Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Mondeo MK3 schimbare motor TDCi cu Tddi

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
TwinkleToes

TwinkleToes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 10.11.2014
Salut ,am o nedumerire ,si vrea sa stiu in ce ma bag , inainte sa ma apuc.
Ce vreau sa fac eu ....?!!!
Sa cumpar un mondeo mk3 2.0 tdci an 2005/2006/2007 titanium(sau o echipare cat mai buna) cu motorul tdci defect (diverse probleme) inmatriculat in tara si sa-i schimb motorul cu un Tddi. Cumpar /caut la dezmembrari un mondeo 2002/2003 Tddi 116cp donator, si ii fac transplant tdci-ului. Acum vine intrebarea ,cat de dificil este transplantul ? Stiu ca trebuie sa mut motorul cu toate anexele +  ecu si chei + cablurile motorului etc. Vreau sa stiu daca implica modificari costisitoare pentru conversie , si daca o sa intampin probleme nepravezute in decursul operatiei ? La mondeo TDCI vreau sa pastrez cutia de viteze manuala ,este compatibila cu tddi-ul ? La RAR o sa am ceva probleme ?
Motivul conversiei la tddi este ca , fac multi kilometrii pe an ,si vreau sa folosesc SVO (filtrat, dat prin centrifuga etc)

#2
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Posibil sa fie mai simplu cu un 1.8 tdci.

Asta e conceput de Ford si probabil are la baza vechiul TDDi.
1.6 si 2.0 sunt PSA.

Daca blocul e acelasi si n-ar fi exclus ai putea sa pastrezi blocul de la tdci pt serie si sa montezi restul de la tddi dar nu va fi simplu. Plus ca ITPul va fi cu spaga.

#3
TwinkleToes

TwinkleToes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 10.11.2014

 underb, on 21 mai 2015 - 19:02, said:

Posibil sa fie mai simplu cu un 1.8 tdci.

Asta e conceput de Ford si probabil are la baza vechiul TDDi.
1.6 si 2.0 sunt PSA.

Daca blocul e acelasi si n-ar fi exclus ai putea sa pastrezi blocul de la tdci pt serie si sa montezi restul de la tddi dar nu va fi simplu. Plus ca ITPul va fi cu spaga.

As fi vrut eu , dar un mecanic  m-a informat ca e apropae imposibil sa pun pe un bloc motor tdci injectoare Tddi (difera camera de ardere si lungimea injectoarelor)

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
PS. Se pare ca e acelasi bloc motor.

Cel putin din ce am gasit la prima cautare.
Chiar de n-ar fi identice, motoarele sunt similare si chiar si un transplat complet va fi mai usor de facut decat in cazul unui 2.0.

Sau e posibil totusi sa difere doar chiulasa.

Zic sa investighezi mai bine varianta asta de pastrare a blocului.

#5
TwinkleToes

TwinkleToes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 10.11.2014

 underb, on 21 mai 2015 - 19:10, said:

PS. Se pare ca e acelasi bloc motor.

Cel putin din ce am gasit la prima cautare.
Chiar de n-ar fi identice, motoarele sunt similare si chiar si un transplat complet va fi mai usor de facut decat in cazul unui 2.0.

Sau e posibil totusi sa difere doar chiulasa.

Eu din cate stiu ,mondeo Mk3 nu au fost fabricate cu 1.8 tdci , sau poate ma insel.

Edited by TwinkleToes, 21 May 2015 - 19:13.


#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Au fost si cu 1.8.

#7
TwinkleToes

TwinkleToes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 10.11.2014
Varianta 1.8 tdci iese din discutie ,nu cred ca o sa gasesc unul in conditiile mele( pe site-urile sh , le numar pe mana cele cu 1.8tdci). Varianta cu pastrarea blocului motor 2.0 tdci ,si sa montez piese tddi ar fi ideala. Am facut ceva investigatii , am vorbit cu mecanici , si au zis ca e foarte dificil si costisitor , daca nu chiar imposibil (ei nu au auzit pana acum de genul asta de modificari)

Edited by TwinkleToes, 21 May 2015 - 19:23.


#8
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
1. Mondeo Mk3 (2001 - 2007) NU a avut motor 1.8 TDCi.
2. Motoarele 2.0 TDCi de pe Mondeo Mk3 au fost de conceptie Ford, fara nici o legatura cu alianta Peugeot - Citroen.

Din colaborarea Peugeot - Citroen a rezultat intr-adevar un motor 2.0 TDCi, complet diferit, care s-a folosit incepand cu Focus Mk2 si Mondeo Mk4.

3. Vezi-ti de treaba, dintr-o asemenea combinatie nu iese o masina pe care sa te poti baza.

#9
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 24.06.2006

 TwinkleToes, on 21 mai 2015 - 19:04, said:


As fi vrut eu , dar un mecanic  m-a informat ca e apropae imposibil sa pun pe un bloc motor tdci injectoare Tddi (difera camera de ardere si lungimea injectoarelor)
injectoarele nu se monteaza pe bloculmotor

#10
TwinkleToes

TwinkleToes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 10.11.2014

 dan210, on 21 mai 2015 - 19:51, said:

injectoarele nu se monteaza pe bloculmotor
Greseala mea,, m-am exprimat gresir. Vroiam sa spun (pastrez blocul motor tdci  cu piesele compatibile si montez restul pieselor de la tddi pentru conversie)

#11
ambrozie

ambrozie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 13.02.2007
Inainte sa te gandesti la orice intreaba la rar, taicamiu a avut o problema cand a vrut sa schimbe un motor euro 1 cu unul euro 2 si pastra toate anexele doar seria motorului era pentru alt euro.

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Salut, sunt pafarist in domeniu dar l-am intrebat azi pe un coleg cere se pricepe. Mi-a zis ca nu s-ar baga la asa ceva, ar putea fi probleme si la omologare, etc.
Incearca pe forumul clubford, poate sunt mai luminati ca mine.

#13
_overboost

_overboost

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,726
  • Înscris: 06.07.2013

 TwinkleToes, on 21 mai 2015 - 18:28, said:

Salut ,am o nedumerire ,si vrea sa stiu in ce ma bag , inainte sa ma apuc.
Ce vreau sa fac eu ....?!!!
Sa cumpar un mondeo mk3 2.0 tdci an 2005/2006/2007 titanium(sau o echipare cat mai buna) cu motorul tdci defect (diverse probleme) inmatriculat in tara si sa-i schimb motorul cu un Tddi. Cumpar /caut la dezmembrari un mondeo 2002/2003 Tddi 116cp donator, si ii fac transplant tdci-ului. Acum vine intrebarea ,cat de dificil este transplantul ? Stiu ca trebuie sa mut motorul cu toate anexele +  ecu si chei + cablurile motorului etc. Vreau sa stiu daca implica modificari costisitoare pentru conversie , si daca o sa intampin probleme nepravezute in decursul operatiei ? La mondeo TDCI vreau sa pastrez cutia de viteze manuala ,este compatibila cu tddi-ul ? La RAR o sa am ceva probleme ?
Motivul conversiei la tddi este ca , fac multi kilometrii pe an ,si vreau sa folosesc SVO (filtrat, dat prin centrifuga etc)
Am avut un client care a facut asa ceva la altii, iar apoi a venit sa-i dau de cap... Groaznic! Trebuie sa iei absolut tot ce inseamna cablaje, module electronice etc. din TDDI ca sa si mearga ok. Spre exemplu, pompa de ABS a TDCi-ului nu se impaca cu TDDI-ul pus... Si asa mai departe.

N-as sfatui pe nimeni sa faca asa ceva!

#14
TwinkleToes

TwinkleToes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 10.11.2014
Deci, mai bine merg cu un tddi vechi si rulat, si fac upgrade la interior si dotari. Problema e, unde gasesc eu un tddi in toate mintile lui, si fara rulaj mare (90% au peste 300k km)

#15
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,500
  • Înscris: 13.10.2010
La o bunicuta care-l folosea sa se duca doar la piata! Posted Image

#16
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Daca ar avea numai 300k ar fi inca in mintile lor. Problema e ca alea poate au vreo 500k.
Eu am 1.8 tddi, 0 probleme, 265.000 "reali". Singura chestie care mi-ar da emotii la un drum mai lung e pompa de injectie. Nu stiu daca si 2.0 tddi are aceeasi pompa de c....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate