Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Mulți evită contragerile în scris. De ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Acum că mulți scriem în public pe internet, observ un fenomen interesant la foarte multă lume, în special la oameni care altfel sînt culți dar care n-au experiență cu scrisul de calitate, cizelat și literar. Și anume observ că în scrisul lor evită contragerea, adică unirea cuvintelor prin eliminarea sau slăbirea unei vocale. Iată exemple culese de pe internet:

- Grecia nu își mai poate plăti datoriile.
- Nici nu am refuzat, dar nici nu am acceptat.

- Să îți fie rușine.
- L-au dus să îi facă radiografie.

- M-a pus în situația de a îmi da demisia.
- Instituțiile implicate în proces au obligația de a îl pune în aplicare.

- Ce ar fi dacă în loc să fim răi am fi buni?
- Unde ai vrea să trăiești?
- Își vedeau de ale lor.


Poate mulți nici nu vă dați seama ce e în neregulă cu astfel de exprimări. Ele nu sînt propriu-zis greșite, ci doar nenaturale, forțate, prea răspicate față de cum vorbim în mod normal, prea formale cînd stilul e colocvial, prea scorțoase. În mod obișnuit spunem Grecia nu-și poate plăti datoriile, nici n-am refuzat, să-ți fie rușine etc.

Scriitorii și ceilalți autori care au eleganță și naturalețe în scris folosesc din plin contragerile. Iată cum scria Caragiale în „Bubico”:

- se-nchide casa
- repede-mi iau biletul
- care-ncepe să mă latre
- și-nchiz ochii
- parc-a-nnebunit
- n-apuc să fac
- m-așez
- mamița-l degajează
- nu știu ce-aș fi în stare
- toarnă iar lapte-n pahar
- d-abia-l scoseseră
- vrea să se-mprietinească
- cocoana-mi povestește
- s-apropie de mine
- să rostească-ntreg sfântul nume
- m-apropiu de urechea ei
- c-un rânjet diabolic


Sau dacă scrisul lui Caragiale nu mai e un reper pentru prezent, iată cum scrie Mircea Cărtărescu pe pagina lui de Facebook:

- Cine nu l-a citit, să-l caute pe internet, e prea lung ca să-l postez eu aici.
- N-am auzit in viata mea ceva mai tulburător.
- De la un timp, pe FB se-nmulțesc poeziile și se-mpuținează pisicile, ceea ce mi se pare cel puțin o erezie.
- Aveam pe-atunci treisprezece ani. Satul era ca-n Moromeții, [...]
- Cine se recunoaste in poza, poate-mi da un semn.
- Eu sunt al patrulea din dreapta, imi sprijin barbia cu mana intr-un gest pe care-l fac cateodata si-acum.


Întrebarea e de unde vine diferența asta. Aș avea o explicație, dar o las pentru mai tîrziu, dacă e cineva interesat.

Subiectul e oarecum asemănător cu un altul pe care l-am discutat pe-aici, și anume faptul că mulți (mai ales dintre cei fără experiența scrisului) preferă să scrie este în loc de e: Alegerea între „este” și „e”.

#2
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Probabil ca respectivii nu prea le au cu folosirea cratimei si decat s-o puna aiurea, mai bine scriu cuvintele intregi. Nu-i nimic gresit, doar ca-i enervant.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
domnu'  AdiJapan...
cand veti avea si folosi un dispozitiv mobil, cu tastatura virtuala, veti observa ca e destuld e dificil sa folositi cratima... mai ales la viteza... apoi mai sunt sifunctiile de autocorect... ca altfel mi-e greu sa-mi inchipui ca nu stiati acest lucru
important e fondul, nu forma

Edited by Nero-d, 29 May 2015 - 07:01.


#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Pentru autocorect exista, ca si la altele, dezactivare.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Niciun mod de introducere nu poate fi o justificare pentru a scrie incorect.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
autocorect vine in special impreuna cu tastatura virtuala... deci e vorba de tastatura virtuala cu sau fara autocorect...
caz in care folosirea cratimei e foarte dificila...
nu inteleg de ce unii sunt deranjati...
caragiale dupa cate am anzit eu... a murit deci nu mai "foloseste" nici un fel de  contragerile...

pai daca nu sunt gresite... ce e in neregula cu ele???

Quote

Niciun mod de introducere nu poate fi o justificare pentru a scrie incorect.
nu este incorect!!!
dar sa presupunem ca ar fi... exista vreo lege care interzice?!?
as vrea sa te vad in situatia de a alege intre a scrie "incorect" si a nu scrie deloc!!!
repetez si pentru tine... important e fondul... mesajul!!!... atata timp cat el e receptat nealterat si inteles... forma e de formă...
diacritice, nediacritice,   contrageri necontrageri... nu suntem pe saitul akdemiei romane!!!

Edited by Nero-d, 29 May 2015 - 07:28.


#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Mă deranjează pe mine în fața mea să scriu așa, fiecare să scrie cum poftește.
Pe de altă parte, când tu scrii cât de cât corect, îmi pare o lipsă de respect ca celălalt să scrie în bătaie de joc când poartă un dialog direct cu tine.

Sunt oftopic cred, continuăm on, scuze.

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Mă deranjează pe mine în fața mea să scriu așa, fiecare să scrie cum poftește.
pai vezi?!? fiecare scrie cum pohteşte... dar tu esti si nu esti de acord concomitent si simultan...
adevarul si realitatea este ca fiecare isi impune propriile norme dupa pofta inimii lui...


conjunctura si situatiile respective nu necesita neaparat folosirea unui " scrisu de calitate, cizelat și literar"
dumneavoastra, cand va duceti la serviciu, nu cred ca va imbracati ca la nunta!!!

este foarte bine ca limba romana permite aceste formulari (fara cratima)

iar ca sa fim corecti pana la capat... ceea ce folositi dumneavoastra nici macar nu e cratima... e un substitut... in realitate e un "minus"... un semn matematic!
il folositi abuziv impotriva scopului pentru care a fost creat si a semnificatiei

Edited by Nero-d, 29 May 2015 - 07:52.


#9
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postcristi_71, on 29 mai 2015 - 06:39, said:

Probabil ca respectivii nu prea le au cu folosirea cratimei si decat s-o puna aiurea, mai bine scriu cuvintele intregi. Nu-i nimic gresit, doar ca-i enervant.
Asta îmi aduce aminte l-am întrebat odată pe Pruteanu de ce sînt așa mulți români care nu se descurcă să scrie cîte i-uri finale trebuie la cuvinte ca membri / membrii etc. Răspunsul lui a fost că educația acestor români e precară. Mi se pare o explicație leneșă. E ușor să spui că lipsa de educație ar fi de vină și cu asta să termini explicația. Dar frecvența greșelilor la membri / membrii este mult mai mare decît la elevi / elevii, așa că explicația cu nivelul de educație nu ajunge.

La fel și aici. Sigur, poate există unii care evită cratima pentru că nu știu unde s-o pună, dar aceiași oameni știu foarte bine să scrie s-au, le-ați, dă-i etc., ceea ce înseamnă că explicația nu e bună sau oricum nu e suficientă.

View PostNero-d, on 29 mai 2015 - 07:00, said:

cand veti avea si folosi un dispozitiv mobil, cu tastatura virtuala, veti observa ca e destuld e dificil sa folositi cratima... mai ales la viteza... apoi mai sunt sifunctiile de autocorect... ca altfel mi-e greu sa-mi inchipui ca nu stiati acest lucru
important e fondul, nu forma
Da, s-ar putea ca pentru o parte (mică) din texte asta să fie explicația. Fenomenul e însă mai vechi decît smartphone-uri și tablete și autocorrecturi. Apoi există texte care în mod evident au fost scrise în Word sau alte editoare, texte îngrijite sub alte aspecte – formatate cu cursive și aldine, împodobite cu imagini etc. –, care însă suferă de alergia asta la contrageri.

Așa este, în comunicare important e fondul, dar la subiectul ăsta vreau să discut despre formă. Evitarea contragerilor e un fenomen lingvistic care s-ar putea să aibă la rădăcină un fenomen psihic. Dar nu vreau să anticipez deocamdată.

View PostNero-d, on 29 mai 2015 - 07:21, said:

pai daca nu sunt gresite... ce e in neregula cu ele???
Corectitudinea nu e singura dimensiune. Nu înțeleg de ce în practic toate discuțiile despre limbă trebuie să vină cineva care să judece dacă e corect sau nu e corect.

Am spus deja de la început ce nu e în regulă cu lipsa contragerilor.

#10
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006
Motivele pentru care se intampla:

1 obijnuinta
2 indiferenta
3 etc

#11
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostAdiJapan, on 29 mai 2015 - 06:23, said:

Spoiler
Un singur gând-mi trece in cap !
Si anume, că nefolosirea cratimei ofera textului o exprimare corectă si usor de-nteles si citit.

D.p.meu.d.v., folosirea cratimei face ca exprimarea (atât prin scris cât si oral) să semene cu-n limbaj suburban.
Eu, unul, am mai observat că majoritatea oamenilor ce folosesc cratima (atât prin scris cât si oral) fie se grăbeasc în a-si exprima ideile fie au un nivel de cultură foarte mic.

Întrebarea corectă este:
când trebuie să evităm

View PostAdiJapan, on 29 mai 2015 - 06:23, said:

contragerea, adică unirea cuvintelor prin eliminarea sau slăbirea unei vocale ?!

Desigur, reversul medaliei este că folosirea cratimei face ca exprimarea (în literatură) să fie de o plasticitate/originalitate iesită din comun.
Astfel încât sa conchidem cu totii că acel text literar este o capodoperă.

Și-acu' întreb si eu:
chiar tre' să scriem într-o manieră de plasticitate stirile folosind cratima ?
ori să oferim informatiile cât mai scurte si la obiect ?!

Nu de alta, da' pe mine mă enervează ăia de la stirile meteo că folosesc un vocabular specific meteorologic căci eu nu înteleg nimic dn ce spun ei acolo;
și pe deasupra, mai folosesc si cratima !

#12
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Posttom_1133, on 29 mai 2015 - 07:52, said:

Un singur gând-mi trece in cap !
să semene cu-n limbaj suburban
Astea erau desigur exemple de cum nu se fac contragerile, da? S-ar putea ca cristi_71 să aibă mai multă dreptate decît credeam, cînd spunea că lumea nu prea știe să folosească cratima și de-aia o evită.

View Posttom_1133, on 29 mai 2015 - 07:52, said:

Si anume, că nefolosirea cratimei ofera textului o exprimare corectă si usor de-nteles si citit.
Dacă nefolosirea cratimei oferă textului o exprimare corectă înseamnă că folosirea ei îi oferă o exprimare incorectă? N-am înțeles bine ce spuneți.

Cînd scriu Să-ți fie rușine e mai greu de înțeles și de citit decît Să îți fie rușine? Că eu nu văd o diferență în ușurința de înțelegere și citire.

View Posttom_1133, on 29 mai 2015 - 07:52, said:

D.p.meu.d.v., folosirea cratimei face ca exprimarea (atât prin scris cât si oral) să semene cu-n limbaj suburban.
Eu, unul, am mai observat că majoritatea oamenilor ce folosesc cratima (atât prin scris cât si oral) fie se grăbeasc în a-si exprima ideile fie au un nivel de cultură foarte mic.
Cum sună folosirea cratimei oral? Eu nu știu ce sunet face cratima.

De unde vine ideea asta că cratimele sugerează un limbaj suburban și un nivel cultural „foarte” mic?

View Posttom_1133, on 29 mai 2015 - 07:52, said:

Întrebarea corectă este:
când trebuie să evităm [contragerea] ?!
Deci întrebarea mea a fost greșită?

Contragerea trebuie evitată atunci cînd are dezavantaje, de exemplu cînd împiedică sau îngreunează transmiterea ideii. Dar în clipa asta nu-mi dau seama cînd ar apărea astfel de situații.

View Posttom_1133, on 29 mai 2015 - 07:52, said:

Desigur, reversul medaliei este că folosirea cratimei face ca exprimarea (în literatură) să fie de o plasticitate/originalitate iesită din comun.
Astfel încât sa conchidem cu totii că acel text literar este o capodoperă.
Vă plac superlativele nejustificate... Adineauri „foarte”, acum „ieșită din comun” și „capodoperă”. Observ fenomenul ăsta la școlari și la cei cu mentalitate de școlar: pînă nu pun ei un adverb de intensitate, un epitet pentru emfază, ceva, nu se simt bine.

Contragerea nu face exprimarea nici plastică și nici originală. O face naturală. Cînd vorbim facem automat contrageri. Întrebarea e de ce le des-contragem cînd scriem.

View Posttom_1133, on 29 mai 2015 - 07:52, said:

chiar tre' să scriem într-o manieră de plasticitate stirile folosind cratima ?
ori să oferim informatiile cât mai scurte si la obiect ?!
Nu înțeleg de ce știrile ar trebui să se sustragă de la o exprimare românească naturală.

Exprimarea e mai scurtă cu contrageri decît fără, dacă scurtimea chiar e un criteriu important.

Dintre nu au știu și n-au știut, care exprimare e mai la obiect?

View Posttom_1133, on 29 mai 2015 - 07:52, said:

Nu de alta, da' pe mine mă enervează ăia de la stirile meteo că folosesc un vocabular specific meteorologic căci eu nu înteleg nimic dn ce spun ei acolo;
şi pe deasupra, mai folosesc si cratima !
Care cratimă la meteo? Nu înțeleg.

Felicitări că ați reușit să puneți aproape jumătate din semnele diacritice, mai ales cele de deasupra literelor. E lăudabil efortul și oricum e mai mult decît nimic.

#13
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Prefera sa se exprime asa, pentru ca internetul este plin de analfabeti care nu au vazut o cratima in viata lor, si habar n-au s-o foloseasca.
Asa prefer sa evit cratima, ca sa scap de apostrofarea celor care n-au vazut una.

Edited by anoniymus, 29 May 2015 - 08:42.


#14
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

View PostAdiJapan, on 29 mai 2015 - 06:23, said:

Acum că mulți scriem în public pe internet, observ un fenomen interesant la foarte multă lume, în special la oameni care altfel sînt culți dar care n-au experiență cu scrisul de calitate, cizelat și literar. Și anume observ că în scrisul lor evită contragerea, adică unirea cuvintelor prin eliminarea sau slăbirea unei vocale.

Si mie mi se mai intimpla sa evit contragerile, desi cunosc limba romana foarte bine (gramatica a fost una dintre materiile mele preferate). Motivul este foarte simplu: dorinta de a accentua ideea continuta in fraza.

Ma simt mult mai confortabil scriind asa cum as vorbi, dar nu-s sigura ca cei care citesc vor intelege la ce ma refer.

Banuiesc ca unul dintre motivele pentru care oamenii scriu fara a folosi contragerea este dorinta de a impresiona cititorii. Ceva de genul "eu folosesc limba literara, nu limbajul vostru de mahala".

Unii oameni, foarte inteligenti de altfel, se nasc cu dizabilitati care afecteaza capacitatea de a scrie corect. Probabil ca o parte dintre ei evita contragerile pentru ca stiu ca nu stiu.

View PostAdiJapan, on 29 mai 2015 - 06:23, said:


Subiectul e oarecum asemănător cu un altul pe care l-am discutat pe-aici, și anume faptul că mulți (mai ales dintre cei fără experiența scrisului) preferă să scrie este în loc de e: Alegerea între „este” și „e”.

Eu prefer sa scriu "este". Uneori scriu "e" si ma intorc sa corectez. O sa fac o cura de dezintoxicare pe topicul tau Posted Image

#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
din cate-mi aduc eu aminte (ce-i drept foarte vag), este o exprimare mai formala. in general, formularile oficiale evita prescurtarile, contragerile, etc.

#16
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Prefer să folosesc scrierea mai lungă,deoarece sunt destui pe aici care au făcut gramatica cu srt-ul din filme sau cu gogu'-translate,nu de alta,dar m-am săturat de denaturarea unor discuții din cauză unora care adoptă stilul "grădinița":
"Doamna,cutare a făcut .....";
Sau cum strigă ăia mici când unei fetițe i se vede sub fustiță:
"Face poze!Face poze!"

#17
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Unii nu știu să folosească cratimele dar majoritatea crede că așa se scrie corect, că tonul e mai academic.

Altă chestie deranjantă e lipsa virgulelor.

#18
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Falsa problema, folosirea sau nu a cratimei nu e un criteriu pentru a determina scrisul de calitate, cizelat sau literar. Atat timp cand exprimarea e corecte si clara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate