Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Q&A SRL-D

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Lussay

Lussay

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.05.2015
Buna ziua,

As avea si eu cateva intrebari legate de SRL-D-uri (la care nu prea am gasit raspunsuri prin alte locuri):

1. La SRL-D, reinvestirea a 50% din profit poate fi folosita si pentru cheltuieli in salarii, traininguri etc., sau doar pentru mijloace fixe ?
As aprecia daca ati putea sa imi dati si un articol unde se specifica cheltuielile eligibile (pentru ca nu am gasit nicaieri, singurul lucru specificat in program fiind ca trebuie sa se reinvesteasca 50% din profit -ceea ce este interpretabil, deoarece salariile/angajare de noi oameni etc. sunt si ele o investitie-).

De asemenea de mentionat ca am sunat la O.T.I.M.M.C. CONSTANTA si mi-au spus ca salariile sunt ok ca investitie, la la O.T.I.M.M.C. IASI mi-au zis ca nu sunt.

Efectiv sunt in ceata.

2. Se poate sa am un SRL-D fara punct de lucru (doar cu sediu social), si cu angajatii la domiciliu ?

Intrebarea este relevanta in ideea in care as prefera sa fac sediul social acasa intr-o camera (pentru acte/corespondenta), si toti angajatii sa fie angajati la domiciliu, comform http://www.codulmunc...itolul_9_1.html .

3. In cazul de mai sus, angajatii pot primi controale de la Inspectia muncii, ANAF, BSA etc. acasa , sau doar sediul ar fi controlat pentru hartii?

Mentiune:

Intrebaril de mai sus le-am pus in ideea in care, vreau sa deschid o firma de IT de la 1 iulie. Cu toate astea nu as vrea sa investesc acum in calculatoare/liceente/sediu etc., avand in vedere ca trebuie oricum sa fac asta la sfarsitul anului cu 50% din profit (efectiv nu prea as avea pe ce sa dau banii atunci).

#2
Nazmi

Nazmi

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 08.08.2014
Logica spune ca profitul ramane dupa plata salariilor.

Ce-a fost mai intai, oul sau gaina?

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Legea e aici. Eu n-am vazut să zică ceva de reinvestirea în salarii (pentru motivul că salariile nu sunt investiţii, doar la fondurile europene sunt eligibile într-un anumit procent (doar salariile nete, nu şi brute)). Recomandarea e să eviţi să „investeşti” în salarii, în trainning da, poate fi considerată investiţie (şcolarizezi/perfecţionezi angajaţii)
  • Nu e obligatoriu, dar recomandabil (aici)
  • Da, pot lucra în măsura în care îşi pot satisface atribuţiile de servici (aici)


#4
Lussay

Lussay

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.05.2015
Nazmi, merci, dar nu cred ca intelegi la ce m-am referit (SRL-D sunt obligate sa reinvesteasca 50% din profit in anul urmator, deci nu ma refer la salariile vechi).

Pololica, merci si tie, dar:

1. in legea pe care mi-ai dato nu zice nimic de reinvestii in general. Salariile eu zic ca sunt de bun simt o investitie.
2. Merci.
3. Merci, dar nu e nimic specificat de controale de la Inspectia muncii, ANAF, BSA (doar de angajator).

#5
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Salariile sunt, de bun simt, compensatia pentru munca prestata.

Investitii ar fi cursuri pentru salariati platite de companie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate