Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Alegere filtru extern - ajutor - JBL vs Eheim

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014
Pentru un acvariu 100x40x45 care va fi populat cu 2 testoase dar si cu pesti, eram pe punctul de a alege filtrul extern JBL CristalProfi greenline e901, cel mai bine vandut filtru de pe e-mag. Un coleg mult mai bine informat de pe softpedia mi-a deschis ochii sa nu il iau si sa ma orientez catre altele (ii multumesc pentru asta). Am fost intre timp si la magazin, iar un vanzator mi-a explicat cu lux de amanunte care sunt diferentele intre JBL si Eheim (ambele firme nemtesti cu traditie si renume):

JBL : mai multa filtrare mecanica (bureti), dureaza mai mult pana se formeaza in acei bureti niste bacterii utile unei filtrari biologice, debitul nu se poate obtura prin reglaj (pentru mai multa silentiozitate si pentru a nu stresa pestii cu un jet prea puternic), iar ca avantaj -un volum mai mare de mizerie ce se poate aduna in canistra - la modele comparate de marimi similare. Si alt avantaj - pretul ceva mai mic. S-ar preta mai bine pentru broscute, care murdaresc putin mai mult si nu sunt pretentioase la calitatea apei.

Eheim : mai multa filtrare biologica, calitatea apei mai buna (pretabil la pesti), canistra ceva mai mica la modele echivalente. Alt avantaj -linia "professionel" are reglaj de debit si astfel sunt mai silentioase. Dezavantaj - canistra mai mica si pret ceva mai mare.

In aceste conditii, daca sunteti de acord cu afirmatiile de mai sus, cum ati alege in conditiile in care ati avea si broscute si pestisori.
Va multumesc!

Edited by dana_1, 30 May 2015 - 18:05.


#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Mai fac o singura adaugare, daca imi permiti.

Jbl este cateva clase sub Eheim ca si conceptie si calitate. Seria noua de Jbl are motoare mai slabute si datorita constructiei interne debitul poate scadea repede la o colmatare medie a mediilor de filtrare. Eheim este gandit mai bine.

Mediile de filtrare le poti schimba. Nu sunt lipite de sertarele filtrului.

Noua serie de la Tetratec are ceva modificari ale sistemului de etansare, pompa de amorsare si capul conector cu robinetii aferenti. Pe langa altele pozitive este si foarte usor de curatat.

Majoritatea filtrelor au posibilitatea reglarii debitelor numai ca unele raspund mai bine cand le gatui din debit. Jbl fiind printre ultimele.

Cereti sa vedeti fiecare filtru in parte ce contine, cum se utilizeaza, dupa care luati decizia.




#3
dana_1

dana_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 31.01.2014

 Super Chief, on 30 mai 2015 - 18:20, said:


Da, pot spune ca sfatul cu Eheim vs JBL m-a ajutat sa nu cumpar legata la ochi JBL, despre care am citit in multe locuri ca sunt proaste comparativ cu Eheim, care par a fi cele mai bune.

Problema ca nu ma pot hotari ce Eheim sa iau, dintre recomandarile 2217, 2226, 2073, primul e clasic fara sertare si am inteles ca au brobleme si cu stut-urile, al doilea nu prea se mai comercilizeaza (fiind Professionel 1), iar al treilea este de luat in calcul (fiind Professionel 3), dar inca il compar cu 2075 (nu stiu daca se justifica marimea si implicit pretul), cu  Ecco pro 300 (care la magazin parea prea fragil si micut).

O alternativa interesanta este si un filtru facut din tub de scurgere din polipropilena cu pompa Eheim, filtru nu neaparat facut de mine ca fata (sau de noi in familie), ci poate sa cumpar unul facut de vreun baiat priceput.

Oare ce ati face in locul meu ?

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Cauti unul din serie mai veche si cat mai mare, second hand. Cu inspectie a produsului si proba.

Te-ai uitat si la Tetratec 1200? Fa un efort si arunca un ochi la el. Are o bulina pe cutie unde care scrie ca este serie noua.

Edited by Super Chief, 16 June 2015 - 18:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate