Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

atestat pentru tractor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014
Salut,dacă fac cursuri pentru scoală de tractoriști agricol cu diplomă,si mai posed si permis de conducere categoria b,diploma aia împreună cu permisul îmi dă dreptul legal să conduc pe drumurile publice un tractor cu remorca cu masa mai mare de 3,5t?

#2
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Nu .
Peste 3.5 t inseamna minim categoria C

Attached Files


Edited by tiopedi, 07 May 2015 - 09:04.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ai intrebat la scoala aia ce fel de cursuri fac? Tractorișt agricol cred ca-i "tractorist de brazda", te-nvata sa ari cu tractorul pe camp, nu-ti dau permis, pt drumurile publice ai nevoie de scoala pt tractorist rutierist, care se poate plimba pe asfalt, cu 2 remorci dupa el.

#4
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014

 rumegus, on 07 mai 2015 - 09:08, said:

Ai intrebat la scoala aia ce fel de cursuri fac? Tractorișt agricol cred ca-i "tractorist de brazda", te-nvata sa ari cu tractorul pe camp, nu-ti dau permis, pt drumurile publice ai nevoie de scoala pt tractorist rutierist, care se poate plimba pe asfalt, cu 2 remorci dupa el.

Bun,dar daca vreau să merg cu tractorul la disc la câmp și ansamblul tractor disc depășește masa de 4,250t ce dracu' cu legea asta tre să plătesc sofer să-mi scoată tractorul din localitate?doar nu-l car cu spatele,dacă detin permis b,ul nu se înțelege că cunosc legislația rutieră?ms!

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
am crezut ca ai fost lamurit in celalalt topic!!! ce-i asa de greu de inteles?
si daca ai permis A se intelege ca cunosti legislatia... la ce ti-ar mai trebui C,E D, B, etc?!?
daca lucrurile sunt cat se poate de clare... tu ce incerci sa mai afli?

atestatul e pentru angajare... e un act de calificare... pentru vehicule peste 3.5t e necesar si atestatul... e soferie profesionista

eu spre exemplu am permis de stivuitorist si certificat de mecanic utilaje... pot conduce si opera in santier orice fel de buldozer, incarcator frontal, escavator, autogreser,  compactor... pe sosea nu am voie!!!
trtactorul sa stea in camp ca acolo are el treaba... nu pe sosea!

daca vrei sa mergi, nu mergi!!! ce intrebari sunt astea?

Edited by Nero-d, 07 May 2015 - 10:05.


#6
pitbululrosu

pitbululrosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 03.12.2014

 Nero-d, on 07 mai 2015 - 09:57, said:

am crezut ca ai fost lamurit in celalalt topic!!!
si daca ai permis A se intelege ca cunosti legislatia... la ce ti-ar mai trebui C,E D, B, etc?!?
daca lucrurile sunt cat se poate de clare... tu ce incerci sa mai afli?

Nu pot să cred faptul că ce este asa de grav să conduci un tractor cu remorca de tonaj greu pe drumurile publice atât cât cunosti legislația rutieră si mai ai si diploma aia de tractoriști agricol?că la scoală de tractoriști agricol te învață să conduci si utilaje agricole mai grele de 3,5t,si cu remorca,si cu plugul fel de fel de utilaje,deci înseamnă că dispui de abilități pentru asa ceva,asta încerc să aflu!

 Nero-d, on 07 mai 2015 - 09:57, said:

am crezut ca ai fost lamurit in celalalt topic!!! ce-i asa de greu de inteles?
si daca ai permis A se intelege ca cunosti legislatia... la ce ti-ar mai trebui C,E D, B, etc?!?
daca lucrurile sunt cat se poate de clare... tu ce incerci sa mai afli?

atestatul e pentru angajare... e un act de calificare... pentru vehicule peste 3.5t e necesar si atestatul... e soferie profesionista

eu spre exemplu am permis de stivuitorist si certificat de mecanic utilaje... pot conduce si opera in santier orice fel de buldozer, incarcator frontal, escavator, autogreser,  compactor... pe sosea nu am voie!!!
trtactorul sa stea in camp ca acolo are el treaba... nu pe sosea!

daca vrei sa mergi, nu mergi!!! ce intrebari sunt astea?


Legea lui peste

 Nero-d, on 07 mai 2015 - 09:57, said:

am crezut ca ai fost lamurit in celalalt topic!!! ce-i asa de greu de inteles?
si daca ai permis A se intelege ca cunosti legislatia... la ce ti-ar mai trebui C,E D, B, etc?!?
daca lucrurile sunt cat se poate de clare... tu ce incerci sa mai afli?

atestatul e pentru angajare... e un act de calificare... pentru vehicule peste 3.5t e necesar si atestatul... e soferie profesionista

eu spre exemplu am permis de stivuitorist si certificat de mecanic utilaje... pot conduce si opera in santier orice fel de buldozer, incarcator frontal, escavator, autogreser,  compactor... pe sosea nu am voie!!!
trtactorul sa stea in camp ca acolo are el treaba... nu pe sosea!

daca vrei sa mergi, nu mergi!!! ce intrebari sunt astea?


Tractorul nu sta pe câmp în lipsa mea frate,că nu-i mai găsesc rotile,sau îl găsesc vândut pe la fier vechi!

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ce rost are toata filosofia asta inutila? Legislatia prevede clar ce ai voie sa conduci si ce nu, vrei tractor de 5 tone, dai examen sau faci cursul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate