Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Achizitionare masina sh - buget redus

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
claudiurespect

claudiurespect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 11.01.2012
Salut,

Ma gandeam in ultimul timp sa achizitionez o masina second hand, pentru ca  obisnuiesc sa plec in diverse excursii mai mari sau mai mici si mi s-a urat de microbuze in care trebuie sa tin in brate un rucsac de munte, schimbare de trenuri etc.... Am reusit sa strang 1000 eur. Ar fi prima masina pe care o cumpar.

Poate cei cu cultura auto mai vasta imi pot propune niste variante rentabile.  Mentionez ca voi utiliza masina 80% din timp in afara orasului, pentru calatorii, in oras preferand transportul in comun.

Din acest motiv nu sunt interesat de masini precum Matiz, Tico, ptr. ca le consider periculoase dpdv al sigurantei si stabilitatii.

Imi place mult Mazda 323f, insa la capitolul fiabilitate, intretinere, consum nu cunosc prea multe detalii.

Astept raspunsurile voastre sa ma conving daca se merita sau nu achizitia. Momentan nu am posibilitatea sa adaug mai mult la buget.

#2
rospania

rospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.01.2008
La acesti bani iti recomand un golf 3, piese gasesti pe toate drumurile.

#3
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
1000 e cam putin mai ales ca nu vrei masina de clasa mica, corsa, polo etc..

cu 1500 in schimb iti iei ceva decent.
totusi banuiesc ca esti constient ca va fi nevoie sa bagi ceva bani in masina. la pretul asta nu prea o iei si mergi cu ea

#4
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
Mazda 323F - un gunoi, o masina slaba cu piese scumpe si o gramada de probleme (sa nu crezi tu ca geamurile alea fara rama sunt dotare la o masina de 18 ani, sunt pacoste).

Daca mai astepti o vreo doua luni iti dau eu primul Megane gata inmatriculat in banii astia, Motorul si cutia sunt ok, trenul de rulare e ok, cu exceptia aripii stanga spate (explozie pe autostrada) e vopseaua de fabrica. Sa-ti spun acum si de ce o vand: masina are mici probleme cu rugina la praguri si aripi. Tinichigie + 2 seturi anvelope + distributie + un eventual ambreiaj (200k reali, ambreiajul e inca cel original, stiu masina de noua) + eventuale probleme electrice sau mecanice ... mai merita oare sa pun la bataie 4000 de lei? Sau s-o dau pe asta, sa pun banii aia si inca ceva sa iau o masina de maxim 10 ani? Tu ce zici?

Tocmai pentru ce am scris mai sus iti recomand sa nu iei masina de 1000 de euro. Orice ban bagat intr-o masina dinasta va fi ban aruncat pe geam. Mai strange o vreme ... zic eu undeva pe la 2000 - 2500 minim ca sa iei una care sa te duca vreo 4 ani.

#5
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
si eu zic ca nu ai ce lua de banii aia, mai ai rabdare si mai strange.

#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Ai grija ce iei pentru ca din ce spui, iei masina pentru folosit ocazional, aka o sa stea mai mult in parcare si o sa rugineasca, or sa imbatraneasca si sa crape cauciucurile, curelele, furtunele. Tocmai din motivul asta iti recomand masina cat mai noua, ca sa nu te trezesti ca fix cand ai nevoie de ea curge apa sau ulei pe nu stiu unde, sau sa te lase in drum, la jumatatea excursiei.

De 1000 de euro poate doar ceva Matiz mai rulat sau o Corsa B, un Ford Ka poti lua, sa zici ca au fost rulate, sunt inscrise si ai ceva incredere in ele.

Edited by nicolaie, 06 May 2015 - 11:37.


#7
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Daca dai 1000 de euro pe ea, tine cont ca mai trebuie sa mai investesti un minim de 300 euro ( sa zicem).

Eu mi-am luat recent ceva la 1500. E foarte ok masina insa mai trebuie sa bag ceva bani in ea. Stiam ce iau, deci am prevazut buget pentru a schimba la ea diverse. Prefer sa schimb si sa stiu ca sunt in siguranta oricand ma urc in ea.

Pe scurt, doar inmatricularea completa m-a dus inca 500 euro. A trebuit sa platesc taxa de prima inmatriculare (traiasca guvernantii pe banii nostri).
Am vazut si eu Mazda de care zici tu dar nu m-as incumeta sa iau asa ceva.
Trebuie sa te gandesti ca vei merge mult in afara si acolo n-ar fi bine sa te lase.

Eu asa face calculul asa:
1000 euro - ii ai acum
300 euro - inmatricularea
300 euro - schimbat diverse: distributie, ulei, bla bla bla.

Nu cred ca vei gasi o masina si ieftina si inscrisa si in stare cat de cat buna. Mai noua de 2002-2003 nici gand...

Bugetul tau e mic si stiu cum e sa te chinui sa faci totul din el. Ti-as recomanda sa te uiti dupa 1-2-3 modele care iti plac. Citeste despre ele ce parere au altii si te decizi. Unii zic ca modelul x e bun, altii nu. Totul depinde, in final, de tine.

Succes!

#8
claudiurespect

claudiurespect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 11.01.2012
Salut,

Nu ma deranjaza masinile de clasa mica gen corsa B. De 323 am spus mai mult orientativ, ca imi place mult cum arata si atat ... daca nu e rentabil nu cumpar masina ca sa ma uit la ea.

La masinile de clasa mica, dupa achizitie cam ce ar trebui schimbat imediat? Trebuie sa imi fac o idee despre costuri, ca sa stiu cum negociez pretul. Daca vanzatorul cere 1k eur pe ea, dar nu e inmatriculata, are nevoie de schimbari ici colo, in niciun caz nu o sa ii dau atat.

Am verificat si am inclus si Golf 3 in lista . Pe anunturi majoritatea sunt din 1996 sau 1998. Cat de bine mai merge o masina asa veche? Dar corsa B? cam aceeasi ani?

#9
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
consumabile: cauciucuri, ulei, filtre, bujii, distributie. numai astea se duc la 500 de euro lejer. nu mai zic daca trebuie sa mai bagi bani in suspensii si alte alea. asigurare, impozit, eventual taxa de inmatriculare daca a fost recuperata. inca 200 de euro ca nimic. deci automat n-ai loc in 1000 de euro daca vrei sa ai o masina demna de numele masina. daca vrei sa ai necazuri, sa iei amenzi, sa iti risti viata, plm

#10
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
http://www.autovit.r...-C36716154.html
http://www.autovit.r...-C36700145.html

#11
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
@nicolaie se uzează mai mult mașina stând decât circulând?

@paso ce mașină ai luat?

La banii ăștia Solenza, Cielo.

#12
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Solenza, fara taxi...

#13
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postneur0, on 06 mai 2015 - 14:47, said:

@nicolaie se uzează mai mult mașina stând decât circulând?

@paso ce mașină ai luat?

La banii ăștia Solenza, Cielo.

Paradoxal, da. Stand in parcare se coc diversele curele, furtune, garnituri, fluidele stau si imbatranesc iar neruland o sa ai tentatia sa le schimbi mai rar, bateria se descarca si nu mai stii care e starea reala a masiniii. Iti corodeaza elemente metalice interioare iar oxidul ti se depune. Daca o rulezi zilnic atunci plasticele lucreaza, se dilata si se contracta, fluidele circula si lubrifiaza toate zonele motorului, conductelor, radiatorului, nu ai depuneri. Daca apare o bataie sau un scartait il vei simti si remedia, daca a scazut nivelul uleiuli sau apei vei observa si vei lua masuri.

Sa iei o masina care sa stea pe saptamana sau cu saptamanile in parcare nu doar ca nu este economic (mai bine inchiriezi si stii ca esti in siguranta, cu toate actele la zi) dar mi se pare si nesigur.


View PostFlorinMihai, on 06 mai 2015 - 14:03, said:



Daca ti se strica ceva la Kia Rio, chiar ma intreb care sunt sansele sa gasesti piese noi sau sh. Eu am avut dificultati in a gasi anumite piese pentru Fiat-ul meu Punto, si e plin de ele. Cielo ala a fost taxi mai mult ca sigur si consuma cam mult, daca tot cauta Cielo ar fi bine sa caute unul cu gaz instalat deja. Sora-mea a gasit un Cielo la 1100 cu gaz si in stare foarte buna dar din cauza taxei foarte mari de inmatriculare il va rula pe numele fostului proprietar.

Sa se tina cont si de valoarea taxei asteia la alegerea masinii, ca te trezesti ca nu poti sa o inscrii.

#14
claudiurespect

claudiurespect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 11.01.2012
Dacia Super Nova? Pareri|?

#15
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Sub nici o forma Nova!
Solentza este pragul de jos la Dacia. Si chiar si aia e discutabila.

In bugetul tau ce-a mai potrivita pare a fi Megane 1 dupa 1999. Dar mai trebui inca cateva sute de euro in plus.
Daca nu, Ford ka sau Opel corsa b.

#16
b0stan

b0stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 29.03.2015
Tre sa fii nebun la cap sa dai 1000e pe o supernova :)))
Mai poti sa cauti si golf 3-uri/astra f de pe la sfarsitul productiei lor, gen 97/98.
Corsa B ai putea cauta, de prin '99/2000.

Lasa supernovele.

#17
claudiurespect

claudiurespect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 11.01.2012
De Renault Twingo ce imi puteti spune? E cam urata dar e foarte spatioasa pentru dimensiunile ei. Am mers cu una odata si a fost placut.

#18
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postb0stan, on 07 mai 2015 - 14:59, said:

Tre sa fii nebun la cap sa dai 1000e pe o supernova Posted Image))


Lasa supernovele.

Nici nu costa asa de mult o SN. Poate una fara rugina si km putini. Problema la ele este rugina si taxa de inmatriculare care face cat masina. Eu unul(la bani putini) as prefera o SN de la proprietar decat un Golf3 la a15a mana cumparat din Ro. Golf3 e masina buna,  peste SN dar nu si daca a fost cocalarit de o multime de proprietari in Ro si exploatat in bataie de joc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate