Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Casa "modernă" parter (86mp util) pe teren în pantă

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
coryn_dark

coryn_dark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.05.2015
Bună ziua,
După câţiva ani de ezitări (şi, evident, din lipsă de fonduri), a venit şi rândul căsuţei mele.Posted Image
Îmi pare rău că nu am găsit forumul mai devreme (am început lucrările de 2 săptămâni deja).

Terenul îl am de câţiva ani (~677mp utili) şi este pe o pantă/deal cu înclinaţie de aprox. 14% dar am rezolvat treaba asta - l-am îndreptat şi au rezultat 2 terase şi un (ditamai) perete drept în spate... ataşez o schiţă pentru a vă face o părere. Acum parcă-mi pare rău când văd cât beton şi fier o să pape dar nu prea aveam altă soluţie - dacă lăsam taluz împingeam foarte mult casa în faţă şi se pierdea mult prea mult teren care ar putea fi un "frumos" spaţiu verde. Posted Image

Aşadar, proiectul...
-----------------------------------
A fost o întreagă aventură (ca pentru cam toată luma, de altfel, după cum cred) dar mi-am dorit o căsuţă mică, doar parter, şi neapărat foarte "modernă".
Aşa încât la momentul ăsta am Autorizaţia de Construire + Proiectul de Execuţie + racord la apă + curent electric (trifazic) + fântână + un teren îndreptat (l-am "uşurat" de aproximativ 600 mc de pământ până acum).

Structura este pe blocuri de fundare + cuzineţi + grinzi de egalizare + zidărie portantă (Brikstone BKS25).

Nu am randările căsuţei, dar modelul este unul găsit pe net şi m-am îndrăgostit de el încă de la prima vedere. Am respectat (arhitectural) proporţiile şi designul exterior şi bineînţeles acoperişul într-o apă (pantă de 12%) care va dicta o tablă dublu-fălţuită...Posted Image

Compartimentările interioare sunt 100% gândite de mine, după cum mi-am imaginat că o să-mi fie pe plac Posted Image  + la fel şi dispunerea "mobilierului" (le-am desenat în corel).

Voila! Minunea....

Mai jos poze de la:
- indreptare teren
- sapare talpa zid de sprijin (3 laturi)
- sapare blocuri de fundare cuzineti
- turnare egalizare talpa zid sprijin (3 laturi)
- turnare blocuri de fundare cuzineti
- turnare talpa zid de sprijin (3 laturi)
- cofrare elevatie cuzineti

Acum baietii leaga fierul pentru grinzile de egalizare si in principiu maine ar trebui turnate grinzile... dupa care urmeaza elevatia de la zidul de sprijin (din cauza marimii lui, turnarea posibil sa se faca in 2 etape - o sa discut cu proiectantul despre asta).

continuarea pozelor:

Attached Files


Edited by coryn_dark, 02 June 2015 - 17:39.


#2
kleeblatt

kleeblatt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.11.2014
cam cat ajunge toata casa cu finisajele astea? Imi place acoperisul ala varsat.

#3
coryn_dark

coryn_dark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.05.2015
Kleeblat, nu am idee...
In principiu scandura de pe fatada (termotratata) am gasit-o la ecolemn, ajunge cam 600 euro tot ce am eu acolo...
scandura de la pazie si de la terasa e normala, grunduita si vopsita in acelasi ral ca si cea termotratata... deci nu cred sa ajunga foarte mult

#4
papanini

papanini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 11.10.2012
Unde construiesti? Radiatoare sau IP? Gaze, lemne?
Bafta si succes in continuare!
Frumos si lemnul pentru fatada Posted Image

Edited by papanini, 02 June 2015 - 18:44.


#5
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Mama ce.i acolo !!  Mi.e mila de banii vostrii, pe care ii bagati unde nu trebuie.



Nu o sa inteleg niciodata oamenii care dispun de un petec de pamant si il acopera cu o casa pe un singur nivel, apoi se plang ca nu au unde se juca copii sau nu au unde sa planteze un pom sau o floare.



#6
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
@doarUNom
Nu stiu ce vezi tu ceva de speriat cand omul are 86mp utili de casa! Construit probabil pe la 105mp. Adica 10x10m.
Din 600 de mp ii raman suficienti si pt joaca. Eu am 450mp, amprenta de 110 si am loc garla.
Daca mai sunt ca tine care vor sa aiba in curte parcul Herastrau si Insula Mare a Brailei pt agricultura, mai au si timp de tuns iarba, sapat la vie si cules ciresele etc, sa stii ca sunt mai rari.

@coryn dark
Felicitari! Spor mult! Un proiect f frumos si vad ca are si o structura bine gandita, perfecta pt o casa parter.
Foarte buna ideea cu zidul de sprijin, costisitoare ce-i drept, dar intreaga solutie tehnica(amenajare teren+structura) arata ca cineva chiar a gandit.
Cine a furnizat solutia amenjarii terenului?

Edited by Alxdava, 02 June 2015 - 19:43.


#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Omule pt o casa fara etaj , fundatia pe care ai facut-o e risipa curata , Banii cheltuiti in fier si betoane trebuiau investiti in tehnologi de izolare si conservare a energiei
Casa moderna inseamna si casa economica , iar la tine enegia termica se cam scurge in pamant, nu mai zic ca pe fundatia asta poti face 3 nivele ,

#8
molplro

molplro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 19.05.2014
ai vazut studiul geo?
nici eu.

#9
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostAlxdava, on 02 iunie 2015 - 19:41, said:

@doarUNom
Daca mai sunt ca tine care vor sa aiba in curte parcul Herastrau si Insula Mare a Brailei pt agricultura, mai au si timp de tuns iarba, sapat la vie si cules ciresele etc, sa stii ca sunt mai rari.
Daca tu 350 mp ii consideri suficienti pentru spatiu verde si altele pe langa casa ,atunci inseamna ca te.ai mutat degeaba la casa.
La noi doar via ocupa suprafata asta :) Iar timp iti poti face sa petreci cateva minute pe zi cu cateva indeletniciri prin curte sau gradina. Mergi la italieni sau francezi , si o sa intelegi ce inseamna viata la casa. Romanul se muta la casa ca sa stea cu curu in scaunul de pe terasa si cu tableta sau calculatorul in fata ,si se plange ca nu are timp sa planteze un copac ,sa pliveasca pe langa o floare ,sa ude gazonul sau sa dea de mancare la o gaina.




#10
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postmolplro, on 02 iunie 2015 - 20:34, said:

ai vazut studiul geo?
nici eu.

Si daca il vedeai aveai ceva de spus? Posted Image
Ai in fata sapaturi ce cca 4 m adincime , structura de sol  e clara , terenul asta permite greutati cu mult peste casa cu parter

#11
coryn_dark

coryn_dark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.05.2015
Terenul este o argila prafoasa...
Structura casei este facuta de un om in care am incredere 100% (dl. Murarasu - cine il cunoaste stie ca omul optimizeaza tot ce prinde, ca sa nu mai vorbim ca e unul din putinii care chiar stiu ce inseamna rezistenta materialelor).
Zidul de sprijin... este calculat nopti la rand pentru a nu iesi un mastrodont fara rost (de cateva ori am asistat si eu dar am fost alungat de "formulele" si coeficientii ce umpleau plansele de hartie).
Amenajarea am gandit-o eu - ideea era de a impinge casa inspre spate si in coltul cel mai putin atractiv tocmai pentru a-mi "ramane loc de vie", ca sa parafrazez pe unii. Posted Image
Da, casa este micuta si ramane suficient teren in fata...
Singura chestie care ma nemultumeste este forma total neregulata a terenului - a fost greu sa o "aliniez" cu ceva si pana la urma am ales sa o aliniez cu drumul, punand-o perpendicular pe el... asa arata si cel mai bine.

Pentru incalzire o sa merg probabil pe IP, iar izolarea o sa incerc sa o fac cu bazaltica pe fatade.

Peste toate camerele - exceptie livingul si bucataria - voi face un pod (nu pentru a-l utiliza, mai mult ptr izolatie...

Peste zona de living si bucatarie las tavanul inalt / inclinat si ma gandesc sa merg cu bazaltica ISOVER PLU 80 - 80mm + vata minerala Ursa sf 35 - 200 mm (ar trebui sa fie suficient in conditiile in care acolo nu voi avea pod.

Nu am lucrat cu niciun arhitect.... pur si simplu ma incapatanez sa fiu eu sef de proiect Posted Image

Evident... mai putin la partea de structura unde - cred eu - exista un proiect de detaiu bine facut si un diriginte de santier recunoscut pentru meticulozitate de catre constructori (vreau musai sa fac cartea constructiei).

View PostAlxdava, on 02 iunie 2015 - 19:41, said:

@doarUNom
Nu stiu ce vezi tu ceva de speriat cand omul are 86mp utili de casa! Construit probabil pe la 105mp. Adica 10x10m.
Din 600 de mp ii raman suficienti si pt joaca. Eu am 450mp, amprenta de 110 si am loc garla.
Daca mai sunt ca tine care vor sa aiba in curte parcul Herastrau si Insula Mare a Brailei pt agricultura, mai au si timp de tuns iarba, sapat la vie si cules ciresele etc, sa stii ca sunt mai rari.

@coryn dark
Felicitari! Spor mult! Un proiect f frumos si vad ca are si o structura bine gandita, perfecta pt o casa parter.
Foarte buna ideea cu zidul de sprijin, costisitoare ce-i drept, dar intreaga solutie tehnica(amenajare teren+structura) arata ca cineva chiar a gandit.
Cine a furnizat solutia amenjarii terenului?

Pai nu e chiar asa... tipul asta de fundare inseamna mai putina sapatura, mai putin fier, mai putin beton... Sunt doar cuzinetii legati cu grinzi de egalizare (am un soclu de 50cm de la teren amenajat pana la cota zero)... eu zic ca nu e mult deloc. Bineinteles, zidul de sprijin ma rupe, dar nu am avut ce sa fac...

Edited by coryn_dark, 02 June 2015 - 21:24.


#12
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
@Doarunom nevoile fiecaruia sunt diferite. Mie mi e par multi 200 de curte, asa cum tie ti se par putini 500. Nu toti ne dorim sa ne intoarcem la origini, sa stam cu sapa intr-o mana si cazmaua in alta. Daca tie iti place, iti dau cateva hectare sa le lucrezi pana ti se acreste.

#13
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postbicosu, on 02 iunie 2015 - 21:44, said:

@Doarunom nevoile fiecaruia sunt diferite. Mie mi e par multi 200 de curte, asa cum tie ti se par putini 500. Nu toti ne dorim sa ne intoarcem la origini, sa stam cu sapa intr-o mana si cazmaua in alta. Daca tie iti place, iti dau cateva hectare sa le lucrezi pana ti se acreste.
Sa fii sanatos ! Stati ingraditi in 200 mp si lasa.ti ma pe mine sa.mi fac stadion pe hectarul ala :))
Probabil ai baut o bere prea rece de esti asa acid la ora asta.




" Structura casei este facuta de un om in care am incredere 100% (dl. Murarasu - cine il cunoaste stie ca omul optimizeaza tot ce prinde, ca sa nu mai vorbim ca e unul din putinii care chiar stiu ce inseamna rezistenta materialelor)." @ coryn dark
Il cunosc din anii studentiei (nu mi.a fost profesor)  dar pot confirma profesionalismul domnului profesor din discutiile cu colegii de la celelalte specializari.
Unde construiesti ?

Edited by doarUNom, 02 June 2015 - 21:57.


#14
coryn_dark

coryn_dark

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.05.2015

View PostdoarUNom, on 02 iunie 2015 - 21:53, said:

Sa fii sanatos ! Stati ingraditi in 200 mp si lasa.ti ma pe mine sa.mi fac stadion pe hectarul ala :))
Probabil ai baut o bere prea rece de esti asa acid la ora asta.


" Structura casei este facuta de un om in care am incredere 100% (dl. Murarasu - cine il cunoaste stie ca omul optimizeaza tot ce prinde, ca sa nu mai vorbim ca e unul din putinii care chiar stiu ce inseamna rezistenta materialelor)." @ coryn dark
Il cunosc din anii studentiei (nu mi.a fost profesor)  dar pot confirma profesionalismul domnului profesor din discutiile cu colegii de la celelalte specializari.
Unde construiesti ?

In Rediu... daca stiam cat o sa coste zidul ala, luam un teren drept. Acum, mai e o chestie - tot peretele ala e numai bun de facut grafitti de fiu'miu. :dontgetit:

#15
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View Postcoryn_dark, on 02 iunie 2015 - 22:05, said:

In Rediu...
Iar calculele la zidul de sprijin le.ati facut la o partida de pescuit (la iazul din Costisa) ? :)






#16
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
DOarunom m-ai ghicit...o bere nu prea rece dar un whisky bun de tot :))

#17
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Pe terenul acela se preta o contructie de casa pasiva cu acumulare (nu vad in planuri  punctele cardinale) daca se putea pica pe o orientare corecta
Izolatia incepe de la fundare, iar pt constructie  , zidaria dubla face diferenta.
Oricum fiecare face ce vrea cu bani lui , iti urez succes

#18
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Da, ar fi fost interesanta....dar in romania se creda ca este un concept pentru viitor, si ca este scumpà!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate