic in urma fata de celelalte in ceea ce priveste intervalul dinamic si fotografia la sensibilitate mare (ISO mare) insa n-ar trebui sa te incurce prea mult. Oricum daca te va deranja foarte mult cand vei cumpara urmatorul aparat, si se va intampla in cativa ani, o sa tii cont de experienta avuta.

Edited by baloo2009, 30 June 2015 - 13:47.


#7
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 30.04.2006
canon 70D user aici:

în principiu la peisaje se merge pe varianta Nikon (au dynamic range-ul mai bun), dar partea de interacțiune cu utilizatorul e mai greoaie. la canon găsești mai repede setările și le ai la îndemână imediat, fără a căuta prea mult prin setări. canon 70D este foarte comod de folosit pt. un utilizator mediu spre avansat (următorul în categorie ar fi 7D, care e deja APS-C profi, folosit în aplicații cum ar fi fotografia sport și de wildlife).

Canon 70D:
- e grea și de aceea mă trezesc deseori în situația de a vedea ceva interesant de fotografiat, dar nu am camera la mine. cât de cât Samsung Note4 pe își face datoria onorabil
+ odată ce ai învățat comenzile și ți-ai configurat camera așa cum îți dorești te poți concentra doar pe fotografie, nu pe jucat cu setările. chiar este o cameră foarte versatilă

din cauza (-) mă gândesc serios să trec pe ceva mirrorless (sony A6000 sau Olympus OM-D E-M5 MK II). Imi place mult prea mult 70D-ul meu, dar camera împreună cu obiectivul EF-S 15-85mm sunt pur și simplu prea grele și trebuie să car totul cu rucsacul. M-am săturat să las camera acasă...

per total, 70D e o cameră excelentă, dar cam grea

#8
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Pentru peisaje, vacanta, 650d-700d sunt ok. Problema apare cand folosesti camera la interior... foto, video, nu conteaza... vei avea nevoie de lumini si vei mai investi inca vreo 20 mil. La nivelul celor doua modele discutate, orice camera este slaba in spatii prost iluminate. Dupa un an vei sti ca esti limitat si vei dori ceva mai bun.
Sfatul meu, investeste, de la inceput intr-un model mai bun, gen 7d crop sau 6d fullframe, cu care poti trage la lumina ambientala, ceea ce e mult mai ok.

#9
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postderago, on 05 august 2015 - 08:07, said:

Sfatul meu, investeste, de la inceput intr-un model mai bun, gen 7d crop sau .., cu care poti trage la lumina ambientala, ceea ce e mult mai ok.
Te referi la focus sau la imagine?

#10
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
@derago

7D Mk I si  650D-700D au senzori similari. Ca ergonomie difera dar calitatea imaginii in lumina slaba este aceeasi. Mai difera sistemul de focus.
7D Mk II are un senzor diferit, mai bun la ISO mare.

Personal prefer combinatia corp mai slab obiectiv bun. Daca obiectivul este si luminos mai compenseaza din slabiciunile senzorului.

Edited by idaho333, 05 August 2015 - 09:05.


#11
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postderago, on 05 august 2015 - 08:07, said:

Pentru peisaje, vacanta, 650d-700d sunt ok. Problema apare cand folosesti camera la interior... foto, video, nu conteaza... vei avea nevoie de lumini si vei mai investi inca vreo 20 mil. La nivelul celor doua modele discutate, orice camera este slaba in spatii prost iluminate. Dupa un an vei sti ca esti limitat si vei dori ceva mai bun.
Sfatul meu, investeste, de la inceput intr-un model mai bun, gen 7d crop sau 6d fullframe, cu care poti trage la lumina ambientala, ceea ce e mult mai ok.
Canon 7D nu este mai breaz decat Canon 600D in lumina slaba. Are un sistem de AF mult mai bun si este mai bine construit.
Chiar daca Canon a ajuns pe ultimul loc la senzori nu vad nici o problema la folosirea in interior fara blitz.
Daca ai miscare folosesti blitz si cu full frame ca Nikon D810 (care este mult peste Canon 6D) daca nu ai miscare folosesti IS + tehnica de fotografiere (cum tii camera, cum apesi pe declansator, cum te incordezi, etc).

#12
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Cand am spus 7D m-am referit la Mk II (gresala mea, nu am luat in calcul versiunile anterioare, initiatorul topicului nu a facut referire la intentia de a achizitiona SH).
Am un 650D si la ISO mai mare de 800 imaginea e horor. Fotografiind o persoana indoor, cu 2,8 - 1/125 - ISO 800, cu un fix de 40mm, rezultatul e subexpus rau. Obligatoriu blitz.
Dar cu 6D, 7D II, poti ridica sensibilitatea, expunand corect, fara a avea probleme de zgomot. Din ce-mi aduc aminte, a trebuit sa duc ISO la 3200. Daca as fi marit timpul cu doua stopuri, pe 650D, as fi captat miscarea subiectului.

#13
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Mk II e un pic mai bun. O sa vezi pe la ISO1000 ce te deranjeaza la ISO800.
Pentru mine Canon 600D e OK pana pe la ISO2000. Un Nikon e pe la ISO 3200. Tot nu faci inghetarea miscarii cu diferenta dintre ele (cam jumatate de stop).

#14
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View Postalexandraverbuncu, on 30 iunie 2015 - 10:03, said:

Buna! Sunt complet noua in domeniul fotografiei mai avansate si ma pregatesc sa imi cumpar primul DSLR. Modelele care se incadreaza bugetului meu sunt Canon 650d si 700d si ma intrebam ce ar trebui sa aleg dintre aceste 2 kituri: Canon 650d + obiectiv 18-135 IS STM si Canon 700d + obiectiv 18-55 IS STM. Ma intereseaza un DSLR pentru fotografiere de peisaje (in general fotografie de vacanta) si pentru inregistrare video de buna calitate pentru youtube si de aceea am ales 2 kituri cu obiective STM. Ce ar trebui sa aleg? Va multumesc anticipat!

Si eu tot de la Canon 700d am plecat acum vreo 3 luni  si dupa vreo 2 pagini de sfaturi am ajuns la Sony A6000, si nu-mi pare rau  de alegerea facuta. (Sony Alpha 6000 + E PZ 16-50 mm F3.5-5.6 OSS + E 55-210mm F4.5-6.3 OSS  ~ 950 euro ).

Edited by N62B44, 06 August 2015 - 15:08.


#15
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Ce ai gasit in plus sau mai bun la sony?

#16
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Comparatie directa 700D vs A6000. Avand in vedere ca preturile sunt relativ similare.....si A6000 e peste cam la toate capitolele , alegerea  a fost usoara pentru mine.
Am preferat sa pun link-ul de pe un site respectat pentru ca nu am experienta necesara sa pot face comparatii obiective si multe lucruri sunt subiective (in functie de nevoile individuale ).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate