Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

ajutor pentru legare boxelor la amplificator

  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
MoisiiAlexandru

MoisiiAlexandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.05.2015
Buna ziua ! recent am cumparat un aplificator auna de 10.000W cu tot cu subwoofer plus 4 boxe sa le inlocuiesc pe cele din fabrica. Intrebarea mea este : boxele pot sa le leg direct la amplificator sau firele trebuiesc trase pana in casetofon si din casetofon in aplificator? Daca leg direct boxele la amplificator semnalul (muzica la boxe) o sa ajunga cu ajutorul rca-urilor care le trag din casetofon la amplificator? heeeellllp chiar nu am nici o idee
pozele sun atasate mai jos

Attached Files



#2
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Returneaza-le.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
10000 W?!!!!!
Difuzoarele se leaga la amplificator, intrucat acesta da puterea.

#4
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View PostMoisiiAlexandru, on 28 mai 2015 - 16:18, said:

Buna ziua ! recent am cumparat un aplificator auna de 10.000W cu tot cu subwoofer plus 4 boxe sa le inlocuiesc pe cele din fabrica. Intrebarea mea este : boxele pot sa le leg direct la amplificator sau firele trebuiesc trase pana in casetofon si din casetofon in aplificator? Daca leg direct boxele la amplificator semnalul (muzica la boxe) o sa ajunga cu ajutorul rca-urilor care le trag din casetofon la amplificator? heeeellllp chiar nu am nici o idee
pozele sun atasate mai jos
Haidaaaa !!!!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vV4NeZ6gd4k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
MoisiiAlexandru

MoisiiAlexandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.05.2015
geo123 de ce sa le returnez?

YOUR_GOD oke dar sunetul pentru boxe o sa ajunga prin rca-urile care le trag din casetofon?

#6
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Cine a facut amplificatorul ala sigur a pus doua zerouri in plus la putere, da na'
Se leaga asa: casetofon masina->amplif->boxe, e logic, asta daca nu ai boxe active si nu ai nevoie de amplif.

#7
MoisiiAlexandru

MoisiiAlexandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.05.2015
AgroAlex faine explicatii stii sa dai :)) casetofon masina  -> amplif -> boxe :)) eu incerc aici sa inteleg niste lucruri nu trebe sa va dati imresii despre amplificator sau restu si daca nu vreti sa o faceti nu sunteti obligati , dar nici sa va umflati in pene

#8
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Ce nu ai inteles? Tragi cablu de iesire din casetofonul masinii la amplificator, vezi ce iesiri ai la amplificator (ai zis rca) si trage rca-ul ala din amplificator la boxe.
Eu daca as fi in locul tau as face altcumva. As trage cablu de la casetofon in amplificator si m-as intoarce cu cablul in de unde ai deja cabluri trase spre vechile boxe.
Oricum te sfatuiesc sa mergi la cineva ce se pricepe pentru ca sunt multe chestii care depind (ce masina ai, ce casetofon ai, etc...)
PS: Nu mi-am dat nicio impresie sau sa ma umflu in pene, scuze daca ai inteles asta

#9
MoisiiAlexandru

MoisiiAlexandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.05.2015
oke mersi fain

#10
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Ce casetofon ai?
De la el trebuie sa mergi cu iesirile(daca are) de semnal pentru statie,la statie.
La statie mai legi alimentarea(poate si un condensator), iesirile spre boxe(te legi direct la boxe cu ele) si REMOTE.
AgroAlex are dreptate,asta e o conexiunea normala.

Edited by Wzzz, 28 May 2015 - 18:34.


#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Daca problema se pune la nivelul acesta, il sfatuiesc pe utilizator sa mearga la un centru specializat, sau sa ceaza ajutorul unui prieten.
La 10000W, iti spuneam sa umbli cu manusi de cauciuc si unelte izolate.

#12
MoisiiAlexandru

MoisiiAlexandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.05.2015
am un pioneer doar cu 2 iesiri rca si cred ca imi trebuie unul cu 6 iesiri ,2 pentru boxele fata, 2 pentru boxele spate si 2 pentru subwofer Posted Image
sau gresesc?

Edited by MoisiiAlexandru, 28 May 2015 - 18:49.


#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Acest vaporean are manual de utilizare? Ca eu unul pe net nu am gasit.
Daca are scaneaza-l si urca pozele pe forum.Ma intereseaza in special Diagramele de conexiuni,Specificatiiile tehnice in special valoarea Fuzibililor si niste poze foarte clare atat cu partea cu Switch-urile si imput cat si cu cea de Output.
Ce model e acel Pioneer?
Da detalii si modele si pentru boxe si SUB.
Pana nu vii cu detaliile nu se poate spune din burta mai ales ca-i cu multe canale si posibilitati complexe de configurare.

#14
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Mai bine intrebai pe forum ce amp si boxe sa iei. Trebuie sa vezi doar partea cu 10000 de W sa iti dai seama ca amplificatorul ala e o mizerie, probabil e putin mai puternic decat ce ai in HU-ul de la masina.

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
amplificator auto de 10.000 W!
Adica la 12 volti alimentare "suge" din baterie 833 A!
Siguranta pe alimentare este de 15 A? Sau 20? Radiatorul amplificatorului cati W poate disipa?
In poza apar si niste difuzoare de 10 W reali (posibil sa scrie pe ele 1000 W PMPO) cu niste "lite" de legatura care nu suporta mai mult de 3 A!

Dupa ce am vazut si auzit, mare pierdere nu o sa fie daca le leaga singur si le face scrum! Doar pierdere de bani, care oricum s-a produs prin achizitia nefericita!
Eu nu-i dau mai mult de 3 saptamani de functionare.

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postviceroy56, on 28 mai 2015 - 20:48, said:

amplificator auto de 10.000 W!
Adica la 12 volti alimentare "suge" din baterie 833 A!
Siguranta pe alimentare este de 15 A? Sau 20? Radiatorul amplificatorului cati W poate disipa?
In poza apar si niste difuzoare de 10 W reali (posibil sa scrie pe ele 1000 W PMPO) cu niste "lite" de legatura care nu suporta mai mult de 3 A!

Dupa ce am vazut si auzit, mare pierdere nu o sa fie daca le leaga singur si le face scrum! Doar pierdere de bani, care oricum s-a produs prin achizitia nefericita!
Eu nu-i dau mai mult de 3 saptamani de functionare.

Dupa care o sa-l reintalnim la stirile de la ora 5, "a murit ars in masina care a luat foc de la un scurtcircuit  la instalatia electrica."

#17
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Am sapat tare pe internet si am gasit o mizerie de manual pe care l-am urcat in atasament.
Conexiunile la boxe se fac dupa schema cu 5 difuzore(4Mid/HI + Subwoofer) de la pagina 8 respectand fazarea adica + si - atat la difuzore cat si la amp.
Dupa cum ma asteptam se vede clar ca cele 4 boxe sunt repartizate pe primele 4 canale iar Subul pe canalele 5/6 in punte.
Alimentarea se face + de la baterie prin cablu Rosu cu siguranta pe fir la borna de +12 de la AMP,   - de la Sasiu la borna GND prin cablul scurt iar comanda prin firul subtire legat REM pe statie si celalt capat la borna/firul  de Remote de pe HU.
Pe partea de Input Low Level si configurare Switch-uri si si potentiometre nu se intelege nimic din manual si trebuie sa vii cu o poza foarte clara cu acel panel de conexiuni.
In principiu acolo vad 2 grupe cu setari de Crossover si Gain individuale.Canalele 1-4 o grupa si canalele 5/6 alta grupa.
Ideea e ca trebuie sa vii cu semnal stereo FullRange din HU pe 2 RCA si sa-l distribui cu niste splittere Y pe toate cele 6 intrari.
Smenul e ca pe Grupa cu Subwooferul legat in punte canalele5/6 trebuie activat Filtru trece Jos(LPF) si setat din potentiometru la o valoare destul de ridicata cca125hz pote chir si mai mult as zice deorece difuzorele din usi sunt trompete si nu coboara prea mult iar pe grupa cu boxele din portiere canalele1-4 trebuie activat Filtrul trece sus HPF si setat din potentiometru un pic mai jos decat cel LPF(adica un 110hz daca LPF e la 125)
Gainul il setezi pentru fiecare grupa in parte astfel:Pui potentiometrele de gain  de la ambele grupe pe 0, dai HU la maxim fara nici un EQ activat si incepi sa cresti treptat Gainul la grupa cu,canalele 1/4 pana sesizezi ca incep sa distorsioneze difuzorele si atunci mai rotesti un pic inapoi pana se aude OK. Cu volumul asa umbli apoi la potentiometrul de Gain corespunzator canalelor 5/6 si cresti treptat pana se armonizeza basul cu mediile si inaltele.Asculta atent subwooferul sa nu distorsioneze deloc.
Daca se ajunge in situatia cand distorsioneaza SUB-ul si totusi nu se armonizaza cu boxele de medii(adica e basul inca prea slab fata de medii) se regleaza subul la nivelul maxim la care nu apar distorsiuni si se coboara nivelul de la canalele 1-4 pana se armonizeaza cu basul.
Nu recomand sa activezi comutatorul de Bass Boost.
Este posibil sa trebuiasca niste Splitere Y pentru RCA ca sa distribui semnalul stereo pe toate intrarile.Nu cred sa stie sa faca asta intern pentru ca nu banghesc nici un Switch care sa puna in paralel intrarile.
Te-am sfatuit initial sa-l returnezi pentru ca e o petarda.Acuma monteaza-l si vezi cum suna si apoi mai vezi.
Eu sunt cel mai sceptic cu privire la difuzorele alea si la mizeria aia de SUB ce se vrea sa fie de Scaun.
Dupa sigurante(in manual vad ca ar fi 3 buc de 35A) ar insemna in total cca. 100A la 12V si aplicand randamentul ar fi undeva la 500-600RMS cu tote canalele in impedanta minima sau in punte la 4 dar eu unul sunt foarte rezervat ca e capabil de asa ceva fara sa iasa FUM. De 10KW nici nu poate fi vorba.Cred ca lipsea un PMPO dupa cifra aia.Daca scoti din el vre-o suta doua sa fii foarte multumit.
Alta chestie supertare: Sigurantele de pe AMP totalizeaza 105A si cablu de alimentare din chit vine dimensionat cu o sigurata de doar 60A. http://www.elektroni...oofer_i4711.htm
Tare-s curios ce are sub capota pocnitoarea asta.
Stima.

Attached Files


Edited by geo123, 28 May 2015 - 22:20.


#18
MoisiiAlexandru

MoisiiAlexandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.05.2015
in sfarsit unul care mio spus pe intelesul meu cu spliterele y eram eu in neclar multumesc frumos geo 123 :)

pentru restu care imi doriti sa ajung la ora 5 la stiri :) acelasi lucru va doresc si voua. in loc sa ajutati lumea ca pentru asta este acest forum , va dati fumuri pe gura :) nici nu stiu ce mai cautati pe aici sau cine va puna sa deschideti gura :) un om destept ca geo123 sio dat seama imediat ce nu intelegeam dar voi :-j numa sa dati din papagal stiti ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate