Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

De ce se nasc tot mai mulți copii români retardați ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#1
Fast_Lane

Fast_Lane

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2015
Vedem pe strada, prin parcuri, printre rude, cunoștințe, la știri tot mai multe cazuri de copii cu diferite probleme mintale precum autism, sindrom down, asperger, tulburari bipolare, tot felul de anxietăți, copii care se uita in puncte fixe si incep sa râdă din senin, trăiesc in lumea lor... In urma cu cativa ani nici nu stiam de down, acum vad din ce in ce mai multi copii cu fețele acelea rotunde etern zâmbărețe.

De ce se intampla toate acestea ? Putem atribui toate cauzele doar fondului genetic ? Ar fi si ceva in plus, precum comportamentul parintilor sau poate intreaga societate are o vina ?

#2
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
pentru ca parintii consuma bere 2.5 litri la PET !

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In Ro e bine inca... Sa vezi pe unde sunt eu acum ca e plin de persoane cu handicap. De orice fel . De la cele cu probleme locomotorii, probleme de auz, de vedere , si foarte multi care au probleme grave locomotorii si au nevoie de insotitor.
Exclud de aici persoanele obeze care sunt foarte multe, si eu nu consider obezitatea un handicap, din momentul in care incepi sa o cultivi si sa te tii de ea de la 16 - 18 ani si nu ai nici o alta problema in afara de fast food si lene.

Ce am vazut si ma face sa fiu optimist sunt cateva persoane cu sindrom DOWN care le vad zilnic si se descurca singure, au o viata sociala normala. Tot la fel vad zilnic aceleasi persoane cu deficienta de vedere (unele au cainele insotitor) , dar altele merg singure pe strada de parca nu exista vreo diferenta intre acestia si cei fara probleme.

Adevarul este ca si nivelul de acceptare al societatii este foarte ridicat in ceea ce priveste persoanele cu probleme. Exista toate facilitatile, incepand cu rampa de acces, cu accesul la mijlocul de transport in comun, atitudinea oamenilor, soferii in trafic, toti te faca sa te simti normal chiar daca ai o anumita problema etc.

 sezibland, on 22 mai 2015 - 00:59, said:

pentru ca parintii consuma bere 2.5 litri la PET !
Nu are nici o legatura. Si nu mai aminti de berea de la PET ca si asa-i simt dorul.

Edited by keta, 22 May 2015 - 01:39.


#4
Vympel

Vympel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 12.08.2014
Din cauza ca nu mai este credinta in Dumnezeu, astea sunt zilele de pe urma.

,,Leviticul
15.De veţi dispreţui aşezămintele Mele şi de se va scârbi sufletul vostru de legile Mele, neîmplinind poruncile Mele, şi călcând legământul Meu,
16. Atunci şi Eu am să Mă port cu voi aşa: Voi trimite asupra voastră groaza, lingoarea şi frigurile, de care vi se vor secătui ochii şi vi se va istovi sufletul''

#5
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007
Pentru ca s-a dus dracu' selectia naturala.

#6
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Asta e generatia mileniului III, de ce va mirati, ce sa iasa din alde Bianca si Bote, Einsteini? E o generatie adaptata vremurilor pe care le traim, din atata stres, poluare si mancare toxica, libertinaj la cotaiala, ce credeti ca iese?
Nu vedeti ca nu mai avem busola, ne-am pierdut orice principii si morala?

#7
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Lasa ca s-a dublat alocatia, sa vezi trai pe copii cu 20 Euro; cu asa conducatori cum sa fie copiii ?
Pe de alta parte, afara sunt mai multi pentru ca acolo apuca sa traiasca, la noi mor si de la pneumonie in spital.

#8
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 sezibland, on 22 mai 2015 - 00:59, said:

pentru ca parintii consuma bere 2.5 litri la PET !
sau anticonceptionale la kilogram.

#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
problema mi se pare foarte serioasa. selectia naturala nu mai functioneaza deloc. sunt tinuti in viata fortat, se reproduc, oameni cu diverse afectiuni, cu fond genetic foarte slab care, in conditii naturale, nu ar merge mai departe. in viitor, situatia se va agrava.

#10
motanu44

motanu44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,719
  • Înscris: 01.08.2007

 Fast_Lane, on 22 mai 2015 - 00:48, said:

sau poate intreaga societate are o vina ?

Greu de pus vina... Societatea s-a inmultit in virtutea inertiei...

Imi aduce aminte de Idiocracy (2006)

#11
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cum va da fifi de treaba in fiecare seara....

#12
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 Fast_Lane, on 22 mai 2015 - 00:48, said:

Vedem pe strada, prin parcuri, printre rude, cunoștințe, la știri tot mai multe cazuri de copii cu diferite probleme mintale precum autism, sindrom down, asperger, tulburari bipolare, tot felul de anxietăți, copii care se uita in puncte fixe si incep sa râdă din senin, trăiesc in lumea lor... In urma cu cativa ani nici nu stiam de down, acum vad din ce in ce mai multi copii cu fețele acelea rotunde etern zâmbărețe.

De ce se intampla toate acestea ? Putem atribui toate cauzele doar fondului genetic ? Ar fi si ceva in plus, precum comportamentul parintilor sau poate intreaga societate are o vina ?
Mai mult ca sigur, pana acum nu prea interesa pe nimeni de cat de sanatosi sa nasc copii. Daca ar fi interesat pe cineva, se auzea, in procente, de problemele copiilor la nastere.

 sezibland, on 22 mai 2015 - 00:59, said:

pentru ca parintii consuma bere 2.5 litri la PET !
E si alcoolul una din probleme.
Dar cea mai mare problema e faptul ca viitorii parinti nu au posibilitatea materiala(imi place sa traiesc cu acest gand) sa se ingrijeasca/intereze de sanatatea fatului. Aici ma refer la pretul exorbitant(din auzite) pe care-l are o ecografie...si daca mai este si 3D Posted Image si multe alte lucruri....

Faptul ca au dublat alocatia(cica ca din greseala) e fix frectie la picior de lemn. Pentru a incuraja/stimula natalitatea trebuie umblat si la lucrurile care tin de fat.
Dublarea alocatiei incurajeaza natalitatea la persoanele fara venituri.

#13
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

 rich1974, on 22 mai 2015 - 07:01, said:

problema mi se pare foarte serioasa. selectia naturala nu mai functioneaza deloc. sunt tinuti in viata fortat, se reproduc, oameni cu diverse afectiuni, cu fond genetic foarte slab care, in conditii naturale, nu ar merge mai departe. in viitor, situatia se va agrava.
da exemple

#14
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
@cristi...

nu din cauza banilor nu se nasc copii, asta e alta poveste.
problema este ca, in mod natural, o femeie facea cate 7-8 copii din care supravietiuau cei mai sanatosi, cei cu fondul genetic cel mai bun. acum, o femeie face 1-2 copii care sunt tinuti in viata cu orice pret, desi fondul lor genetic e foarte slab.

@casadivino
ce exemple vrei sa-ti dau?

Edited by rich1974, 22 May 2015 - 07:26.


#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
una din principalele cauze dupa parerea mea este varsta inaintata a parintilor....
apoi, cunosc cazuri (nu caz) in care au fost incunostiintati ca copilul va avea probleme neurologice grave dar ei s-au ambitoonat sa-l faca...
pe de o parte pentru ca au incercat de multe ori si nu le-a iesit si devenisera disperati, si pe de alta parte pentru ca au aflat ei de undeva ca e posibil sa se recupereze la un moment dat
pe urma mai sunt copii care-s facuti cu dedicatie... special pentru cersit... care cu cat ies mai nasparlii, cu atat mai bine

@ casadivino
tu pe ce planeta locuiesti?!?

eu mor cand va pe la tv: haide-ti sa-l ajutam pe cutare... are nevoie de nu stiu ce operatie pe inima sau pe creier sau pe te miri unde... sau transplant de maduva... da sigur... cum sa nu-l ajuti?!? il ajuti sa ce???

sunt fiinte in care poti baga oricat de multi bani... ei nu vor fi niciodata normali, nu se vor putea intretine singuri, nu vor fi decat o povara pentru ei insisi, pentru apartinatori si pentru societate in subsidiar

Edited by Nero-d, 22 May 2015 - 07:33.


#16
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

 rich1974, on 22 mai 2015 - 07:25, said:

@cristi...

nu din cauza banilor nu se nasc copii, asta e alta poveste.
problema este ca, in mod natural, o femeie facea cate 7-8 copii din care supravietiuau cei mai sanatosi, cei cu fondul genetic cel mai bun. acum, o femeie face 1-2 copii care sunt tinuti in viata cu orice pret, desi fondul lor genetic e foarte slab.

@casadivino
ce exemple vrei sa-ti dau?
spui tu :sunt tinuti in viata fortat, se reproduc, oameni cu diverse afectiuni, cu fond genetic foarte slab ...

ex??

#17
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 rich1974, on 22 mai 2015 - 07:25, said:

@cristi...

nu din cauza banilor nu se nasc copii, asta e alta poveste.
problema este ca, in mod natural, o femeie facea cate 7-8 copii din care supravietiuau cei mai sanatosi, cei cu fondul genetic cel mai bun. acum, o femeie face 1-2 copii care sunt tinuti in viata cu orice pret, desi fondul lor genetic e foarte slab.
Dar exista posibilitatea ca problemele care le are un fat sa fie descoperite. Daca s-a descoperit o problema in dezvoltarea fatului exista posibilitatea avortului.

 Nero-d, on 22 mai 2015 - 07:28, said:

una din principalele cauze dupa parerea mea este varsta inaintata a parintilor....
Am citit ca este recomandat ca varsta sa fie inaintata...undeva la 30-35 ani. O sa ma reinformez in aceasta privinta.

 casadivino, on 22 mai 2015 - 07:31, said:

spui tu :sunt tinuti in viata fortat, se reproduc, oameni cu diverse afectiuni, cu fond genetic foarte slab ...

ex??
Ex: Se naste cu o malformatie la inima. Automat, parintii fac tot posibilul material sa-l tina in viata. Sa presupunem ca reusesc sa faca acest lucru, automat acel copil, la randul lui va avea copii. Asa dupa parerea ta care sunt sansele ca si copii lui sa aiba probleme de sanatate?

#18
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Unde este statistica? Datele care sustin ceea ce se spune in titlu?


"Tot mai multi" inseamna ce? In procente. Despre ce interval de timp discutam?


Nu cumva matale incerci sa vinzi o zeama lunga sub denumirea de ciorba ?

Edited by Byblos4, 22 May 2015 - 07:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate