Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Mersul la sala, suplimentele si alimentatia sanatoasa

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015
Din ceea ce am citit pana acum pe internet si in diferite surse, a manca sanatos nu este nici simplu, dar nici foarte complicat, insa trebuie pastrat un echilibru. De exemplu am sa ma leg de pastrarea echilibrului dintre nutrienti, si mai ales de sfatul general ca anumite cantitati de carne foarte mari dauneaza. Si voi da exemplul personal, care am avut acidul uric crescut la analizele medicale de sange care le fac periodic, caci o perioada de timp am fost foarte carnivor.

A tine o dieta sanatoasa inseamna din punctul meu de vedere a consuma multe chestii verzi, iar consumul de carne destul de redus.

Ori a merge la sala, si a consuma fasole, soia, si alte proteine vegetale ... nu prea se potriveste.

De asemenea am citit ca pentru a face masa musculara este nevoie un consum de minim 2 gr. proteine per kg corp, in cazul meu 160 gr. Ori 160 gr proteine inseamna sa bagi ceva carne in tine, cam 800 grame de carne, ceea ce nu este putin. Se cam impune sa consumi proteine din suplimente.
De altfel in activitatea de culturism se cam impune sa consumi diferite suplimente specifice, aminoacizi, si asa mai departe.

Discutia mea, are ca scop tema echilibrului dintre dorinta de a avea o alimentatie sanatoasa, de a consuma chestii sanatoase si deopotriva tendinta de face performanta la sala .

#2
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 georgeRado, on 02 iunie 2015 - 12:38, said:

...
Ori a merge la sala, si a consuma fasole, soia, si alte proteine vegetale ... nu prea se potriveste.
...
Da' di ce?

Cred ca ai gresit zona forumului. Citeste aici.

#3
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 EXIT, on 02 iunie 2015 - 12:56, said:

Da' di ce?
Cred ca ai gresit zona forumului. Citeste aici.

Mhhh ... 160 grame de proteine ... 100 gr de fasole fiarta iti dau 9 gr. proteine, deci ar trebui sa bag in mine 1,8 kg de fasole fiarta in mine pe zi ca sa fac proteinele alea ... iar fasolea este unul din alimentele vegetale cu continutul de proteine relativ ridicat ... Ori fara proteine suficiente este cam logic ca nu faci deloc musculatura ;)

#4
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Nu știu de unde ai scos tu 2g/kg dar eu am văzut cea mai generoasă recomandare de 1.8/kg pentru culturiști profesioniști. Mai mult de atât se zice că e inutil dacă scopul este creșterea masei musculare. Mulți consumă multă proteină ca să atingă un anumit număr de calorii din altceva decât carbohidrați despre care cred în mod fals că i-ar îngrășa. Despre asta ai putea citi aici iar despre mersul la sală poți să citești unde ți-am indicat mai devreme.
Eu reușesc să mănânc peste 200g de proteină vegetală pe zi din care cea mai mare parte este completă așa că dacă chiar vrei asta, se poate. :P

#5
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 EXIT, on 02 iunie 2015 - 13:20, said:

Eu reușesc să mănânc peste 200g de proteină vegetală pe zi din care cea mai mare parte este completă așa că dacă chiar vrei asta, se poate. Posted Image

Poti scrie ce anume manaci in decursul unei zile de consumi 200 gr. proteine ??

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 georgeRado, on 02 iunie 2015 - 12:38, said:

De altfel in activitatea de culturism
Esti sigur ca faci culturism? Nu de alta dar mersul la sala si trasul de fiare nu e culturism.

#7
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 georgeRado, on 02 iunie 2015 - 13:29, said:

Poti scrie ce anume manaci in decursul unei zile de consumi 200 gr. proteine ??
Ca să afli asta va trebui să citești forumul mai mult. :P

#8
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 EXIT, on 02 iunie 2015 - 13:33, said:

Ca să afli asta va trebui să citești forumul mai mult. Posted Image

Mda, eram convins ca nu dadeai un raspuns concret ... Alimentul cel mai bogat in proteine, de tip vegetal, este spirulina, care are cam 60 grame de proteine la 100g. Ori ma cam indoiesc ca iti da mana sa consumi mai mult de 10-20 grame de spirulina, in conditiile in care un kg de spirulina costa mai mult de 100 RON.

As prefera mai degraba, sa nu mai raspunzi daca nu poti scrie concret nimic.

 Friskey, on 02 iunie 2015 - 13:31, said:

Esti sigur ca faci culturism? Nu de alta dar mersul la sala si trasul de fiare nu e culturism.

OFF-topic ... te rog frumos daca ai ceva de spus relevant spune, daca nu mentine-ti ideile pentru tine !

#9
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Uite azi: pâine integrală = 15,12g prot.; linte fiartă = 49,34g prot.; roșii decojite = 4,40g prot.; hummus cu tahini = 4,80g prot.; Ideal bar = 37,74g prot.; izolat proteic de soia = 121,16g prot.
Mulțumit?

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 EXIT, on 02 iunie 2015 - 13:20, said:

Nu știu de unde ai scos tu 2g/kg dar eu am văzut cea mai generoasă recomandare de 1.8/kg pentru culturiști profesioniști. Mai mult de atât se zice că e inutil dacă scopul este creșterea masei musculare. Mulți consumă multă proteină ca să atingă un anumit număr de calorii din altceva decât carbohidrați despre care cred în mod fals că i-ar îngrășa. Despre asta ai putea citi aici iar despre mersul la sală poți să citești unde ți-am indicat mai devreme.
Eu reușesc să mănânc peste 200g de proteină vegetală pe zi din care cea mai mare parte este completă așa că dacă chiar vrei asta, se poate. Posted Image
De ce dracu vorbesti fara sa cunosti,culturistii profesionisti merg pe minim 2 maxim 3,daca nu chiar si mai mult.
Ba,inainte sa deschizi gura mai citeste si tu un Arnold,un Cutler..etc
Si pe urma sa vi sa iti dai cu parerea despre profesionisti.

Edited by I2O, 02 June 2015 - 13:54.


#11
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 EXIT, on 02 iunie 2015 - 13:44, said:

Uite azi: pâine integrală = 15,12g prot.; linte fiartă = 49,34g prot.; roșii decojite = 4,40g prot.; hummus cu tahini = 4,80g prot.; Ideal bar = 37,74g prot.; izolat proteic de soia = 121,16g prot.
Mulțumit?

Am inteles ...poate ca trebuia sa specific faptul ca ma refeream la proteinele din alimente efective ... in cazul tau proteinele din soia reprezinta cam 60% din total.

#12
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006

 I2O, on 02 iunie 2015 - 13:53, said:

De ce dracu vorbesti fara sa cunosti,culturistii profesionisti merg pe minim 2 maxim 3,daca nu chiar si mai mult.
Ba,inainte sa deschizi gura mai citeste si tu un Arnold,un Cutler..etc
Si pe urma sa vi sa iti dai cu parerea despre profesionisti.
Am zis destul de clar că se consumă mai mult dar degeaba, poate pentru calorii de calitate. Nu putem inlocui cunoașterea științifică cu 1-2 arnolzi. :)

 georgeRado, on 02 iunie 2015 - 13:54, said:


Am inteles ...poate ca trebuia sa specific faptul ca ma refeream la proteinele din alimente efective ... in cazul tau proteinele din soia reprezinta cam 60% din total.
Poți să o consideri soia măcinată. Deși e mai puțin de atât.

#13
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015

 I2O, on 02 iunie 2015 - 13:53, said:

De ce dracu vorbesti fara sa cunosti,culturistii profesionisti merg pe minim 2 maxim 3,daca nu chiar si mai mult.
Ba,inainte sa deschizi gura mai citeste si tu un Arnold,un Cutler..etc
Si pe urma sa vi sa iti dai cu parerea despre profesionisti.

Asa am citit si eu, intre 2 si 3, chiar 4 proteine, daca e vorba de ceva serios.

#14
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 EXIT, on 02 iunie 2015 - 13:59, said:

Am zis destul de clar că se consumă mai mult dar degeaba, poate pentru calorii de calitate. Nu putem inlocui cunoașterea științifică cu 1-2 arnolzi. Posted Image


Poți să o consideri soia măcinată. Deși e mai puțin de atât.
De unde stii tu ma?
Faci culturism de performanta?
Ai pus in viata ta mana pe o gantera?
Ma baiatule vezi ca unii poate te mai si cred ce balarii scoti din tine.
Ramai la sfaturile despre soia si lapte de coccos..sau ce mai ingurgitezi tu.

Edited by I2O, 02 June 2015 - 14:08.


#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Auzi, sunt triliarde de alte topicuri pe aici fix pe subiectul asta, sunt triliarde de retete si exemple de mese si suplimente pentru "culturisti" si cu toate astea chiar ai simtit nevoia sa mai deschizi un topic.

#16
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 georgeRado, on 02 iunie 2015 - 14:03, said:

Asa am citit si eu, intre 2 si 3, chiar 4 proteine, daca e vorba de ceva serios.
Tu nu ai nevoie nici de 3 nici de 4,ca sa le absorbi iti trebuie anabolizante.
Pentru tine e bine 2 grame,dar cu o mentiune multe fructe,legume si apa ca sa speli rinichii.
Acu merge sa bagi pepene la greu toata vara ca sa iti spele rinichii pentru ca consumul ridicat de proteine iti streseaza rinichii.
Toata chestia e sa nu te pierzi in detalii,cu gramaje si vrajeli.

Edited by I2O, 02 June 2015 - 14:09.


#17
georgeRado

georgeRado

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.05.2015
Oricum eu ma gandeam la varianta in care in doua zile pe saptamana sa consum doar chestii vegetale, inclusiv proteine din soia.
Nu sunt adeptul dietei bazate exclusiv pe carne, lapte si oua dar nici adeptul vegetarianismului.

 Friskey, on 02 iunie 2015 - 14:06, said:

Auzi, sunt triliarde de alte topicuri pe aici fix pe subiectul asta, sunt triliarde de retete si exemple de mese si suplimente pentru "culturisti" si cu toate astea chiar ai simtit nevoia sa mai deschizi un topic.

Scopul nu era legat neaparat legat de proteine, dar de aici s-a inceput discutia.

Eu am psoriasis (boala autoimuna), unde sunt probleme cu glutenul si consumul de carne. Incerc sa imi creionez o varianta de dieta cu care sa reusesc sa si fac ceva masa musculara, dar sa reusesc sa nici nu imi dau peste cap psoriasul. Nu e asa simplu sa le contrabalensezi pe toate !

#18
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 georgeRado, on 02 iunie 2015 - 14:07, said:

Oricum eu ma gandeam la varianta in care in doua zile pe saptamana sa consum doar chestii vegetale, inclusiv proteine din soia.
Nu sunt adeptul dietei bazate exclusiv pe carne, lapte si oua dar nici adeptul vegetarianismului.
Cea mai mare greseala.
Dar nu trebuie exclusiv sa mananci numai carne,carnea se combina foarte bine cu legume...
Daca vrei sa faci muschi...trebuie sa mananci asta e regula de baza,mananci nu te incurci.Daca esti dispus sa faci asta faci muschi daca nu esti dispus....

Edited by I2O, 02 June 2015 - 14:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate