Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cortina Resindence "reuscitat"

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Cosmincx

Cosmincx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.05.2015
Salut , sunt nou aici pe forum . Sunt in cautare unei locuinte noi si as avea nevoie de mai multe sfaturi din partea unor persoane care au mai trecut prin aceasta etape a vietii.
Am cautat pe forum despre "cortina residence" si tot ce am gasit sunt informatii despre proiect ca fiind falimentar insa am gasit urmatorul link de curand:
http://www.zf.ro/zf-...amente-12621094

S-a mai interesat cineva despre stadiul proiectului?
Cunoaste cineva aceste 2 persoane? "Acționarii societății sunt Dan Liviu-Marius (70%) și Abu-Lail Akram (30%)"

#2
wote

wote

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 05.06.2015
Am "vanat" ceva timp un apartament aici. Am renuntat din cauza pretului si, nu in ultimul rand, a inflexibilitatii de care m-am tot lovit in comunicarea cu personalul din vanzari.

Locuiesc in vecinatate, astfel ca trec mai mereu pe langa acel bloc. Exteriorul blocului pare aproape finalizat, mai putin cateva retusuri in partea superioara. Ceea ce mi s-a parut cel putin ciudat, ma gandeam ca finisarea ar trebui sa inceapa de sus in jos, pentru a evita ca apa de ploaie sa patrunda nestingherita pe sub placile de la fatada si sa afecteze vata de la izolatie.
Despre interior nu pot spune nimic, interesul meu s-a stins dinainte de a incepe finisarea fatadei exterioare, moment in care finisajele interioare erau ca si inexistente. Totusi, la acel moment spatiile interioare nu mi s-au parut a fi prea darnice. Din contra, dar e posibil sa fie doar o impresie a momentului.
Despre dezvoltator, am inteles ca ar mai fi dezvoltat ceva prin sud, mai precis Ghencea, deci macar se poate presupune ca ar avea ceva experienta in imobiliare.

Ca punct principal pozitiv as putea mentiona calitatea constructiei si a materialelor, in masura in care aceasta apreciere vine de la cineva care, desi nu este vreun expert in domeniul constructiilor, apreciaza calitatea detaliilor si a trecut deja prin cateva ansambluri noi de locuinte.

Ca puncte negative ar fi doua, dpmdv:
1. Locatia, desi este intr-o zona buna, este destul de greu accesibila, iar dimineata si seara trebuie sa faci fata blocajelor si aglomeratiei care se fac inevitabil pe bulevardul Aerogarii si Str Alexandru Serbanescu. Desigur, mai ai si varianta sa mergi cu tupeu pe linia de tramvai, aruncand stresul propriu si personal in carca celor care incearca sa mearga civilizat. Sunt convins ca destui dintre noii proprietari de acolo vor practica aceasta metoda de purificare psihica.
In plus, strazile din jurul blocului nu sunt astfaltate in intregime, iar punctul de acces in blv. Aerogarii este destul de defectuos - este si ingust si pozitionat intr-o semi curba cu vizibilitate redusa pe un bulevard destul de aglomerat, ceea ce face iesirea destul de impracticabila la ore de trafic de varf, cum ar fi cel de dimineata.
2. Celalalt dezavantaj, nu este neaparat unul direct, ci mai degraba unul cu mare potential. Toate schitele blocului acopera doar jumatatea sudica a blocului, in fapt nici pe aceea integral. Ce va fi in jumatatea nordica, este un mister total, desi cei din vanzari (oameni care, prin definitie, spun intodeauna adevarul si nu ceea ce iti doresti sa auzi) se jura ca ar fi tot apartamente.

#3
cojocaru27

cojocaru27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.10.2005
buna ziua,
si eu eram interesat de o locuinta in acest ansamblu. Din pacate nu sunt in tara si nu pot merge sa vad deocamdata, sper sa ajung cat de curand. Mai sunt ceva detalii noi? s-a mai avansat cu constructia? mai este inca falimentar?
multumesc pentru info.

#4
al-bundy21

al-bundy21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 09.06.2015
Dezvoltatorul este Simion Marcel Stefan.

Asta e de rau:
https://topinvestrom...alpha-residence

Asta e de bine:
http://www.comunicat...neasa_8667.html

:)

#5
cojocaru27

cojocaru27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.10.2005
in al doilea link, articol publicat in noiembrie 2014, scrie ca ar fi trebuit sa fie finalizat in vara acestui an, este finalizat? in ce stadiu este proiectul? stie cineva, multumesc.

#6
wote

wote

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 05.06.2015
Blocul a cam fost finalizat pe dinafara de curand, cu exceptia zonei de parter care este inca un spatiu deschis.

#7
cojocaru27

cojocaru27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.10.2005
si pare ca se lucreaza si la parter sau lucrarile sunt inghetate? asta era defapt intrebarea? voi ati cumpara un apartament acolo sau e un risc inca?

#8
wote

wote

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 05.06.2015
Parerea mea e ca merita sa cumperi daca dispui de suficient numerar, pui accent pe calitate si prestigiu si nu intentionezi sa te muti acolo in viitorul apropiat.
De lucrat se lucreaza, dar mai mult la ralanti. Ceea ce ma face sa cred ca blocul nu va fi locuibil prea curand. Ma refer la conditii decente la nivelul intregului bloc, nu la finisarea unui apartament anume.
Presupun ca ritmul asta lent e dat de lipsa finantelor deoarece apartamentele acolo nu se vand tocmai bine, iar costurile cu materialele folosite sunt destul de ridicate.

Tot ca parere personala, aici merita sa cumperi un apartament de 3 camere si mai putin unul de 2 camere sau o garsoniera, care sunt apartamente de tranzitie in viata unui om. De aceea am si mentionat ca ar trebui sa dispui de o suma considerabila de bani.
Mie cel mai mult mi-a placut 3 camere tip B.
Sau exista si varianta compusa din 2 apartemente mai mici lipite, din care sa scoti unul mare. Nu mai tin minte insa daca existau apartamente invecinate case se pretau la o asemenea uniune.

#9
cojocaru27

cojocaru27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.10.2005
Wote, multumesc pt updateuri.
Din pacate bugetul nu ne permite mai mult de un studio, care btw pare mare cat un ap cu doua camere din ce vad in schite. Ai fost cumva la vizionarea unui apartament acolo?
Apoi, noi intentionam sa ne intoarcem in tara anul viitor. NU mai devreme de luna martie/aprilie. Crezi ca pana atunci sa fie locuibil blocul? nu mi se pare o solutie sa renoveze un apartament din moment ce utilitatile depind de tot blocul. Vezi centrala comuna, aer conditionat comun, etc.
Inteleg de la tine ca desi se lucreaza incet, macar se lucreaza, nu au facut rabat la calitate. Ap se vand prost dar ei merg in continuare cu aceleasi materiale promise?
Si cand spui ca nu se vand apartamentele, ai cumva si o estimare? Am vazut un anunt mai vechi in care ziceau ca ar mai fii un singur studio available, oare era doar reclama?

mersi mult.

#10
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Eu trec zilnic pe langa el. Blocul arata bine, e peste cam tot ce se construieste in Bucuresti in momentul asta dar si preturile sunt pe masura. Ce nu imi place e faptul ca sunt multe apartamente si inevitabil vor fi tot felul de ciudati pe care ii ai vecini fara sa vrei. Prefer oricand bloculetele mai mici din zona cu max. 30 de apartamente decat sa stai intr-un bloc cu sute de alte persoane unde interent vor aparea interactiuni nu neaparat placute. In rest arata foarte bine din exterior, dar si pe mine m-a frapat ca nu se finiseaza interioarele si au preferat sa finalizeze fatada. O mare problema va fi accesul, nu cred ca vor fi prea multi proprietari fericiti sa stea la coada dimineata spre Aerogarii, zona captand si traficul de la Phoenicia care nu e chiar redus.

#11
adrian.paul

adrian.paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 18.10.2006
Probabil finalizeaza fatada si exteriorul pentru ca suntem in septembrie. La interioare se poate lucra si pe timpul iernii.
Ce urasc eu sunt site-urile fara preturi.

#12
wote

wote

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 05.06.2015
@ cojocaru27

Parerile mele despre vanzarile lor sunt doar impresii personale, nu certitudini. Cum spuneam in primul post, interesul pentru acest bloc s-a stins inca de anul trecut cand am gasit altceva in apropiere. Dar neavand absolut niciun ecou despre aceste vanzari, nici pe internet si nici prin cunoscuti, tind sa cred ca nu vand foarte bine. Iar viteza cu care au construit - finisat imi cam confirma vanzarea slaba. Nu mai vorbesc de faptul ca tara e inca pe colaps imobiliar, ceea ce nu incurajeaza deloc vanzarile.

Anul trecut, cand am luat legatura cu cei de la vanzari si am fost la vizionari blocul era construit abia pe jumatate, deci mai greu sa-mi fac o impresie despre apartamente. In fapt, cum am spus deja, cam singura impresie a fost ca spatiile nu-s chiar atat de generoase cum par in planuri. Dar asta este, in general, o problema de perceptie: spatiile par mai mici in timpul constructiei din cauza luminii si a altor factori.
Constructia ca atare mi-a lasat o impresie foarte buna.

Nu cred ca pana in primavara anului viitor va fi locuibil in conditii decente. Mai ales tinand cont ca anumite utilitati sunt centralizate (incalzirea si racirea) iar nevoile unui astfel de bloc sunt uriase, putand duce la cheltuieli foarte mari cu respectivele utilitati in momentul cand ele sunt impartite la un numar redus de apartamente. Solutia ar fi sa cotizeze si dezvoltatorul cu o mare parte (as vrea s-o vad si pe asta in Romania). Sau ca utilajele respective sa poata functiona la regimuri mult reduse cu costuri pe masura, nu stiu daca asta e posibil.
Partea oarecum buna e ca vei fi iesit deja din iarna si nu o sa mai ai nevoie de caldura. Desi eu indraznesc sa estimez ca nici in iarna 2016-2017 blocul nu va fi locuit in proportie mai mare de 20-30%. Asta va duce pe langa un cost ridicat la pret si la un consum mai mare pentru incalzire, mai ales in apartamentele fara vecini mutati.

Acuma ce sa zic, daca vanzarile vor merge constant si blocul va intra in normalitate candva, poate va merita aceasta perioada de sacrificiu de 1-2-3 ani. Sau poate se va implica si dezvoltatorul in cheltuieli.
In plus la minusuri, ai sa vezi ca la aceasta clasa de imobile multi oamenii le vor cumpara fara a fi conditionati sau chiar a-si dori sa se mute imediat si este foarte probabil ca si peste 2-3 ani "gradul de umplere" sa nu fie mai mare de 60%. Apoi, multe vor fi inchiriate, iar chiriasii sunt mult mai dezinteresati de respectul si ingrijirea proprietatii comune.
Un plus este ca cheltuielile per cota indiviza se vor imparti la multe apartamente, un minus este ca cheltuielile per persoana se vor imparti la putine persoane. Nu stiu cum va inclina balanta, dar eu zic ca e bine sa te pregatesti psihic si pentru variantelele cele mai defavorabile.

Marimea mare a blocului vine la pachet cu avantaje si dezavantaje. Ciudati sunt peste tot prin Romania si uneori pot fi chiar mai stresanti cei din blocurile mici. In blocurile mari ai tendinta sa-i ignori mai usor, in cele mici te pot stresa mai mult. Din experienta mea anterioara, in blocurile mari se implementeaza mai usor reguli care pot fi folosite la nevoie ca parghii de constrangere pentru ciudati. In blocurile mici e mai dificil, ciudatul daca are o bucatica din proprietatea comuna are impresia ca isi poate permite orice in cadrul proprietatii din moment ce acea bucatica nu e clar determinata, dar el stie sigur ca ii apartine.

Despre calitate nu am ce sa le reprosez, mereu mi-au lasat o impresie buna. Chiar vad acum ca au aparut poze noi pe site si nu se dezmint.

In legatura cu pretul noua ni s-a spus, anul trecut prin primavara - cred, ca ar fi cam 1200 EUR / mp construit, fara TVA si loc de parcare. Ne-negociabil, in fapt ne-nimic. Cam inflexibili. Poate am avut noi ghinion de un agent mai scortos si care traia cu impresia ca vinde nave intergalactice.

#13
arancia

arancia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.01.2007
@ cojocaru27

Am cumparat un apartament aici, 2 camere, putin cam mici dar nu exagerat, diferenta de pret pentru cele cu 3 camere e mare, si din cauza suprafetelor, si din cauza TVA-ului. Constructia e putin in urma dupa parerea mea, dar nu stiu toate detaliile planului lor, apartamentele ar trebui date in folosinta la inceputul anului viitor altfel platesc penalitati, e drept ca nu sunt penalitati asa mari. Mai au de lucru la finisajele interioare, probabil cam la jumatate de bloc (asta e tot parerea mea...), dar s-au apucat deja sa amenajeze parculetul din fata, ceea ce e un semn bun.

Merita sa iei legatura cu ei, mai sunt apartamente cu 2 camere, studiouri nu stiu, sa tii cont ca trebuie sa cumperi si loc in parcarea subterana, e putin cam scump dar mai nou toata lumea cere mult pe parcarea subterana. Pretul e de 1200/mp construit (atentie, nu util) pana la etajul 4, 1250/mp intre 5 si 8, 1300/mp de la 8 in sus, ca de acolo e vederea mai frumoasa. Suprafetele pentru fiecare tip de apartament le gasesti pe site-ul lor.

Calitatea constructiei si a finisajelor (am vazut cateva apartamente finalizate) sunt remarcabile, nu gasesti asa ceva in Bucuresti decat daca iti faci tu casa singur. La semnarea contractului semnezi si un fel de regulament de ordine interioara, nu mai stiu exact cum se cheama, prin care te obligi sa nu faci galagie (oricum la ce izolatie au nu cred ca se aude ceva), sa nu arunci gunoiul aiurea, sa nu parchezi pe locul altcuiva etc, lucruri de bun simt, dar de care bucuresteanul de rand nu a auzit de la mama lui. Prevede inclusiv ca esti obligat sa contribui la cheltuielile comune de administrare, indiferent daca locuieste cineva acolo, asta mi s-a parut un lucru bun. Nu e clar cum va fi cu apartamentele nevandute, ei ziceau prin vara ca au vandut 50%, poate n-o fi chiar asa, oricum pe masura ce finalizeaza blocul cred ca interesul cumparatorilor va creste, chiar arata deosebit.

Una peste alta, dincolo de dezavantajele traficului, care oricum e infernal in Bucuresti, mi se pare o alegere buna, acum ramane sa vedem si blocul finalizat si dat in folosinta, pana atunci semne de intrebare vor mai exista... Sper ca te ajuta cat de cat:)

#14
djoker

djoker

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.02.2016
Salutare,

A mai cumparat cineva aici recent vreun apartament? Eu am renuntat din 2 simple motive, lipsa de profesionalism a departamentului de vanzari si costul exagerat de mentenanta si anume 1 euro + TVA/mp util, adica daca ai un apartament de 100mp utili, platesti 120 euro doar taxa de mentenanta (fara caldura, curent, etc.). Mie cel putin mi se par niste costuri exagerate.

#15
adslboy

adslboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.10.2004
230k pentru 3 camere???parcare de la 10k in sus...astia se cred in NY?

#16
Radu Ionut

Radu Ionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.05.2007
Buna ziua,

Mai poate oferii cineva feedback despre acest complex?
Ma gandesc serios la achizitia unui apartamnet si doresc sa pun cateva intrebari unei persoane care locuieste deja aici.

O zi buna!

#17
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 adslboy, on 18 mai 2016 - 13:54, said:

230k pentru 3 camere???parcare de la 10k in sus...astia se cred in NY?

230K in NY ? visezi...acolo e vorba de milioane...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate