Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

PROBLEME HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Zeyn11

Zeyn11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.05.2014
Mai e bun sau trebuie inlocuit ?

Attached Files



#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Daca tii la datele tale inlocuieste-l.

#3
Zeyn11

Zeyn11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.05.2014
Am doar jocuri pe el. Deci sa inteleg ca e grava situatia ?

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pt jocuri il mai poti pastra pana isi da obstescul sfarsit, neavand inca sectoare marcate ca baduri nu cred ca ii sunt afectate foarte mult performantele.

Acum ai freeze-uri sau bsod-uri?

Edited by gumball3000, 26 May 2015 - 08:15.


#5
Zeyn11

Zeyn11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.05.2014
Momentan imi apare Windows detected a hard disk problem? (De  cand am instalat windows 8.1 ) .Cand aveam Windows 7 nu am avut problema asta !. De auzit se aude un sunet din el odata  la nu stiu cat timp .Nu mi se blocheaza imaginea sau alte chestii...

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View PostZeyn11, on 26 mai 2015 - 08:06, said:

Mai e bun sau trebuie inlocuit ?
Prea putine defecte, al meu merge de peste un an si ceva cu aprox 1200 sectoare relocate Posted Image Avand in vedere ca are peste 11000 ore daca nu se maresc numarul de sectoare poate sa fie o problema izolata.
HDTune iti si spune ca e oki cu verde, warning vine la un numar mai mare de probleme.

Edited by andreic, 26 May 2015 - 08:34.


#7
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Mie mi se par foarte multe cele 1890 de sectoare relocate.
Neavând lucruri importante pe el, continuă folosirea lui.

Attached Files

  • Attached File  1890.png   675.75K   21 downloads


#8
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Nu stiu mai frate cum beliti voi HDD-urile in stilul asta barbar! Cand jucati si va enervati,mai dati cate un picior in unitate,cate un pumn in laptop... ce naiba faceti!?!
Eu,in peste 20 de ani de lucru cu HDD-urile,am avut multe configuratii,n-am reusit performanta de a face macar un BAD pe vreun HDD! Si am avut reinstalari de sisteme de operare... "fara numar"... ca la manele! Acum am 3 laptopuri.Doua mai moderne si unul mai vechi,de pe care va scriu acum.Este fabricat in decembrie 2007 si cumparat in 2008.Are pe el,instalat de mine,un HDD Seagate de 500 GB/7200 RPM. Formatari,dual-boot-uri... LINUX-uri... fara numar,... tot ca la manele! Acum am W7 Prof. cu licenta.Dupa atatea experimente,formatari... arata asa:
Ale voastre,de ce arata ca naiba?

Attached Files

  • Attached File  HDD1.jpg   185.53K   22 downloads

Edited by Tehnicianul1970, 27 May 2015 - 23:19.


#9
nationalistudeserviciu

nationalistudeserviciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 15.05.2015
Reallocated sector count  cu valorea modificata inseamna bad-uri. Valoarea  ar trebui sa fie 0.
La fel si Reallocated event count.
Deci  hdd-ul tau are bad-uri, ar fi indicat sa-ti iei altul, binenteles asta depinde de tine
Atunci cind bad-urile apar ele sint mutate [vorba vine, ele raman pe loc dar sint marcate ca atare si nu se mai scrie pe ele]intr-o zona speciala a hdd-ului . Simplificat ,e cam asa: Vasile locuia la nr 35 , casa i-a fost distrusa si acum locuieste la nr 101, ca sa stie postasul unde sa-i aduca pensia [de fapt capul de citire-scriere]
Cind sint multe bad-uri hdd-ul merge greu fiindca capul de citire-scriere trebuie sa sara de la un capat la celalant al platanului.
Acum daca cumva bad-urile apar unde sint fisierele de boot ale sistemului de operare sau alte fisiere importante, Windows-ul nu va mai boota , va da erori, etc...
Cineva va zice: dar sint programe care...
Da sint programe care te ajuta, dar doar in caz de demagnetizare , nu cele de soc electric sau mecanic.
Oricum trebuie sa faci backup pentru a le folosi, deci alt hdd.
Exista niste chestii care pot fi facute , dar dupa ce ai terminat <chestiile> hdd-ul poate sa cada in urmatorea ora sau peste 8 luni si nimeni nu-ti poate garanta care va fi cazul tau.Eu recomand sa-ti cumperi alt hdd. Trimite-mi mesaj daca totusi vrei sa continui

Edited by nationalistudeserviciu, 31 May 2015 - 12:31.


#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View PostTehnicianul1970, on 27 mai 2015 - 23:19, said:

Nu stiu mai frate cum beliti voi HDD-urile in stilul asta barbar! Cand jucati si va enervati,mai dati cate un picior in unitate,cate un pumn in laptop... ce naiba faceti!?!
Eu,in peste 20 de ani de lucru cu HDD-urile,am avut multe configuratii,n-am reusit performanta de a face macar un BAD pe vreun HDD! Si am avut reinstalari de sisteme de operare... "fara numar"... ca la manele! Acum am 3 laptopuri.Doua mai moderne si unul mai vechi,de pe care va scriu acum.Este fabricat in decembrie 2007 si cumparat in 2008.Are pe el,instalat de mine,un HDD Seagate de 500 GB/7200 RPM. Formatari,dual-boot-uri... LINUX-uri... fara numar,... tot ca la manele! Acum am W7 Prof. cu licenta.Dupa atatea experimente,formatari... arata asa:
Ale voastre,de ce arata ca naiba?
Caldura distruge harddiskurile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate