Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Mie nu-mi merge 4G de la Varzafone

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Va salut! Am revenit in tara, cu un proiect de munca la distanta, si ma voi aseza la fix 1780 de km de locul de munca,,, la Mamaia, mai nou in varianta fara Mazare.

Pt ca vremea e cam nasoala, am mai poposit prin Bucuresti, mi s-au dus ca aerul cei 6GB de net de pe abonamentul meu Pantera (Orange) la contactul cu 4Gul.
Pt ca am auzit ca Vdf ar cam avea ce am eu nevoie, adica un prepay cu net nelimitat (in prima luna),,, m-am dus, am cumparat, reincarcat cu 7 euro, autoactivata extraoptiunea si cand sa dau pe 4G canci!

Pe telefonul sotiei (iPhone 5s decodat) intra pe 4g (fara semnal) sta 2 secunde si apare iar 3G. Ii rupe bateria daca-l las asa.
Htc One M8 Dual SIM, pus in LTE only, vede 3 retele 4G la cautare manuala (Org, VDF, DT), selectez Vodafone, da un mesaj "Accesul in aceasta retea nu este permis. Incercati mai tarziu".

Am schimbat de 2 ori SIMul, s-au chinuit oligofrenii de la relatii cu clientii cat au putut, nimic!

Abonamentul Vodafone Germania merge foarte bine in Roaming pe 4G.
_______________
Sunt eu mai ghinionist, sau VDF doar se face ca ofera 4G la prepay?
Presupunand ca va mai exista oferta cu "nelimitat", si iau alt SIM cu numar, care sunt sansele sa patesc la fel?
Imi e si frica sa incerc 4Gul la prostii satului, DT.

_________________
Pe acest prepay am observat un glitch, pe care l-am mai intalnit si pe Orange prepay acum ceva timp, practic din cand in cand cartela intra in "standby", ne-efectuandu-se trafic de net, o secunda, nu mult, dar suficient cat sa te enerveze!
Evident ca dupa ce-si "da drumul" merge cu viteza la maxim.

E un artificiu tehnic in mintea idiotilor de a forta migrarea la abonament, intradevar, daca ai la dispozitie alte resurse de net, reusesc sa te convinga sa le folosesti, cum m-au convins pe mine sa parasesc 3Gul cu viteze medii de cca 12Mbps pt ADSL cu viteze la jumatate, in cazul browsingului.

La buffering sunt chiar gretosi, dar torrentele le-au venit de hac, trage Vodafone mai bine decat Cuprul DegeabaTelecomului.
____________
Nota 10 VDF pt "solutionarea conflictelor". Pt ca nu mi-a mers 4Gul, mi-au restituit integral creditul pe extraoptiunea ciuntita de ceva trafic cu speedtest, si integral banii pe credit, mai mult chiar, pt ca acum nu mai cumperi SIMul cu numar, ci e gratuit si tu cumperi doar creditul, mi-a ramas internetul 4G nelimitat gratuit cat si 7 Euro credit Bonus, din oferta curenta.

Edited by Hedonist, 29 June 2015 - 21:40.


#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Stiam ca trebuie si SIM-ul sa fie cu 4G enabled.
Eu asta iarna am cumparat un prepay de date de la Vodafone si mi-au spus ca daca vreau sa-l folosesc pe dispozitive ce suporta 4G trebuia sa le spun ca ei sa-mi schimbe SIM-ul gratuit.

#3
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostCiubex, on 29 iunie 2015 - 21:59, said:

Stiam ca trebuie si SIM-ul sa fie cu 4G enabled.
Eu asta iarna am cumparat un prepay de date de la Vodafone si mi-au spus ca daca vreau sa-l folosesc pe dispozitive ce suporta 4G trebuia sa le spun ca ei sa-mi schimbe SIM-ul gratuit.

Atenție, e o capcană aici (eu am căzut în ea). Trebuie să căutați reprezentanțe Vodafone, nu francize ca Arsis. Pentru schimbarea cartelei cu una 4G, mi-au luat 27 de lei. După aia am aflat că dacă mă duceam la Vodafone „pur”, era gratis. Lista magazinelor direct VDF este pe site-ul lor (și de fapt sunt extrem de puține).

#4
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View PostCiubex, on 29 iunie 2015 - 21:59, said:

Stiam ca trebuie si SIM-ul sa fie cu 4G enabled.
Eu asta iarna am cumparat un prepay de date de la Vodafone si mi-au spus ca daca vreau sa-l folosesc pe dispozitive ce suporta 4G trebuia sa le spun ca ei sa-mi schimbe SIM-ul gratuit.
Si tu crezi ca operatorii de la Call Center sunt prosti?

Toate cartelele le apareau ca suportand 4G, si dupa cum am zis, pachetul era nou achizitionat, pe el scria 4G, si de asemenea am schimbat SIMul de 2 ori gratuit, evident, tot la reprezentante, ca partenerii nu schima.

#5
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostHedonist, on 29 iunie 2015 - 22:21, said:

Si tu crezi ca operatorii de la Call Center sunt prosti?
Ah, stai, mi-am mai amintit o chestie. Am schimbat de fapt SIMul de 2 ori, deși fără legătură cu internetul, ci cu faptul că numărul centrului de mesaje pentru sms era pentru abonament, iar eu am prepay, iar numărul nu se putea schimba. După această a doua înlocuire, netul mi-a mers mai bine. Nu de la SMS, ci fiindcă inițial mi-au dat un SIM care era un blank de abonament, nu de prepay.

#6
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
chiar daca e 4g sim-ul, trebuie activat serviciul de 4g din centrala, dupa activare se vede in myvodafone ca o extraoptiune normala, cu cost 0

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate