Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Problema cu Raiffeisen si Garanti

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
razvan1503

razvan1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.04.2009
Buna am si eu o problema cu o refinantare a unui credit, pe scurt in anul 2010 am contractat un credit imobiliar de la Raiffeisen Bank iar in anul 2014 luna decembrie am facut o refinantare a creditului la Garanti Bank deoarece la Raiffeisen aveam ipotecat apartamentul cumparat plus cel al parintiilor si am vrut sa-l scot de sub ipoteca pe cel al parintilor cei de la Garanti cerandu-mi doar ipoteca pe apartamentul meu plus ca la Raiffeisen creditul era in euro si la Garanti am creditul in lei. Toata afacerea cu refinantarea ma costat 500 euro plus 90 lei. Problema aparuta la refinantare Garanti a trimis la Raiffeisen un ordin de plata conditionat prin care printre altele Raiffeisen se obliga sa trimita actele de radiere a ipotecii prin posta sau curier la Garanti iar acestia sa radieze ipoteca de rang 1 de la raiffeisen ei avand ipoteca de rang 2 pe apartament. Nu stiu ce sa intamplat dar actele nu au mai ajuns la angajatul bancii Garanti care sa ocupat de refinantare, la inceput am crezut ca au gresit angajatii de la Raiffeisen dar acestia mi-au aratat o confirmare de primire a actelor de catre Garanti nu scria numele celui care primise actele era doar stampila garanti si o semnatura dar nu vor sa-mi dea o copie dupa confirmare si nici actele de radiere a ipotecii nu vor sa le mai elibereze deoarece ei zic ca le-au trimis si se pare ca actele au fost pierdute la Garanti. Angajatul Garanti ma tot roaga sa facem cumva sa fac rost eu de actele de radiere de la Raiffeisen deoarece cu el nu mai vor sa discute si nici mie nu-mi convine sa raman cu doua ipoteci pe apartament mai ales ca nu mai am nici o datorie fata de Raiffesen. Ce pot face in aceasta situatie ca sa radiez ipoteca de la Raiffeisen ?

Edited by razvan1503, 06 May 2015 - 10:30.


#2
razvan1503

razvan1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.04.2009
Am incercat dar nu am rezolvat mare lucru problema nu e cu angajatii de la Raiffeisen ci cu directorul de la Raiffeisen care refuza sa semneze actele.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
OPC. Problema nu e in curtea raiffeisen ci la Garanti, e clar. La raiffeisen e doar o doza mare de nesimtire.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 razvan1503, on 06 mai 2015 - 10:28, said:

Ce pot face in aceasta situatie ca sa radiez ipoteca de la Raiffeisen ?

Incepi cu varianta diplomatica,adica le trimiti in scris (si inregistrat) celor doua banci cererea de solutionare a problemei tale.In functie de raspuns,actionezi.
Daca nu ti se raspunde,contactezi un avocat specializat pe spete financiare care te va sfatui mai departe.
Daca nu doresti contactarea unui avocat,faci o reclamatie catre ANPC,cred.Sau daca exista o entitate financiara superioara,atunci catre aceasta.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
problema e la garanti, cine stie pe unde o fi pus functionarul acela documentele primite de la raiff.
ai incercat sa depui o reclamatie in scris, la garanti ?
raiff s-a achitat de obligatia pe care o avea fata de tine si garanti. poti cel mult sa mergi la raiff si sa soliciti in scris (cerere cu numar de inregistrare sau completezi formularul de reclamatii) eliberarea unui duplicat al radierii de ipoteca, mentionand care este motivul pentru care faci aceasta solicitare.

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Vezi ce zice si si seful acelui "angajatul bancii Garanti"

#7
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Cu siguranta isi va acoperi angajatul.

Insa, poate e ceva mai mult decat o simpla ratacire a dosarului cu actele de radiere a ipotecii.
Poate ca o mana criminala si-a insusit dosarul cu scopul de a beneficia de pe urma dosarului.
S-au intamplat atatea cazuri de furt de la banci  Posted Image

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
E foarte simplu !
Te duci la cadastru si scoti un extras pe apartamentul ala, daca e radiate ipoteca Raiffeisen duc extrasul la Garanti si aia e dovada.
Daca nu e radiate ipoteca te duci cu extrasul la Raiff.
Hai success si dai o bere (unui amarat de pe strada) :)

#9
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Declaratia de radiere se autentifica la notar si se depune la OCPI (tot de catre notar).Afla de catre ce notar a fost redactata si incearca sa obtii un duplicat si eventual sa ii ceri sa o depuna la cartea funciara (atata timp cat a fost emisa/semnata de reprezentantii bancii, nu are relevanta cine solicita depunerea ei la CF).Sunt sanse mari sa poti rezolva la notar, in special datorita faptului ca actele autentice nu se mai semneaza decat intr-un singur exemplar de catre emitenti, exemplar care ramane la biroul notarial, restul fiind duplicate semnate doar de notar.

Edited by TheGrudge, 06 May 2015 - 16:19.


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 TheGrudge, on 06 mai 2015 - 16:19, said:

Declaratia de radiere se autentifica la notar si se depune la OCPI (tot de catre notar).Afla de catre ce notar a fost redactata si incearca sa obtii un duplicat si eventual sa ii ceri sa o depuna la cartea funciara (atata timp cat a fost emisa/semnata de reprezentantii bancii, nu are relevanta cine solicita depunerea ei la CF).Sunt sanse mari sa poti rezolva la notar, in special datorita faptului ca actele autentice nu se mai semneaza decat intr-un singur exemplar de catre emitenti, exemplar care ramane la biroul notarial, restul fiind duplicate semnate doar de notar.

Ce spune colegul e valabil in cazul in care Raiffeisen a facut formalitatile la notar, dar notarul nu a depus mai departe cererea la cadastru (OCPI). Adica, daca tu verifici la cadastru si ipoteca nu e radiate iar Raiff iti zice ca ei si-au facut treaba la notar, se aplica ce zice colegul.
Am precizat ca sa intelegi cum se pupa cu mesajul meu.

#11
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Daca declaratia nu a fost autentificata de notar, nu are nicio valoare, chiar daca este semnata de reprezentantii bancii, deci nu putea fi transmisa catre Garanti intr-o alta forma..
In orice caz, nu este vina ta.Obligatia bancii (Raiffeisen) este sa iti radieze ipoteca in urma rambursarii anticipate a creditului.Daca nu se gaseste, sa o mai emita o data.

#12
razvan1503

razvan1503

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.04.2009
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, pana la urma am rezolvat problema cu radierea ipotecii am depus o cerere cu numar de inregistrare si dupa  15 zile lucratoare am primit actele necesare radierii ipotecii de la Raiffeisen Bank.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate