Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Cine a descoperit mamaliga?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015
Am o mare problema. Ma framanta de ceva zile o intrebare... Cine a inventat mamaliga? La mici a fost simplu, dar la mamaliga, cine? Ceva denumiri prin alte tari, cine mai mananca asa ceva?

#2
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Mămăliga este denumirea în limba română a unui fel de mâncare preparat din făină de porumb (mălai).
Este mai bine cunoscută în restul lumii după denumirea italiană, (polenta), dar se întâlnște și în multe alte țări ca Ungaria (puliszka) Savoia, Elveția, Austria, Croația (palenta, Ÿganci, pura), Slovenia (polenta , Ÿganci) , Serbia (palenta), Bulgaria, Corsica (pulenta), Brazilia (polenta), Argentina, Ucraina (culeșa), Uruguay, Venezuela și Mexic sau la sașii din Transilvania (Palukes, Pålix[1]).
Mămăliga este un preparat tradițional de mâncare din România. Considerată mâncare a țăranilor, este des folosită ca substitut pentru pâine sau ca aliment de bază în perioadele de vară când munca grea efectuată la câmp nu mai permite prepararea pâinii de casă și în zonele rurale sărace. Era preponderent folosită în perioada premergătoare industrializării dată fiind ușurința cu care se prepară, comparativ cu pâinea. În perioada modernă, preocuparea pentru alimentația diversă și sănătoasă făcând obiectul a numeroase cercetări, știința alimentației consideră mămăliga ca având un aport bogat de vitamine, aceasta fiind recomandată mai ales persoanelor suferinde de boli de plămâni, afecțiuni ale căilor respiratorii, anemicilor, etc. La ora actuală mămăliga și alte preparate pe baza ei, au devenit feluri de mâncare disponibile și în restaurantele selecte, fiind apreciate de gurmanzi.
În mod tradițional, mămăliga este gătită din apă fiartă, sare și făină de porumb într-un vas de fontă cu o formă specială denumit ceaun. Preparată în stilul țărănesc și folosită în loc de pâine, mămăliga este mai densă decât polenta italiană până la a putea fi tăiată în bucăți asemenea pâinii. Când este gătită în alte scopuri, mămăliga poate fi mai moale, câteodată aproape de consistența terciului.
Motivul pentru care mămăliga este atât de populară în România este faptul că otomanii puneau bir numai pe grâu, porumbul rămânând alternativa cea mai hrănitoare.[necesită citare]
Mămăliga se mănâncă fie ca atare fie tăiată în felii și prăjită în untură lângă tocănițe, ciorbe de verdețuri. La stâne, unde legumele și fructele ajung cu greu, s-a format o tradiție culinară bazată în principal pe mămăligă, produse din lapte și slănină.
Denumirea de „mămăligă” și-a modificat în timp înțelesul. Inițial, înainte de aducerea porumbului din America, în ținuturile României de astăzi „mămăligă” era denumirea unei fierturi de boabe de mei:
Ele vedeau de casă, torceau, țeseau, creșteau copiii; bărbații, când nu erau în război, duceau la pășune hergheliile, cirezile de vite și turmele de oi, semănau în câmpiile roditoare de la poalele Carpaților grâu pentru negoț, și mei pentru hrana lor - străvechea mămăligă.

Attached Files


Edited by Wzzz, 26 May 2015 - 21:03.


#3
NeuFunk

NeuFunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 07.04.2015
Stiu sa citesc si eu de pe wikipedia, insa sunt curios de experientele voastre personale. Ati vazut voi cu ochii vostri mamaliga in alte tari? Cu ce o mananca, cum?

#4
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Putem spune de mămăligă că este românească, putem spune și de mici că-s românești. Spune-i la un grec că gyros-ul e făcut după shaorma sau că feta nu este originală că o mai găsești și în alte părți. Ideea este că mâncarea simplă a țăranului român este logic s-o mai găsești și în alte părți ale planetei, dar asta nu înseamnă că toate mâncărurile noastre nu-s originale. Micii sunt diferiți față de cei din Bulgaria.
Și, cică dacii mâncau o mămăligă făcută din mei.
Mămăligă găsești în Italia cu denumirea de polenta, să fim serioși, chiar crezi că o să se știe vreodată cine o făcut mămăligă pentru prima dată? Crezi că nu i-o dus pe mai mulți capul să pună niște făină într-un bol cu apă pe foc? Așa și cu tăriile, polonezii se ceartă cu rușii care nație o făcut pentru prima dată vodkă, ca și cum ar conta și ca și cum nu s-ar fi putut inventa în ambele locuri.

#5
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Mamaliga e acum cunoscuta ca fiind facuta din porumb. Inainte de a fi adus porumbul pe aici era facuta din mei, sau chiar tarate de grau.

#6
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Mamaliga e descoperita de romani, in celelalte tari se gasesc doar derivate. Reteta pura provine de la noi.

#7
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Etimologia cuvântului mămăligă este necunoscută, asta spune multe :)
Asta aviz "prietenilor" noștri, știu ei care-s, nu zic c-ar avea vreo legătură etimologia cu vechimea produsului, ziceam și eu așa.

#8
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Stiu ca s-a facut odata un experiment, sa se verifice daca berea s-a nascut accidental sau nu. Se stia, conform datelor arheologice, ca berea se consuma inca din preistorie (epoca bronzului) dar nu-si puteau da seama daca procesul de punere a cerealelor la fermentat a fost o actiune premeditata sau accidentala. Asa ca au inceput experimenul si dupa putine incercari au ajuns la concluzia ca berea s-a nascut accidental. Probabil ca ar trebui facut un experiment similar ca sa aflam cum a luat nastere mamaliga. :)

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 Daian95, on 26 mai 2015 - 21:25, said:

Mamaliga e descoperita de romani, in celelalte tari se gasesc doar derivate. Reteta pura provine de la noi.

Da ma, ca si sarmalele.

Am mancat mamaliga facuta de brazilieni, ce-i drept mai putin sarata.
Si conform logicii porumbului, undeva in america s-a inventat.



ps. o sa ajungeti sa ziceti ca si wurst e tot inventie romaneasca, si french fries tot romanesti, si cheesburgerul tot romanesti...

Edited by lex404, 26 May 2015 - 21:36.


#10
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 lex404, on 26 mai 2015 - 21:35, said:

Da ma, ca si sarmalele.

Am mancat mamaliga facuta de brazilieni, ce-i drept mai putin sarata.
Si conform logicii porumbului, undeva in america s-a inventat.



ps. o sa ajungeti sa ziceti ca si wurst e tot inventie romaneasca, si french fries tot romanesti, si cheesburgerul tot romanesti...

Lasă că e pălinca inventată de unguri, ca și gulașul ;) Voi sunteți singurii de pe planetă care s-au gândit să facă tărie din prune.
Cum am mai spus, e imposibil să se cunoască cine a invetat un produs așa simplu de făcut, e ca și cum ai zice că ciorba de legume a fost inventată de români sau de indieni sau de nemți, nu cred că doar 1 om pe planetă s-o gândit să pună niște legume în apă fiartă, așa și cu mălaiul...

#11
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

 NeuFunk, on 26 mai 2015 - 20:57, said:

[...] Cine a inventat mamaliga? La mici a fost simplu, dar la mamaliga, cine? [...]

Ce a fost „simplu” la mici?

În ce privește mămăliga, nu trebuie să fii Einstein sau cine știe ce masterchef ca să o „descoperi”. Din momentul în care au început să cultive pământul și - implicit - cerealele, oamenii nu au avut prea multe alternative pentru gătirea acestora. E foarte simplu: fierbi boabele sau făina (boabele pisate) și vezi ce-ți iese. Tot din făină amestecată cu apă poți pune la prăjit - primele forme de „pâine” au fost niște lipii sau tortillas, abia apoi au descoperit cum crește aluatul cu ajutorul drojdiilor (cel mai probabil accidental).

Cum s-a spus mai sus, ai noștri făceau mămăligă din mei (asta cultivau dacii mai mult pe atunci). Când a fost importat porumbul (plantă mult mai eficient de cultivat), s-a trecut „instant” la mămăliga de mălai. Nu cred că a existat vreun „proiect național” prin care cineva a decis la un moment dat să facă teribil de complicata operație de a arunca porumb măcinat în ceaunul cu apă pusă la fiert.

Edited by KoShiMin, 26 May 2015 - 21:44.


#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 Velaxa, on 26 mai 2015 - 21:41, said:


Lasă că e pălinca inventată de unguri, ca și gulașul Posted Image Voi sunteți singurii de pe planetă care s-au gândit să facă tărie din prune.
Cum am mai spus, e imposibil să se cunoască cine a invetat un produs așa simplu de făcut, e ca și cum ai zice că ciorba de legume a fost inventată de români sau de indieni sau de nemți, nu cred că doar 1 om pe planetă s-o gândit să pună niște legume în apă fiartă, așa și cu mălaiul...
Aia e supa.
Ciorba e mai complexa, se fierbe mai mult, e mai acrisoara...

 Velaxa, on 26 mai 2015 - 21:41, said:


Lasă că e pălinca inventată de unguri, ca și gulașul Posted Image Voi sunteți singurii de pe planetă care s-au gândit să facă tărie din prune.
Cum am mai spus, e imposibil să se cunoască cine a invetat un produs așa simplu de făcut, e ca și cum ai zice că ciorba de legume a fost inventată de români sau de indieni sau de nemți, nu cred că doar 1 om pe planetă s-o gândit să pună niște legume în apă fiartă, așa și cu mălaiul...

Gylyás si pálinka sunt inventate de maghiarii de pretutindeni, fapte dovedite.

#13
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 lex404, on 26 mai 2015 - 21:49, said:


Gylyás si pálinka sunt inventate de maghiarii de pretutindeni, fapte dovedite.

Etimologia cuvântului palinka vine din slovacă, despre ce vorbești :lol: ? Și e logic să fi fost invetată la munte, unde iarna era lungă și vinul ar fi înghețat, așa s-o invetat și vodka în Rusia/Polonia.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 Velaxa, on 26 mai 2015 - 21:52, said:


Etimologia cuvântului palinka vine din slovacă, despre ce vorbești Posted Image ? Și e logic să fi fost invetată la munte, unde iarna era lungă și vinul ar fi înghețat, așa s-o invetat și vodka în Rusia/Polonia.

Pai vezi, ca nu asa s-o inventat pálinka.
Si maghiarii au fost inaintea slovacilor in Europa, de fapt, au fost inaintea tuturor. Deci cuvantul este maghiar.
Uite, si romanii sunt de acord cu adevarul:

PALÍNCĂ, palinci, s. f. (Reg.) Rachiu; p. restr. țuică. [Acc. și: pálincă. – Var.: pălíncă s. f.] – Din magh. pálinka.
http://www.dex.ro/palinc%C4%83/27851

#15
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 lex404, on 26 mai 2015 - 21:55, said:


Pai vezi, ca nu asa s-o inventat pálinka.
Si maghiarii au fost inaintea slovacilor in Europa, de fapt, au fost inaintea tuturor. Deci cuvantul este maghiar.
Uite, si romanii sunt de acord cu adevarul:

PALÍNCĂ, palinci, s. f. (Reg.) Rachiu; p. restr. țuică. [Acc. și: pálincă. – Var.: pălíncă s. f.] – Din magh. pálinka.
http://www.dex.ro/palinc%C4%83/27851

Și ce treabă are vechimea unui produs cu vechimea unei națiuni într-un loc? Și românii și slavii sunt aici de mult mai mult timp de la venirea lui Ștefan ;) Asta o spun cronicile slave/ungare și istoricii maghiar până la inventarea nesimțitei teorii a emigraționismului, desigur, voi ungurii învățați doar să urâți românii la școală, nici să ies cu o gagică maghiară în oraș nu scap de teoria voastră ( pe bune, mi s-o întâmplat luna asta)
Și despre etimologia cuvântului pălinca o spun ungurii, nu eu, nu dex-ul român
http://www.palinkaol...katortenete.php

#16
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

 KoShiMin, on 26 mai 2015 - 21:42, said:

Cum s-a spus mai sus, ai noștri făceau mămăligă din mei (asta cultivau dacii mai mult pe atunci). Când a fost importat porumbul (plantă mult mai eficient de cultivat), s-a trecut „instant” la mămăliga de mălai. ..

Doar pentru ca a fost o disputa pe un alt topic, fac precizarea:
malai= faina din porumb sau mei

#17
DarkShadow123

DarkShadow123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 07.05.2014
Am vazut la TV.Manca unul in SUA un fel de mamaliga ca o briosa cam asa arata.Pai dacii faceau mamaliga din mei.Si cred ca mamaliga nu a fost descoperita,ci inventata.

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Gerula.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate