Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

sfaturi CPU + motherboard / Intel graphics settings

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
As vrea sa va rog sa ma ajutati putin, e ceva probabil mai complex
Vreau sa cumpar o placa de baza Asus Sabertooth Z97 Mark S si un procesor Intel I7 4790k
Nu vreau sa intru in detalii despre cat de bune sunt sau nu
Momentan detin un GTX 970 Asus Strix, recent am facut upgrade la monitor, aveam un BenQ BL3200PT, iar acum am un Philips BDM4065UC
Actualul monitor Philips nu are optiunea " saturation " in OSD, asa cum avea BenQ. Per total sunt multumit de Philips, dar ma deranjeaza ca nu pot seta sa-mi fac culorile mai saturate. Am setat deja din Nvidia Control panel - digital vibrance pe 100 %, e ok, dar vreau culorile ceva mai saturate.
In jocuri folosesc SweetFX, asa ca pt partea de gaming e totul ok
Acum as vrea sa stiu daca voi avea Asus Sabertooth Z97 Mark S care are placa video integrata + Intel I7 4790k, voi avea acces la setari, asa cum am acces la Nvidia Control panel ? (  cum e in imaginea atasata )
Presupun ca da. Bun, in cazul asta, daca eu deja am setat din Nvidia Control panel - digital vibrance pe 100 % si mai adaug si din  Intel graphics settings / SATURATION, se va observa ceva la saturare culori, sau setarea  va suprascrie / inlocui /  setarile din Nvidia Control panel - digital vibrance ?!
Multumesc anticipat, astept sfaturile sau parerile voastre

Attached Files


Edited by eduard_w, 29 May 2015 - 14:04.


#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
nu, nu vei avea acces;
odata instalata placa video dedicata (nVidia), ce-a integrata (Intel) este dezactivata

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Iti dai seama ca nici mama placilor video integrate nu se va putea apropia macar de o GTX 970?

#4
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
in momentul monitorul il conectezi la video onboard (evident placa video nu o poti avea conectata in pc sau daca poti, va fi degeaba).
daca tu conectezi monitorul la placa video, atunci driverul intel nu va fi folosit si implicit setarile care le faci acolo sunt degeaba.

acum... intrebarea e - de ce ai vrea culori SUPRAsaturate?

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ai dat la monitor smartcontrast? La nvidia cred ca poti da si individual contrast in plus pe anumite aplicatii gen poze/video

Edited by xkos, 29 May 2015 - 17:10.


#6
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Nu am Smart contrast la monitor
Exista o soluție hardware sau software pt a satura culorile?

View Postshmu, on 29 mai 2015 - 14:44, said:

in momentul monitorul il conectezi la video onboard (evident placa video nu o poti avea conectata in pc sau daca poti, va fi degeaba).
daca tu conectezi monitorul la placa video, atunci driverul intel nu va fi folosit si implicit setarile care le faci acolo sunt degeaba.

acum... intrebarea e - de ce ai vrea culori SUPRAsaturate?
cum pot păcăli,  să am acces la setările Intel hd Graphics, chiar daca nu folosesc placa video on-board?

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu cred ca poti. ca nu sunt setari pe windows, ci sunt setari pe hardware direct.

vezi ca ai color management in control pannel. ala se poate combina(adauga) cu oricare din setarile driverelor. poate gasesti ceva util.

Edited by shmu, 29 May 2015 - 20:15.


#8
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009

View Postshmu, on 29 mai 2015 - 20:14, said:

nu cred ca poti. ca nu sunt setari pe windows, ci sunt setari pe hardware direct.

vezi ca ai color management in control pannel. ala se poate combina(adauga) cu oricare din setarile driverelor. poate gasesti ceva util.

La ce te referi, mai exact ??
O sa caut si o sa gasesc o solutie, monitorul imi place foarte foarte mult, ma mir ca Philips n-a adaugat si functia " Saturation " in OSD.
Cand joc, folosesc SweetFX. Am setat din SweetFX_Settings / Vibrance settings / am pus pe 0.90, culorile in joc se vad excelent ( saturate ) deci monitorul reda culori saturate
In cazul asta nu stiu daca se poate spune ca e " limitare hardware " chiar daca eu fac saturarea culorilor dintr-un soft
O sa caut si o sa sap pe Google pana imi sar urechile / LOL / si o sa gasesc ceva asemanator cu SweetFX, pt intregul sistem de operare

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nevermind... era in control pannel un meniu color management dar acolo doar ajustezi profilele de culoare.

#10
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Se pare ca nu gasesc ceea ce caut, in cazul asta am sa returnez Philips. Faptul ca nu are optiunea " saturation " ma face sa-l schimb.
O sa merg pe una din urmatoarele variante :
Cu panel VA
Samsung UE40JU6450
Samsung UE40JU6550
Nu stiu care e diferenta dintre 6450 / 6550,  tinand cont ca il voi folosi ca pc monitor 100 %
Functiile 3D, smart, triple tuner, etc, nu ma intereseaza deloc
Cu panel IPS
LG40UF671V
LG40UF671V
Model " curbat " nu vreau. Ar mai fi ceva de la Panasonic, tot 40 inch ( IPS ) dar am inteles ca are input lag foarte mare
Din ce am citit pe diverse site-uri si forumuri, Samsung nu sta asa bine la capitolul contrast si " black " comparativ cu Philips BDM4065UC, in schimb la culori e peste Philips BDM4065UC
Teoretic, aici e de discutat. Gusturile omului, setarile din monitor + driverul placii video, calibrare, etc
M-ar tenta sa incerc si LG-ul, chiar daca are panel IPS
Credeti ca e un mare dezavantaj cu acel IPS glow ? Se vede doar pe fundal intunecat, nu ?!
Se pare ca la capitolul culori, IPS e superior celor cu panel VA. Dar si aici e de discutat :)
Ce mi-ati recomanda ? In primul rand : VA sau IPS ?
In al doilea rand : fac oare o prostie daca returnez monitorul Philips, pt un tv 4k ?







#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
in primul rand nu stiu de ce vrei culori atat de exagerate.

IPS. punct.

apoi.. nu stiu ce faci cu 4k.

#12
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009

View Postshmu, on 31 mai 2015 - 00:05, said:

in primul rand nu stiu de ce vrei culori atat de exagerate.


Gusturile omului...

View Postshmu, on 31 mai 2015 - 00:05, said:


apoi.. nu stiu ce faci cu 4k.
esti offtopic deja

#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Daca ai nvidia si folosesti HDMI/Dp este posibil ca placa video sa degenereze automat culorile.merg in control panel si da drumul la Full RGB(0-255).Ar trebui sa observi o imbunatatire vizibila a calitatii imaginii.

#14
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
E setat pe full 0-255
Eventual sa caut filtre saturare culori pt Windows 7

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate