Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

inlocuire arc din buton mouse

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Am cumparat un mouse Logitech, a functionat fara probleme timp de 4 luni, si dupa 4 luni de utilizare, cand apas click stanga, de multe ori rezulta dublu click stanga. Cand selectez text, de multe ori nu se selecteaza tot textul. Cand deschid un topic nou pe softpedia, cateodata se deschid 2 topicuri identice.

Daca cumpar alt mouse, exista posibilitatea ca si noul mouse cumparat, peste cateva luni, sa aiba aceeasi problema.

Inlocuirea unui mouse odata la 4 luni nu mi se pare o solutie buna.

O solutie mai buna e sa repar butonul. Se pare ca problema e cauzata de un arc de cupru, din interiorul butonului. Click aici pentru niste poze la acel arc. Altii care au avut aceeasi problema cu mouse-ul, au descoperit ca pot scoate acel arc, si il pot indoi putin cu o surubelnita, asa cum e prezentat si in link-ul anterior.

Dar daca indoi putin acel arc, o sa functioneze normal cateva saptamani sau luni, dar dupa cateva luni iar va aparea problema cu dublu click cand apas un singur click, si iar trebuie sa indoi acel arc. S-ar putea ca dupa 2 sau 3 indoiri, sa se rupa acel arc de cupru.

O solutie si mai buna mi se pare inlocuirea acelui arc, cu un arc similar dar de calitate mai buna, care sa nu se uzeze asa repede. Exista, in Bucuresti, vreun magazin care vinde astfel de arcuri, dar de calitate buna ?

Edited by CTU99, 06 May 2015 - 12:38.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
incearca la astia: http://www.magazinde...ouselogitech.ro

#3
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
1. nu are rost sa inlocuiesti/repari acel arc. daca vrei neaparat, mai bine inlocuiesti butonul cu totul. iti trebuie un letcon.

2. daca are 4 luni, nu inteleg de ce nu il duci la garantie.

3. iti iei alt maus.

ca idee, mai demult am avut cativa probleme cu mausi logitech "low-budget". mie si catorva colegi, uneori cursorul sarea in dreapta sus si inevitabil dadeam close.

Edited by shmu, 06 May 2015 - 12:43.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu am inlocuit cu succes la doi mousi arcul din interior, unul avea 5 ani, iar celalalt vreo 6 luni, ambele cu laser.

#5
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

 gumball3000, on 06 mai 2015 - 12:44, said:

Eu am inlocuit cu succes la doi mousi arcul din interior, unul avea 5 ani, iar celalalt vreo 6 luni, ambele cu laser.
Si unde ai gasit arc? La ce magazin?

Edited by CTU99, 06 May 2015 - 12:46.


#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am incercat sa si indoi clema aceea din interior si nu mi-a reusit, ba mai mult am reusit sa o rup, pana la urma am dat comanda din china si am primit in vreo luna 10 microswitchuri, am luat doar lamela aceea din ele, nu am stat sa ma complic cu letcon.

Desfa mai intai mouse-ul si vezi ce marca este microswitch-ul si ce model, uita-te si pe vreo cateva tutoriale, eu i-am rupt din greseala urechea la plasticul acela protector, am schimbat-o cu cea de la cel nou.

Edited by gumball3000, 06 May 2015 - 12:50.


#7
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
@gumball3000: nu m-am gandit si la solutia cu microswitch-uri... si ca pot lua arc din microswitch... Am gasit pe un topic softpedia din februarie 2013, ca se gasesc microswitch-uri la magazinul conexelectronic. Dar problema e ca s-ar putea sa aiba calitate inferioara si sa se uzeze repede... Dar oricum mai bine cumpar switch-uri de 4 lei decat mousi de 30 lei...

Edited by CTU99, 06 May 2015 - 12:56.


#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Desfa mouse-ul si noteaza aici modelul microswitch-ului, poate e acelasi ca la mine.
Nu ai treaba cu toata piesa, pastrezi din ea doar lamela aceea metalica si o pui in maus.
E munca de chinez, eu m-am chinuit putin la primul pana m-am prins cum se monteaza.

De cand am schimbat-o la al mu au trecut vreo doi ani si inca nu da semne de oboseala.

Altfel, daca ai garantie, du-l acolo si nu-ti mai bate capul.

Edited by gumball3000, 06 May 2015 - 12:57.


#9
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Cand incepe (subliniez, incepe) sa faca figuri, sau chiar chiar daca nu face dar au trecut niste ani de utilizare, ia un letcon si schimba switch-urile intre ele, cel de la butonul din dreapta e mult mai putin folosit.

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
De ce ai face asa ceva cand ai mari sanse sa-l strici mai rau?
Trebuie schimbata doar lamela din interiorul swichului.

#11
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Daca tot il dezlipesti de pe placa ca sa ii schimbi lamela, de ce sa nu il schimbi cu altul (microswitch)?
Din ce stiu, vad, practic, microcontactgele alea nu mai sunt utilizabile daca le dezasamblezi o data.
Desigur ca le poti tine laolalta cu superglue :)

#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 gumball3000, on 06 mai 2015 - 14:36, said:

De ce ai face asa ceva cand ai mari sanse sa-l strici mai rau?
Trebuie schimbata doar lamela din interiorul swichului.
NU. sanse sa il strici ai daca incerci sa schimbi lamela.
daca nu ai habar sa dezlipesti 3 picioruse si sa le pui inapoi, apai nu prea ai ce cauta sa-ti bagi nasu pe acolo.

#13
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Si eu zic ca soluatia cea mai buna este sa inlocuiesti butonul cu totul. Daca nu te pricepi cumperi alt mouse si gata. Daca ai garantie, iar nu vad care e problema sa il schimbi. Nu mi se pare o solutie sa te complici mai ales cand ai garantie.

#14
ComandaCaricaturi

ComandaCaricaturi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 05.08.2012
Nu am vazut topic-ul mai devreme, dar cine stie, poate pe viitor ajuta pe cineva cu o problema similara:

Am trecut si eu prin asta cu RAT-ul meu credincios, sunt 2 modalitati prin care poti rezolva problema, fie cu un macro si cu un script care limiteaza viteza dublu click-ului, sau desfacand mouse-ul si retensionand arcul. Procedurile le-am descris detaliat aici:

http://de-toate.info...e/#.VYMIKfmqpBc

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ai uitat sa mentionezi pe acolo modelul microswitch-ului.

#16
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

 CTU99, on 06 mai 2015 - 12:34, said:

cand apas click stanga, de multe ori rezulta dublu click stanga. Cand selectez text, de multe ori nu se selecteaza tot textul.(...)
Se pare ca problema e cauzata de un arc de cupru, din interiorul butonului.(...)
Dar daca indoi putin acel arc, o sa functioneze normal cateva saptamani sau luni, dar dupa cateva luni iar va aparea problema cu dublu click cand apas un singur click, si iar trebuie sa indoi acel arc.
Am avut si eu problema asta si n-a trebuit scoasa lamela aia ci doar curatat locul unde facea contact. O surubelnita foarte subtire, introdusa intre arc si partea fixa si frecat putin. De vreo juma' de an merge perfect dupa procedura.
La o examinare atenta cu lupa se vedea ca zona contactului era oxidata (innegrita). Si pe lamela si pe partea fixa.

Sigur, cineva ar putea incerca o curatire chimica. Da' neavand asa ceva la indemana, am incercat cu ce-am avut :)

#17
Apep1

Apep1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2016
Daca mai ai nevoie pot sa ti-l schimb eu, mi-am schimbat si la mouse-ul meu RAT7, aveam probleme cu double click la rotita din mijloc.

Am OMRON D2FC-F-7N http://www.omron.com.../pdf/en-d2f.pdf cu 75gf la apasare, printre cele mai mici, bun in special pentru shootere.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate