Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Lifestyle, quo vadis?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
140 replies to this topic

#1
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005
Traim astazi in felul (stilul) in care traim pentru ca ...?

... oare pentru ca asa a vrut fiecare dintre noi, ori macar majoritatea dintre noi, pentru ca asa am simtit noi ca trebuie sa traim ori pentru ca altii ne-au asezat in fata un drum care era din capul locului by design facut sa ne aduca unde suntem astazi?

Am lansat acest topic de discutie cu un anume gand in minte si as lasa totusi de o parte analiza motivelor care ne-au adus la momentul prezent si in Lifestyle-ul in care cei mai multi dintre noi ne complacem. Si trecand dincolo de motivele pentru care am ajuns astazi sa traim cum traim (si poate pe durata discutiei vom atinge si acest punct) as vrea sa va intreb un lucru si unul anume.

Vreau sa va intreb daca si voi aveti senzatia, pe care si eu o am tot mai puternic, ca NU ACEASTA este viata pe care doresc sa o traiesc, NU ACESTA este felul in care vreau sa imi petrec zilele atat de pretioase pe care mi-este dat sa le traiesc pe Terra, NU ACESTA este felul de viata pe care mi-l proiecteaza altii pentru mine, NU ACEASTA este ceea ce vreau eu sa fac in aceasta viata, nici eu si nici urmasii mei in aceasta realiatate.

Hai sa vedem impreuna ce fel de viata vrem de fapt sa traim noi cei adevarati si pititi in adancul nostru, noi cei de dincolo de memele societale, noi cei de dincolo de reclame peste tot prezente in jurul nostru, noi cei de dincolo de formatorii de lifestyle de pe media video si de prin reviste, noi cei naturali.

#2
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostBilly, on 24 mai 2015 - 11:21, said:


Vreau sa va intreb daca si voi aveti senzatia, pe care si eu o am tot mai puternic, ca NU ACEASTA este viata pe care doresc sa o traiesc, NU ACESTA este felul in care vreau sa imi petrec zilele atat de pretioase pe care mi-este dat sa le traiesc pe Terra, NU ACESTA este felul de viata pe care mi-l proiecteaza altii pentru mine, NU ACEASTA este ceea ce vreau eu sa fac in aceasta viata, nici eu si nici urmasii mei in aceasta realiatate.
nu e persoana ca sa nu fi simtit asta macar o data in viata dar sunt extrem de curios sa-mi spui in ce fel de lume ai dori sa traiesti, cum ai vrea sa arate?

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Inteleg Billy ca vrei un raspuns utopic "noi cei de dincolo de memele societale, noi cei de dincolo de reclame peste tot prezente in jurul nostru"... pai eu m-as simti cel mai bine intr-o locatie luxoasa, moderna, in care sa nu fac mare lucru, sa ma distrez si sa ma odihesc dupa aia...

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
odata cu inaintarea in varsta, scade drastic puterea de adaptare... tehnologia se misca fantastic de repede
intervine conservatorismul si reticenta... si atunci apare ce zici tu... pentru ca n-ai cum sa fii de acord cu ceva ce nu intelegi... ce te depaseste...
sunt convins ca acum 25-30 ani nu-ti doreai (nici macar nu visai la) TV cu telecomanda, telefon mobil cu camera foto si internet... totusi azi nu mai poti trai fara...

Edited by Nero-d, 24 May 2015 - 11:45.


#5
Omule

Omule

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 23.04.2015

View PostBilly, on 24 mai 2015 - 11:21, said:

Vreau sa va intreb daca si voi aveti senzatia, pe care si eu o am tot mai puternic, ca NU ACEASTA este viata pe care doresc sa o traiesc, NU ACESTA este felul in care vreau sa imi petrec zilele atat de pretioase pe care mi-este dat sa le traiesc pe Terra, NU ACESTA este felul de viata pe care mi-l proiecteaza altii pentru mine, NU ACEASTA este ceea ce vreau eu sa fac in aceasta viata, nici eu si nici urmasii mei in aceasta realiatate.

Da, am și eu aceiași senzație. Dar diferite greșeli pe care le-am tot făcut în cursul vieții m-au forțat la acest stil de viață. Nu înțeleg ce altceva aștepți de la acest topic.

#6
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Traieste, daca rezisti, in padure o saptamana in chiloti cu un cremene si un cutit, sa vezi dupa aia ce rapid iti doresti lifestyle-ul.

#7
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostBilly, on 24 mai 2015 - 11:21, said:

Traim astazi in felul (stilul) in care traim  ...?

... oare pentru ca asa a vrut fiecare dintre noi, ori macar majoritatea dintre noi, pentru ca asa am simtit noi ca trebuie sa traim ori pentru ca altii ne-au asezat in fata un drum care era din capul locului by design facut sa ne aduca unde suntem astazi?

E o vorbă ce spune că "de-a lungul vieţii, omul e o carte deschisă, pe paginile căreia mulţi îşi pun semnăturile". În funcţie de aceste "semnături", ne formăm convingerile şi ne trasăm direcţiile vieţii, voluntar sau involuntar. Toate aceste convingeri se formează în acord cu moştenirea genetică, cea care ne face să mergem într-o direcţie sau alta.

#8
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostNero-d, on 24 mai 2015 - 11:39, said:

odata cu inaintarea in varsta, scade drastic puterea de adaptare... tehnologia se misca fantastic de repede
intervine conservatorismul si reticenta... si atunci apare ce zici tu... pentru ca n-ai cum sa fii de acord cu ceva ce nu intelegi... ce te depaseste...
sunt convins ca acum 25-30 ani nu-ti doreai (nici macar nu visai la) TV cu telecomanda, telefon mobil cu camera foto si internet... totusi azi nu mai poti trai fara...
nu cred ca Billy se refera musai la progresul tehnologic, cred ca mai degraba la felul in care percepe societatea in ansamblul ei....
de pilda daca mie mi-ar fi spus cineva acum 25 de ani ca voi trai intr-o societate corupta in care "valorile" sunt cele care ar fi trebuit sa fie la cosul de gunoi, l-as fi luat la bataie

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai in acest caz,  e contraproductiv si total neindicat ca copiii sa asculte de parinti... generatiile tinere nu mai au ce invata de la cele in varsta...
important este si unde ti-ai propus sa ajungi! (cat de realist e targetul)
daca tu-ti alegi o directie (o ţintă) gresita iar viata te târăşte in directia buna... iar nu e bine...

progresul tehnologic face parte din viata noastra, suntem dependenti de el si ne marcheaza...

apoi mai e si capacitatea de adaptare dupa cum am zis... de a nu inota impotriva curentului... de a nu cauta idealuri imposibil de atins... de a te lasa dus de val... mai ales ca viata e scurta... si indiferent cum sau din ce pozitie o "trăieşti"... tot acolo ajungi!

Edited by Nero-d, 24 May 2015 - 12:49.


#10
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostNero-d, on 24 mai 2015 - 11:39, said:

... pentru ca n-ai cum sa fii de acord cu ceva ce nu intelegi... ce te depaseste...

M-ai facut curios tare; dragul meu 'Nero-d, ce crezi tu ca ma depaseste pe mine? Asta ca sa putem vedea despre ce vorbim aici.

Edited by Billy, 24 May 2015 - 15:16.


#11
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostValmont43, on 24 mai 2015 - 11:34, said:

nu e persoana ca sa nu fi simtit asta macar o data in viata dar sunt extrem de curios sa-mi spui in ce fel de lume ai dori sa traiesti, cum ai vrea sa arate?

E destul ca si tu ne spui ca vrei ... altceva. Hai sa vedem ce altceva vrem.

View Postandreic, on 24 mai 2015 - 11:39, said:

Inteleg Billy ca vrei un raspuns utopic "noi cei de dincolo de memele societale, noi cei de dincolo de reclame peste tot prezente in jurul nostru"... pai eu m-as simti cel mai bine intr-o locatie luxoasa, moderna, in care sa nu fac mare lucru, sa ma distrez si sa ma odihesc dupa aia...

Nimic suprinzator, my dear Andrei.

View PostOmule, on 24 mai 2015 - 11:45, said:

Da, am și eu aceiași senzație. Dar diferite greșeli pe care le-am tot făcut în cursul vieții m-au forțat la acest stil de viață. Nu înțeleg ce altceva aștepți de la acest topic.

Bine punctat, desi probabil indirect. Traim intr-o lume nu tocmai in acord cu ceea ce ne-am fi dorit la un moment dat, unii dintre noi, datorita deciziilor pe care le-am luat fiecare dintre noi de-a lungul vietii, fie ele greseli ori decizii bune, dar cu totii traim intr-o lume pe care nu noi, majoritatea, am modelat-o in ceea ce este ea astazi ... totusi.

View Postandroholic, on 24 mai 2015 - 12:14, said:

Traieste, daca rezisti, in padure o saptamana in chiloti cu un cremene si un cutit, sa vezi dupa aia ce rapid iti doresti lifestyle-ul.

Provocarea pe care ti-o lansez eu tie este urmatoarea; tu ai fi pregatit, daca viata ti-o va cere la un moment dat, sa traiesti "in padure [...] in chiloti cu un cremene si un cutit"?

View Postlupini, on 24 mai 2015 - 12:19, said:

E o vorbă ce spune că "de-a lungul vieţii, omul e o carte deschisă, pe paginile căreia mulţi îşi pun semnăturile". În funcţie de aceste "semnături", ne formăm convingerile şi ne trasăm direcţiile vieţii, voluntar sau involuntar. Toate aceste convingeri se formează în acord cu moştenirea genetică, cea care ne face să mergem într-o direcţie sau alta.

Probabil ca ceea ce spui este relativ corect in privinta individului uman.
Ce vreau eu sa intelegem, impreuna, este daca civilizatia umana, astazi, este si ceea ce fiecare dintre noi ar fi dorit sa fie, daca ar fi fost dupa vrerea noastra, a omului obisnuit.

#12
NormanBates

NormanBates

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 187
  • Înscris: 22.05.2015
Si eu vreau altceva! Si sunt de parere ca suntem manati spre rahatelu asta de "lifestyle"! Poate dezvolt cand ajung la pc.

#13
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostValmont43, on 24 mai 2015 - 12:21, said:

nu cred ca Billy se refera musai la progresul tehnologic, cred ca mai degraba la felul in care percepe societatea in ansamblul ei....
de pilda daca mie mi-ar fi spus cineva acum 25 de ani ca voi trai intr-o societate corupta in care "valorile" sunt cele care ar fi trebuit sa fie la cosul de gunoi, l-as fi luat la bataie

Dragul meu Valmont43, cred ca ai dreptate si nu; as vrea sa discutam si tehnologia dar si valorile. De altfel, cred ca unele merg perfect mana in mana cu celelalte; daca mergem intr-o directie gresita este pentru ca valorile ne-au fost imorale, incorecte la un moment dat si invers.

View PostNero-d, on 24 mai 2015 - 12:48, said:

... mai ales ca viata e scurta... si indiferent cum sau din ce pozitie o "trăieşti"... tot acolo ajungi!

Stii cum se zice; nu unde ajungi este important cat CUM ajungi acolo.

View PostNormanBates, on 24 mai 2015 - 15:33, said:

Si eu vreau altceva! Si sunt de parere ca suntem manati spre rahatelu asta de "lifestyle"! Poate dezvolt cand ajung la pc.

Cateva cuvinte dar foarte promitatoare pentru discutia abia initiata; te astept(am).

#14
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

M-ai facut curios tare; dragul meu 'Nero-d, ce crezi tu ca ma depaseste pe mine? Asta ca sa putem vedea despre ce vorbim aici.
e la modul general, nu personal... nu doar pe tine... sau si pe tine ca si exponent al unei generatii si al unui sistem de gandire care devine invechit... care si-a trait traiul...
acum e dreptul si datoria generatiilor tinere sa modeleze lumea si societatea dupa placul si nevoile lor... sa-si instaleze propria scara de valori

Quote

Stii cum se zice; nu unde ajungi este important cat CUM ajungi acolo.
nu stiu cum se zice sau cine zice... e o filozofie prea profunda pentru mine asta... nu consider ca ar fi asa cum zici... ba mai mult as incheia cu memorabila fraza a nemuritorului Gambeta: "scopul scuza mijloacele!" Posted Image
viata o traiesti pentru tine!... nu de impresie artistica Posted Image

nu exista directie gresita sau corecta! asta e un sofism!

lifestyle, nelifestyle... atata timp cat traiesti intr-o societate... treiesti dupa regulile ei...

incotro se indreapta lifestyle? will see (cum a zis si orbul) care om mai apuca!

adica asta cu quo vadis e o intreebare contemplativ retorica!

Edited by Nero-d, 24 May 2015 - 20:45.


#15
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
mie mi-ar place sa traiesc intr-o societate mai putin corupta si mai putin materialista(e utopic.... stiu)
progresul tehnologic nu imi displace atata vreme cat nu ne indeparteaza unii de ceilalti, de aceea cand iesim in lume e bine sa comunicam mai mult si sa butonam mai putin la telefoane
mai putine curve si mafioti promovati de mass media si mai multa cultura...
cam astea...
voi?

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
e in firea omului (natura umana) sa fie vesnic nemultumit si contradictoriu
daca-i slab vrea sa fie gras si invers, daca-i chel vrea plete, daca are ochii verzi, parul cret blond, inalt, puţa mica, daca-i femeie, bani putini, etc you name it!
oare nu-i mai productiv si mai folositor sa eliminam preocupatile astea pentru lucruri ce nu pot fi schimbate si sa me concentram asupra celorlalte?
conform principiului biblic
da-mi doamne puterea de a accepta lucrurile ce nu pot fi schimbate, curajul de a schimba ce poate fi schimbat si intelepciunea de a le deosebi (sau cam asa ceva)

cultura nu are cautare!

Edited by Nero-d, 24 May 2015 - 20:41.


#17
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostBilly, on 24 mai 2015 - 15:29, said:

Ce vreau eu sa intelegem, impreuna, este daca civilizatia umana, astazi, este si ceea ce fiecare dintre noi ar fi dorit sa fie, daca ar fi fost dupa vrerea noastra, a omului obisnuit.

Umanitatea merge în direcţia în care este hotărâtă de filosofia unei epoci. În perioada antică a dominat tipul de filosofie al lumii bazat pe stăpânii de sclavi. În perioada medievală, a dominat lumea bazată pe ideile filosofice ale lui Augustin din Hippona şi Toma d'Aquino. A urmat perioada modernă, cu dominaţia filosofiei iluministe. Apoi, în prima parte a secolului 20, societatea bazată pe ideile lui Friedrich Nietzsche, iar în a doua jumătate, pe ideile lui Karl Marx, în Estul Europei, şi în o bună parte din lume. În prezent, s-a revenit la utilitarismul lui Jeremy Bentham şi John Stuart Mill, în care, totul în societate are ca fundament, utilitatea.

Să spun dept, societatea actuală, cu toate hibele ei, e cea ce mi-am dorit să fie, adică, una liberă, în care pot să spun orice gândesc. Orice, evident, în acord cu respectarea legilor de bună convieţuire.

Edited by lupini, 24 May 2015 - 22:35.


#18
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View Postlupini, on 24 mai 2015 - 22:33, said:

Umanitatea merge în direcţia în care este hotărâtă de filosofia unei epoci.

PERFECT punctat din punctul meu de vedere, dragii mei.

Filozofia dominanta a unei epoci este si cea care ne determina sensul de mers. Haideti sa vedem deci, luand in calcul cele mai pragmatice aspecte legate de supravietuirea si dezvoltarea sanatoasa a civilizatiei umane, daca filosofia acestei epoci moderne este si cea care ne poate asigura supravietuirea si sanatatea. Daca da, cum; daca nu, de ce si ce e de facut.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate