Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Renovare casa veche

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
lutu

lutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 28.06.2008
Buna ziua.Am o casa veche construita din piatra in anul 1950 si are peretii fisurati in mai multe locuri.Care ar fi pasi de urmat pentru renovarea casei? Va multumesc.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
I-a in calcul o firma de constructii. E posibil sa ai nevoie de o consolidare.

#3
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
inmod normal trebuie sa dai jos tencuiala unde sunt fisurile si trebuie evaluate stricaciunile, este posibill sa te coste f mult si sa se merite mai mult sa iti ridici un corp de casa nou, atentie maxim la fundatie .

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Faci o expertiza, daca fundatia e ok poti renova, daca nu crapaturile se vor extinde

#5
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Pereti crapati egal cu tasari inegale ale subsolului. In traducere ai nevoie de o fundatie mai teapana care sa treacă de cota de inghet pt zona ta. De asemenea ar fi bun un studiu geotehnic pt evaluarea solului.
In cazul tau se vor face subzidiri cel mai probabil pe sub toti peretii portanti.
Varifica daca ai centura peste parter, pt ca va trebui daca nu exista.
Ideal: vizitează un structurist.

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
1. Expertiză
2. Proiect
3. Deviz
4. Autorizare
5. Șantier

#7
lutu

lutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 28.06.2008
La subzidire la fundatie am nevoie de autorizatie de constructie?

#8
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Colegul tocmai ce ti-a spus mai sus care sunt etapele.
Parerea mea este ca daca casa are nevoie de subzidire nu merita efortul. Bine, nici nu ne-ai dat detalii (unde este amplasata, daca este vreo constructie speciala, etc).
Subzidirea este o operatie destul de anevoiasa si costisitoare si necesita niste meseriasi peste medie (o sa gasesti dorei dornici dar asta nu inseamna ca stiu ce au de facut).
Spun asta din experienta celui trecut printr-o renovare/consolidare a unei case. La mine insa fundatia era ok, am avut doar un perete care avea o crapatura dar acel colt de casa a avut parte de o subzidire acum vreo 10 ani si dupa operatie fisura nu a mai aparut. Casa este din caramida plina, eu am pus plasa de fi5 si pe interior si pe exterior, prinsa cu cupoane una de alta (cupoane care trec prin zidarie), apoi am tencuit cu beton (mortar facut din nisip si ciment) pana s-a acoperit plasa (cca 2-2.5cm) apoi o tencuiala normala de 1-5-2cm. Operatia descrisa mai sus se numeste camasuire pereti si se foloseste la consolidarea peretilor la casele mai vechi, insa daca fundatia nu este ok nu-ti garanteaza nimeni ca fisurile nu vor reaparea in viitor. Din punctul meu de vedere a meritat, insa daca as fi fost nevoit sa fac subzidire la fundatie nu as fi facut asta...mai bine darami si reconstruiesti de la inceput cum trebuie. Oricum la case vechi bugetul stabilit la inceput prin deviz o sa fie depsit, mereu mai intervin diverse lucruri care sunt greu de identificat la inceput si pe care o sa le vezi abia dupa ce te apuci efectiv.

Edited by the_lion, 26 May 2015 - 10:27.


#9
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
@lutu - daca vrei sa faci fara project si alte acte, o poti face. Daca te pricepi la constructii si stii ce sa faci, mai ales dacă ai casa la țară, poate merită sa economisești bani.


#10
lutu

lutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 28.06.2008
Casa se afla intr-un cartier la marginea Municipiului Dej.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate