Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Supra incalzirea procesorului

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ianache

ianache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.05.2015
Salutare la toata lumea sunt nou pe acest site si nu sunt sigur daca am postat corect unde trebuie e prima data cand folosesc un forum si cer ajutor. In privinta la leptopul meu este Lenovo ThinkPad Edge 15  procesor i3 2,4Ghz, rami 4 Gb, grafica 512  problema mea la el e supra incalzirea procesorului am reusit sa instalez in el Everest si am testat temperatura si imi indica temperatura de  55ºC - 65ºC dupa care urca la 75ºC - 80ºC in acest interval de  maxim 2-5 minute dupa aprinderea leptopului  se blocheaza total si nu mai pot face nimic  sau  chiar se mai incide instant . Lam dus si la service dar tot de geaba ba chiar am bagat de seama ca  sa uitat in el si la desfacut iau pus unele folii de plastic sa poata sa-si traga aer doar in racitor si sa nu mai arunce pe nu stiu ce gaurele sau pe langa  in privinta la praf e foarte curat  pasta térmica noua iam pus si tot de geaba am mai incercat cu ´´burete termic´´ nu stiu exact daca asa se cheama dar lam numit asa chiar nu pot sa-i dua de cap . de la servis mia zis ca este din placa de baza care eu nu stiu ce ar putea fi si nici ei nu stie care e problema  ventilatorul leptopului merge super bine arunca aer rece invarte la maxim dar de geaba iam pus masa de racire si cu carcasa din partea procesorului scoasa cea ce se noteaza o mica diferenta merge undeva mai mult ajung un maxim 10 minute ce ar putea fi astept parerile voastre . Va multumesc

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Inteleg ca esti nou pe forum, dar in tara asta de cand esti? In tot timpul asta nu ai invatat sa scrii in limba romana? Daca limba romana ar fi fost o persoana, acum te-ar fi recompensat cu Posted Image Posted Image Posted Image

"de geaba" l-ai dus la "servis" daca respectivii nu au stiut ce sa faca cu el. Iar daca ai incercat cu "burete termic" in locul acelei paste sau chiar in combinatie cu ea, ai facut-o de oaie, ori tu ori aia de la "servis".

Faptul ca au pus folie in acel "leptop" ma duce cu gandul ca oamenii nu stiu pt ce sunt acele fante din carcasa, probabil s-au gandit ca nu au mai avut plastic destul pt a turna carcasa si au ramas goluri Posted Image

Prietene, ideea este simpla, atata vreme cat aerul pe care il scoate afara acel cooler, este rece, e clar ca de fapt nu se face schimbul termic intre procesor si rampa de racire. Asadar, mergi la un "servis" care chiar se pricepe, nu la gigel de la coltul strazii, care printre 2 aspiratoare si un motor de tuns iarba mai desface si un "leptop", si pui sa-ti verifice si acea rampa de racire care trebuie sa aiba un gaz in ea, pt transferul termic. Fara acel gaz, e doar o bara de cupru care luceste frumos.

#3
ianache

ianache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.05.2015
mersi frumos pt sfat de gaz chiar nu stiam dar maine chiar am sa ma duc cu el la un alt servis si sa vad ce zice despre acea teava de cupru daca este necesar sa o cumpar noua nui problema ¨una noua vine cu tot cu gaz ?¨ si in comparatia cu ce am scris mai sus acel burete combinat sau cum e el cu pasta térmica vine din fabrica nui inventat de mine sau de cei de la servis-ul unde lam dus  am specificat mai sus nu stiu cum se cheama in spaniola stiu dar in romana nu am idee si nici nu am incercat sa traduc cu google  merci inca o data am sa incerc asa cum mai invata racire face ventilatorul arunca aer dar problema poate sa fie exact cum ai spus eu chiar ma gandeam saii dau cateva gauri la teava aia sa intre aer pe ea  ..... dar nam avut nici pic de idee ca in teava aia exita gaz

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
Nu trebuie sa stii spaniola ca sa afli ca acei "bureti" se intituleaza pad-uri termice, din engleza -> thermal pads Posted Image

Dupa cum spuneam, scrie in limba romana te rog.

#5
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 21.04.2007
Da gaura in teva.

#6
bogocnb

bogocnb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 20.03.2006
Nu mai deschide laptopul pana nu e remediata defectiunea, pot aparea complicatii nedorite.

#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 ianache, on 27 mai 2015 - 23:38, said:

Salutare la toata lumea sunt nou pe acest site si nu sunt sigur daca am postat corect unde trebuie e prima data cand folosesc un forum si cer ajutor. In privinta la leptopul meu este Lenovo ThinkPad Edge 15  procesor i3 2,4Ghz, rami 4 Gb, grafica 512  problema mea la el e supra incalzirea procesorului am reusit sa instalez in el Everest si am testat temperatura si imi indica temperatura de  55ºC - 65ºC dupa care urca la 75ºC - 80ºC in acest interval de  maxim 2-5 minute dupa aprinderea leptopului  se blocheaza total si nu mai pot face nimic  sau  chiar se mai incide instant . Lam dus si la service dar tot de geaba ba chiar am bagat de seama ca  sa uitat in el si la desfacut iau pus unele folii de plastic sa poata sa-si traga aer doar in racitor si sa nu mai arunce pe nu stiu ce gaurele sau pe langa  in privinta la praf e foarte curat  pasta térmica noua iam pus si tot de geaba am mai incercat cu ´´burete termic´´ nu stiu exact daca asa se cheama dar lam numit asa chiar nu pot sa-i dua de cap . de la servis mia zis ca este din placa de baza care eu nu stiu ce ar putea fi si nici ei nu stie care e problema  ventilatorul leptopului merge super bine arunca aer rece invarte la maxim dar de geaba iam pus masa de racire si cu carcasa din partea procesorului scoasa cea ce se noteaza o mica diferenta merge undeva mai mult ajung un maxim 10 minute ce ar putea fi astept parerile voastre . Va multumesc

Cine ti-a dat voie sa umbli in laptop daca nu ai habar cu ce se mananca?Posted Image
Mergi inapoi la service si lasa tehnicienii sa se ocupe de laptop.

Edited by xmanyacs77, 28 May 2015 - 07:41.


#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
E clar că ţeava de cupru (heatpipe) e defectă şi nu mai conduce suficient căldura de la procesor la radiator.

Edited by mihaicozac, 28 May 2015 - 08:43.


#9
ionitagionut7

ionitagionut7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 31.05.2014
Principala cauza a supraincalzirii laptopului este racirea insuficienta .
Motivul răcirii insuficiente este praful adunat în timp blocând căile de evacuare a aerului și făcând rotația greoaie a ventilatorului sau pasta  teroconductoare învechită dintre procesor și cooler.
Cel mai indicat ar fi sa te duci cu el la un service autorizat pt ca o supraincalzire repetata la laptopului poate fi destul de periculoasa putand sa atace procesorul  si alte componente destul de scumpe si sa le distruga intr-un timp relativ scurt si astfel este posibil sa aveti nevoie de o reparatie placa de baza !
Bafta multa .....

#10
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
La un service autorizat nu te va costa foarte mult si ti-l si curata si din cate stiu majoritatea serviciilor de curatare includ si schimbarea pastei termoconductoare si verificarea coolerului de pe procesor.

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
poate nu ati citit primul post din acest topic.

#12
ianache

ianache

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.05.2015
Neatza , Lam lasat la un servis asa cum vam spus si a 2 a zi la dus la laborator si ma sunat  mi-a spus ca ia facut test la radiator si cica e asa cum iam spus eu povestea din causa gazului ca nu mai are ...  mai mi-a spus ca a facut comanda si ca dureaza 20-25 zile ca o aduce din alta tara si ma costa 70 € cu tot cu mana de lucru  si radiatoru vine complet cu culler etc  va tin la curent cu ce o sa rezolv  va multumesc din nou pt ca sunteti alaturi de mine .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate