Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

minciuna in cv

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
salutari, forumisti. am ramas fara loc de munca si ma gandeam sa-mi reactualizez cv-ul. am citit aici si m-a cam pus pe ganduri. problema e urmatoarea. in viata am lucrat si pe contracte determinate de o luna, in cv am mintit cum ca am lucrat 2-3 luni la acest loc de munca pana sa trec la urmatorul loc de munca ( in perioada asta libera intre lucrand 'la negru' , ca freelancer ( Posted Image ) horticultor&constructor [carat roabe, sapat santuri, daramat, betoane, sapat, plivit, vopsit, cam tot ce poate face un necalificat]-  pot sa trec si asta in cv, cum sa o trec acolo? cunosc unele din numele firmelor, as putea sa le cauzez probleme printr-o eventuala verificare a viitorului angajator daca as scrie ca am lucrat la ei cu acte in regula?  ). si alta ar mai fi ca am trecut si pe la o facultate, dar am abandonat-o. as putea trece si asta in cv? ma gandesc ca ar da bine... asadar, minciunile din cv pot fi recunoscute?
tintesc pentru locuri de munca precum agent de paza, manipulant marfuri, operator ambalat/confectionat, dispecer, call center, poate game tester deci nu ar fi chiar firme de top...

oricare sfat e binevenit! daca as fi prea sincer multe firme nu m-ar lua in calcul pt ca ar vedea perioade de timp in care, cica, as fi frecat menta!

Edited by florin011, 02 June 2015 - 19:58.


#2
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
Ce varsta ai?Ca sa ne facem o idee.

#3
Aleppo

Aleppo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.05.2015
Pentru un post de jos nu cred ca trebuie sa-ti faci prea mari probleme in legatura cu cv-ul, daca angajatorul te vede si ise pare ca esti onest si muncitor, o sa te ia.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sa zici ca ai abandonat scoala nu e niciodata un lucru bun vazut de angajator, nu stiu unde ai vazut tu ca sa dea bine asa ceva. plus ca in CV se trece doar ceea ce ai terminat, nu si planurile sau tentativele. asa am fi toti doctori docenti in CV-uri.

eu zic sa te rezumi la ceea ce ai lucrat efectiv, nu cu minciuni si alte alea. ca agent de paza oricum iti trebuie atestat, asa ca nu conteaza ca ai carat roaba. manipulant si ce ai mai zis tu acolo .... tu pt asta vrei sa treci ca ai inceput o facultate? pai pt asta e de ajuns unul cu 8 clase si nici atat.

#5
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
Cum formulezi că ai abandonat facultatea astfel încât să dea bine ?

#6
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
In principiu si eu sustin varianta de mai sus.Trebuie totusi sa specific ca in momentul in care citescun cv prefer sa vad mai putina experienta decat nestatornicie.Primul lucru când vezi multe joburi schimbate te intrebi de ce s-a intamplat asta.

Faptul ca ai terminat sau nu o facultate nu e un ajutor pentru joburile la care vrei sa aplici, pentru acestea  sunt necesare alte competente.

#7
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
ma gandeam in legatura cu facultatea sa mint cum ca ar fi inca in desfasurare ( avand, oarece, foarte mici planuri de reluare ).

View Postlight_flame, on 02 iunie 2015 - 20:06, said:

In principiu si eu sustin varianta de mai sus.Trebuie totusi sa specific ca in momentul in care citescun cv prefer sa vad mai putina experienta decat nestatornicie.Primul lucru când vezi multe joburi schimbate te intrebi de ce s-a intamplat asta.
gen "nu a mai avut nevoie de mine" , sau "contractul era determinat, 1-3 luni" ?

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postlight_flame, on 02 iunie 2015 - 20:06, said:

Primul lucru când vezi multe joburi schimbate te intrebi de ce s-a intamplat asta.

daca tu ca patron (nu ma refer la tine personal, nici nu stiu daca esti sau nu patron) care oricum iti tii angajatii ca pe plantatie, la fel ca multi altii, pt ca si-au luat-o in cap ca sunt si altii dornici de senzatii tari la usa firmei, te mai uiti la ala ca a scris in CV ca a lucrat in 20 de firme in 3 ani, si sa faci un criteriu de selectie din asta, pai te-as arunca in cusca cu serpi veninosi. daca tu iti bati joc de om si ala are sange unde trebuie cat sa-si bage picioarele si sa plece, pai bv lui, inseamna ca e bazat pe puterile lui si nu sta la intins mana. patronii se cred niste zei care trebuiesc venerati de faptul ca lasa niste muritori de foame sa haiasca pe mosia lor.

nu spun acum ca este in regula sa pui in CV ca ai lucrat nu stiu cat si sa minti acolo, asa cum doreste initiatorul, insa nici sa te simti rusinat ca ai lucrat in x locuri doar pt ca patronul y nu vrea sa vada nu stiu ce fel de CV.

nu este topicul, dar multe exemple le-as putea da despre asemenea caricaturi de oameni.

View Postflorin011, on 02 iunie 2015 - 20:18, said:

gen "nu a mai avut nevoie de mine" , sau "contractul era determinat, 1-3 luni" ?

iar toate astea iti apar pe cartea de munca. dar tu umbli cu minciuna si speri ca patronul e prost. ai sa ai o mare dezamagire, mafia e mare, se afla orice.

#9
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Trăgea toți de mine să lucrez o țâră pe la ei - cocacola, aibiem, șevrolet, bargărking. Niminea nu săpa șanțuri mai bine ca mine.

#10
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
Dany,eu ti-am spus sincer ca in momentul in care caut un candidat pentru un anumit job este si acesta un criteriu.Daca lucrez o luna aici, una dincolo si inca una mai stiu unde, nu am o justificare clara a motivelor care au determinat aceste schimbari de job, eu ca potential candidat nu prezint o garantie.
Adica eu ca angajator, reprezentat al angajatorului nu sunt sigura cat ma pot baza pe tine,daca te adaptezi  intr-un colectiv,etc.Pot sa-mi asum riscul sa te angajez si sa vad ce e de capul tau sau pot sa nu o fac pentru ca am de unde alege.Sigur ca va conta ce cunostinte in domeniu ai,ce forta de munca si ce determinare.
De ce sa ne ascundem dupa deget?Asta e piata muncii...in unele momente cererea de joburi e mai mare decat oferta,deci poti alege.

Edited by light_flame, 02 June 2015 - 20:58.


#11
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
Dany_Darke, ai subliniat foarte bine acolo!
jumborom, nu se bate patronu' pentru neica nimeni astia necalificati!
eh, si nu minteam acolo prea mult! cu maxim 2-3 luni, acolo!

dar aveti dreptate, o sa fiu sincer la sange cum s-ar zice! e foarte frustrant ca se ingheseie suta de cv-uri pe post si daca nu iesi in evidenta si nu ai un cv mai perfectionist nu esti contactat!  Posted Image

Edited by florin011, 02 June 2015 - 21:00.


#12
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
Daca esti onest,cu dorinta de munca si cu bun simt ,consider ca ai mai multe sanse de a gasi un job decat cineva cu cv-ul umflat,care mai e si plin de el.
P.S. Sa nu cumva sa completezi cv-uri tipizate.Ori il faci tu pe pc  ori il poti scrie de mana.

#13
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Unde ai lucrat la negru scrii voluntar. Daca te intreaba spui ca de la unii ai mai primit si cite o recompensa.

Edited by fezo, 02 June 2015 - 21:08.


#14
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 04.09.2013
cu mintitul in cv, eu zic ca te minti pe tine. apuca-te serios de studii daca iti permiti tu sau parintii sa le suportati sau de munca daca n-ai incotro, fii cinstit cu tine cum zicea cineva mai sus si o sa fie mai bine asa si ce-i si mai important, vei castiga respect pe softpedia, sunt sigur ca te intereseaza si asta.

#15
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
In niciun caz să nu scrii că ai plecat. Contract pe perioadă determinată, s-a terminat, ai plecat, aia e. Mai bine scrii că în jobul X, în care ai fost de la data N la data M, ai făcut aia și aia și ai învățat aia și cealaltă.

Eu dacă aș fi în locul tău n-aș scrie nici că am abandonat facultatea, nici că am terminat-o. Aș scrie Facultatea cutare, specializarea tz, între anul... și anul..... La interviu poți să spui că ai întrerupt că trebuia să muncești și ai acceptat joburile disponibile în momentul ăla.

Sunt de acord că nu e bine să minți. Dar nici să nu îți pui cenușă în cap fără să te pună nimeni nu e bine. Prezinți acea parte a adevărului care te pune într-o lumină bună (de ex, nu că nu ai făcut 2 ani de facultate, ci că ai făcut trei)

L.E. Faptul că ai lucrat la negru nu este problema ta (în perspectiva CVului), ci a lor, ca au comis ilegalități. Free lancingul se trece în CV exact așa. Eventual spui ca erai FL în vreme ce lucrai și la firma X și aveai 2 joburi.

Edited by Cazimi, 02 June 2015 - 21:19.


#16
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
folosesc cv-ul de pe bestjobs, pe care l-am exportat sub forma de pdf. pana la urma o singura minciuna cred ca bag, la atestatul de limba am pus B2 la producerea de mesaje scrise in loc de B1 si asta pt ca, atunci credeam ca nu imi foloseste cum ziceau multi, nu am luat in serios si am scris sub limita de randuri, grabindu-ma + un citat din cheloo/ombladon pe care profa l-a considerat pe nedrept ( nu era absolut nimic vulgar)ca nefiind un exemplu de citat pt o lucrare scrisa de asa amploare... ( pacatele tineretii Posted Image ). am zis sa scriu cat mai multe in cv sa dea bine... drace, sunt putin disperat... Posted Image

wld-ro, nu prea imi permit + ca am epuizat un an la buget... imi trecea prin cap sa incerc sa fentez sistemul cum vad ca unii au reusit, sa dau la alta facultate dar nu prea am tupeul... ajutor de la parinti, canci!

Cazimi, asa o sa fac! si la ce imi trebuie mie respect pe softpedia?

Edited by florin011, 02 June 2015 - 21:21.


#17
light_flame

light_flame

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 08.05.2015
Cazimi  ,constat ca suntem pe aceeasi lungime de unda in mai multe privinte.Trebuie si adevarul asta cosmetizat ca sa dea bine,adica de la toate joburile avute a si invatat omul ceva.

Lasa citatele ca nu-i cazul de ele.Poate in week-end daca vrei te ajut eu sa-ti faci cv-ul ok. :)

#18
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

View Postdualis, on 02 iunie 2015 - 20:03, said:

Cum formulezi că ai abandonat facultatea astfel încât să dea bine ?

Ai avut un accident de masina si ai fost nevoit sa abandonezi, ai stat in ghips juma de an,etc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate