Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Pierdut două cuvinte; găsitorului bună recompensă

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Pe vremuri, Revista de matematică folosea termenul ”rezolvitor” de probleme.
De asemenea, am utilizat mult timp ”contributor”. Acum, ambele nu sunt recunoscute de DEX online (și asta după ce am dat jos 71.000 de definiții și peste 16.000 de cuvinte).
Ce mai știți despre ele? Or fi plecat în străinătate, nemaiavând loc de atâtea romglezisme?

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Termenii corecți ar fi rezolvător și contribuitor.

#3
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostAgeamiu, on 23 iunie 2015 - 11:04, said:

Pe vremuri, Revista de matematică folosea termenul ”rezolvitor” de probleme.
De asemenea, am utilizat mult timp ”contributor”. Acum, ambele nu sunt recunoscute de DEX online (și asta după ce am dat jos 71.000 de definiții și peste 16.000 de cuvinte).
Ce mai știți despre ele? Or fi plecat în străinătate, nemaiavând loc de atâtea romglezisme?
Eu zic și acum rezolvitor, așa cum l-am învățat din Gazeta matematică și cum îl folosea profesorul meu în gimnaziu. Îmi aduc aminte că m-a surprins forma asta atunci, pentru că verbul nu e a rezolvi, ci a rezolva, dar m-am obișnuit repede cu excepția.

În schimb contributor n-am zis niciodată, ci contribuitor, eventual contribuabil.

Dar nu contează că nu găsiți cuvintele în dicționar. Folosiți-le așa cum v-ați obișnuit cu ele și cum credeți de cuviință. Dicționarul va veni și el încetișor de pe urmă, ca întotdeauna.

View PostAlexIP, on 23 iunie 2015 - 11:14, said:

Termenii corecți ar fi rezolvător și contribuitor.
Și anume cum ați ajuns la verdictul acesta?

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Apar în dicționar.

#5
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostAlexIP, on 23 iunie 2015 - 11:34, said:

Apar în dicționar.
Rezolvător nu apare în nici un dicționar.

Apoi faptul că un cuvînt nu apare în dicționare nu înseamnă automat că e greșit (și deci că trebuie înlocuit cu altul care ar fi corect), ci uneori doar că dicționarele nu reflectă fidel uzul.

#6
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Mulțumesc mult pentru participare. Rezolvitor a fost cuvântul copilăriei noastre, cum spunea și AdiJapan. O să-l păstrez alături de cravata de pionier. Poate că e și termenul adecvat vremii când problemele chiar se rezolvau. Poate, nu...
În legătură cu contribuitor, mă las sedus de Dicționarul de neologisme, care mi se pare un pic mai clar decât haloimăsul din capul meu: ”acționar care contribuie la plata datoriilor în caz de lichidare a societății”. Ca urmare, dacă o să contribui la fondul clasei, o să-mi zic, poate, un domn generos, iar nu contribuitor.
N-am crezut niciodată că DEX online și, mai ales, Wikipedia sunt ultimele cărți ale Bibliei, deși, după Apocalipsă, ar merge orice... Sunt, totuși referințe la care, uneori, nu trebuie să te referi.

#7
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
S-a pierdut el arhaicul "supt"...d-apoi rezolvitorul. Posted Image Acum la supt se spune sub sau oral, depinde de imaginatia fiecaruia Posted Image
https://ro.wikisourc...

Gata, am gasit rezolvitorul, l-a furat ca de obicei Microsoft. Dai recompensa? Posted Image https://support.offi...&rs=ro-RO&ad=RO

Edited by androholic, 23 June 2015 - 12:32.


#8
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Mă gândeam și la contribuabil - parcă l-aș folosi în legătură cu plătitorul de impozite. La Vama Veche: ”Hai bă, contribuiți dracu' cu ceva, să mă duc după bere!”. Un amic dă 10 lei. Bravo! Cum nu se strânsese suma, apare altul cu 50 de lei. Parcă i-aș spune: ”Fain ficior!” sau ”te-al dracu' de barosan” sau ”ie-te, bă, la ăsta, se dă mare bancher” (nici nu e exagerat: noaptea trecută dormise pe o bancă de pe plajă) etc. Dar nu-i zic contribuabil, că și-o ia în cap.

#9
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostAdiJapan, on 23 iunie 2015 - 11:48, said:

Rezolvător nu apare în nici un dicționar.

Apoi faptul că un cuvînt nu apare în dicționare nu înseamnă automat că e greșit (și deci că trebuie înlocuit cu altul care ar fi corect), ci uneori doar că dicționarele nu reflectă fidel uzul.

http://dexonline.ro/...vator/paradigma

http://www.dexx.ro/i...an&t=rezolvator

Departe de mine să contest ce zici, cuvintele sunt folosite de oameni, nu de dicționare. :) Dar tot nu anulează faptul că rezolvitor te duce cu gândul la gazetele matematice comuniste, contribuitor la om care contribuie la ceva și contribuabil la cozile de la plătit taxele.

#10
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Acolo e rezolvator, nu rezolvător.

#11
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003

View Postandroholic, on 23 iunie 2015 - 12:32, said:


Gata, am gasit rezolvitorul, l-a furat ca de obicei Microsoft. Dai recompensa? Posted Image https://support.offi...&rs=ro-RO&ad=RO

Iartă-mă, ai editat și n-am apucat să văd. Păi, cum să nu mă țin de cuvânt? Mă hotărâsem la un schimb, care s-ar putea să nu te intereseze. Adică, dădeam pe un cuvânt de ăsta, de-al meu, traducerea lui ironically din EN. Poate ai vreun cunoscut traducător pe la alde Discovery, National Geographic, Viasat Explore (History). Pe acolo, unii cred că înseamnă numai ”în mod ironic” (așa crede și Concise Oxford). Cadoul meu: spune-le că înseamnă ”paradoxal” și invită-i să verifice 98% din traducerile lor prin această ”nouă” perspectivă. Merge și 99%. Doar restul e legat de vreo ironie. Cum, sigur, știai asta și, deci, nu-ți face nici o (sic!) trebuință, atunci ne vedem la berea de la... Vama Veche.

#12
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 21.08.2008
Un alt cuvânt apropiat de rezolvitor este dezlegător, dar termenul rezolvitor este mai potrivit pentru că este din aceeași familie de cuvinte cu a rezolva.

Cuvântul contributor are și în română același înțeles cu cel din engleză, persoană care a luat parte la alcătuirea unui articol, unei lucrări sau chiar a unei rezolvări, de regulă este un autor secundar al unei lucrări.

#13
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostAlexIP, on 23 iunie 2015 - 13:20, said:

Vreți așadar cu tot dinadinsul să-mi demonstrați că rezolvător nu apare în dicționare. Mulțumesc.

View PostAlexIP, on 23 iunie 2015 - 13:20, said:

rezolvitor te duce cu gândul la gazetele matematice comuniste
Cred că matematica a fost disciplina în care regimul comunist a avut cea mai mică influență, practic nulă. Cum arată o gazetă matematică necomunistă în comparație cu una comunistă? Sînt meșterite problemele de geometrie să iasă ca figură secera și ciocanul? Sau problemele de aritmetică să iasă ca rezultat anul de naștere al lui Ceaușescu? Să fim serioși.

#14
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

Quote

Un alt cuvânt apropiat de rezolvitor este dezlegător, dar termenul rezolvitor este mai potrivit pentru că este din aceeași familie de cuvinte cu a rezolva.
Ah, revista asta de matematica. Cred ca a rezolvat problema sigur...prin iesire din DEX.

Rezolvitor? Aman, deci ce trebuie noi sa intelegem de aici? Ca se schimba tema rezolvă o problema, in ...rezolvi o problema? Familia are si oi...negre, dupa cum se pare.

Edited by Astro-Liv, 03 July 2015 - 13:03.


#15
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 21.08.2008
Căutări pe google:
"dinamo calificată în liga campionilor" - No results found
"rezolvător" - 9 results
"rezolvitor" - 7010 results

#16
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
De când cu pericolul de Grexit, tot mai multe televiziuni vorbesc despre Germania ca un contributor esențial la bugetul comunitar etc. Mi-am regăsit, așadar, unul dintre cuvinte, că nu știam unde-l pusesem.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate