Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

sistem 5.1 compact pentru harman kordon 161

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
As vrea un 5.1 pentru AVR harman korodon 161. Am mers pana acum cu boxe de raft, se aude foarte bine, dar as merge pe o varianta compact din cauza spatiului. Camera este mica, de 15 m patrati. Pret, pana in 1.500-1.800 ron. Il vreau pentru filme si ocazional muzica. As vrea wooferul sa fie bun, si calitate cat mai buna si ceva volum. Satelitii, banuiesc ca ar trebui sa fie cu 2 drivere de medii si inalte pentru a se auzi bine. Daca se poate sa aibe si un suport de prindere pe perete.

1. M-am uitat la asa ceva pana acum:
Infinity TSS-500PLT: http://www.be-loud.r...ity/TSS-500PLT/ - subwoofer 14.4Kg, 20 cm diametru difuzor, 86 dB
Harman Kardon HKTS 5: http://www.be-loud.r...Kardon/HKTS-5-/ - subwoofer 9 kg, 20 cm diametru difuzor, 86 dB

Fiind avr harman, poate se intelege mai bine cu sistem 5.1 harman ? La specificatii, cele 2 sisteme de mai sus, par cam la fel, dar diferenta de pret este un pic.
De la Harman kordon HKTS 5 in sus, nu am vazut mari diferente in specificatii. De exemplu - HKTS 30 Black ( http://www.be-loud.r.../HKTS-30-Black/ ) care este considerabil mai scump, pe hartie tot acolo este. Are doar 1 driver in plus la sateliti. Nu cred ca merita sa merg mai sus de un Harman Kordon HKTS 5.

Ar fi si varianta de Magnat: http://www.sono.ro/5...et-51-6930.html - dar tot boxe de raft, cam greu cu spatiul si pozitionatul. Decat sa pozitionez prost niste boxe de raflt, mai bine niste boxe compact asezate foarte bine.
Cam pe Infinity as merge pana acum - pret/calitate.

2. Boxele de raft pe care le-am folosit erau de 86 dB. Reciverul "pare" ca poate mai mult de atat ca volum.

3. Cand am facut Auto Speaker Setup, am folosit 2 boxe fullrange pe fata si 2 de raft pe spate. Volumul sunetului scos pentru test, pentru boxele surround era prea puternic si nu l-am putut da mai incet ! Sa fi luat volumul maxim care il poate scoate boxele de pe fata si sa il fi trimis si in spate ? De ce asa de mare volumul pentru test ? Si nu il pot regla.
La Sony, este un sunet suportabil nu la asa nivel.

#2
MrNiceGuy

MrNiceGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 09.02.2008
Ti-am trimis PM.

#3
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
-Nu lua boxe compacte pentru ca sunt pocnitori.ramai la varianta de Raft daca ai probleme de spatiu.Boxe compacte inseamna in general Plastic,difuzor cu diametru si SPL foarte mic ce nu reda deloc joase.ajungi sa auzi voci si alte cele in SUB.
-boxele cu SPL initial sub 90db pentru mine unul sunt petarde indiferent cat de bine s-ar auzi ca si calitate.
-varianta Magnat reprezinta cam minimul de decenta din ce ai enumerat acolo

De ce -iai trimis PM? Ce rol mai are Forumul? Poate mai e si altul in situatia lui si i-ar prinde bine recomandarile!

Edited by geo123, 30 May 2015 - 12:22.


#4
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
@ MrNiceGuy - mi-a trimis o oferta cu un pret mai bun pentru 2 sisteme Harman Kordon. Multumesc.

@ geo123 - am cautat o gramada pe net si se pare pentru calitate audio tot sateliti de lemn, sateliti de raft, ar fi mai buni decat cei de plastic cum ai scris.
Despre Infinity, ce am gasit in review, la volum mic nu ar avea fidelitatea boxelor de raft. La volum mare, in filme, merge. Ca pret/performanta este ok. Doar un subwoofer cu specificatiile sistemului costa macar 800 Ron. Asta inseamna ca satelitii + filtre (daca are) + difuzoare = 300 Ron. 350 Ron e doar o boxa de centru Magnat 250 si aici is 5 ....

Raman atunci cu cele de raft. Multumesc de ajutor.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Daca tot vrei boxe mici(compacte) ,din plastic de ce te mai chinui(sau il chinui) cu AVR -ul ala HK? Pacat de el! Ia-ti un sistem de calculator 5.1 sau 7.1 mai rasarit si tot acolo iesi calitativ.
Urmeaza sfatul lui geo 123 cu boxele!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate