Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Magazie tip Hala,multifunctionala.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Mai e putin si merg la tara (concediu) acolo de unde am plecat candva,demult.
Soacra doreste un cotet la pasari,nu are multe, cotetul vechi sta sa cada,lemnele le depoziteaza vai mama lor,cereale la fel.
M/am hotarat si o sa demolez tot,voi ridica o magazie unde sa incapa toate plus scule si masinarii de/ale mele la greu.Posted Image
Am hotarat sa o ridic din profile de teava,scanduri si totul placat cu tabla cutata.(doar boxa pentru pasari va fi si zidarie)
Pentru fundatie si placa am fierul,scanduri la fel.
Intrebare.
Ce tabla sa folosesc,suruburi pentru montaj si eventual ceva ce poate este nevoie sub tabla montat.
Lucrez in constructii dar nu in romania,cu montaje de tabla nu am avut de/a face decat ocazional.
Poate am mai uitat ceva?Sigur mai sunt multe de zis.Posted Image
Mersi.

#2
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Peretii se vor vedea cumva urat acoperiti cu tabla cutata.
Pentru acoperis o poti folosi, gasesti peste tot la preturi diverse. O tabla de calitate este undeva la 5 euro/mp. Se prinde usor in suruburi autofiletante si/sau autoforante, cu acele saibe cu garnitura de cauciuc.

Poate gasesti insa o solutie mai delicata la pereti, e plina tara de sandramale.

#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Am decis sa acopar si peretii cu tabla pentru ca,din toate care sunt acolo la tara,o singura sandrama e acoperita total cu tabla, in interior arata ca noua si sunt cateva zeci de ani.
Acum nu e nimic batut in cuie,inca nu am cumparat tabla se poate face si altfel.
Caramida am ca sa o zidesc, dar asta implica multe altele si timp si bani mai multi.(Plus ca o modificare eventuala e greu de facut la zidarie)
Tu cum ai face?

#4
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Eu as face zidarie + tencuiala, dar e mai scump si mai mult de munca, zici bine aici.
Si eu trebuie sa construiesc ceva similar, si ma gandeam sa pun doar lemn, daca vreau ca bugetul alocat sa fie mai mic, bineinteles tratat cu ceva ulei/grund etc.

Edited by tavktm, 28 May 2015 - 13:45.


#5
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
De zidit nu ma apuc,o sa fie lunga de 15m si lata de 4m,automat trebuie si stalpi de cofrat, centura, etc.
Tatal meu are o magazie de scandura de 25 de ani si vreau sa zic ca e cam pe duca,nu sta sa cada ca e pe cadre de teava, dar scandura e aproape gata.A fost data cu ulei de 4sau5 ori, dar tot nu are cum sa reziste,trebuia mai des uleita.Posted Image
Vreau sa iau tabla zincata/cutata pentru pereti si colorata/cutata pentru acoperis.

#6
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Prin sud sunt des intalnite ceea ce vrei tu sa faci. Se ridica usor si in scurt timp. Cred ca si mai ieftin.  Dezavantajul este ca intr-o astfel de incapere e teroare la temperaturi ridicate si zgomotoase rau la ploaie.

#7
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Da asa e,insa unde vor locui pasarile va fi zidarie,plus tavan ichis.O sa izolez putin.
Alte vietuitoare nu vor mai fi,restul sunt cereale,lemne,scule etc.

#8
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
si eu o sa fac o magaoaie din asta da cu rol de garaj de scule/depozit de furaje. Tot pe lemn vreau sa o fac ca e mult mai ieftin si merge repede, acoperis din tabla si peretii cred ca o sa ii imbrac cu polistiren si o mana de adeziv cu plasa, in felu asta are si estetica si e si izolat.
Bafta

#9
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Am gasit suruburi de inox,imi trebuie cam 2000 buc si ma costa 317eur.Posted Image
Urmeaza sa dau comanda.

Stie cineva unde gasesc o masina de slefuit betonul in NT,SV,IS sau BC,de inchiriat?

#10
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Am facut pana la urma Magazia,am avut ceva probleme cu achizitia de tabla cutata dar am rezolvat.

Edited by ddaannii, 17 August 2015 - 22:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate