Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Creion control defect?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Scaraosky

Scaraosky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 07.04.2015
Buna seara. Am un creion de control Orient pentru 220-250V curent alterneativ si cand pun varful pe lampa mea de pe birou se aprinde! Am testat cu degetul si nu simt nimic. Asa am patit si la instalatia de la casa cand am pus farful pe izolatia cablului din fier. Stie careva despre ce este vorba?

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Cred ca dansul este de vina pentru acest fenomen!Posted Image

#3
Scaraosky

Scaraosky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 07.04.2015

 xmanyacs77, on 04 mai 2015 - 20:59, said:

Cred ca dansul este de vina pentru acest fenomen!Posted Image

Nu am inteles nimic si nici nu vreau sa inteleg.

 xmanyacs77, on 04 mai 2015 - 20:59, said:

Cred ca dansul este de vina pentru acest fenomen!Posted Image

Imi explici si mie de ce se aprinde?

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu are nimic creionul. Nu sunt meserias, asa ca asteapta pareri avizate, dar pateam la fel cand amperajul era mic.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Pune stekerul invers in priza.

#6
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Noi, la indicatorul ala ii mai spunem si "mincinos". Uneori se aprinde si cand il pui pe nul. Asa ca nu pune prea mare baza pe el.

#7
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,561
  • Înscris: 25.04.2007
Ai o scurgere "usoara" de curent pe carcasa veiozei. Daca era mai serioasa te curentai. Creionul ala de tensiune e mai sensibil decat tine, in tot cazul. E drept ca sunt si persoane foarte putin sensibile, cu pielea putin conducatoare, pentru care 240 V nu inseamna mare lucru, dar sunt extrem de rare. Poate te numeri si tu intre acestia, dar nu incerca totusi sa afli.

#8
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Se transmite capacitiv o tensiune oarecare (90..130v) intre firele lampii si corpul metalic. Curentul este extrem de mic, de ordinul uA, corpul nu il simte, dar beculetul cu neon este foarte sensibil, se aprinde chiar si sub 1uA)

#9
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
se aprinde cînd pui creionul pe IZOLAŢIE ? serios acuma ?

dacă chiar e adevărat, creionul ăla e inutil, renunţă la el, e prea sensibil, rolul unui creion de tensiune e să facă diferenţa dintre fază (deci prezenţa unei tensiuni periculoase) şi lipsa acesteia. Dacă se aprinde şi atunci cînd nu e nimic acolo... e ca o alarmă care sună cînd nu e efracţie.

#10
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Sau schimbi rezistenta serie cu becul. Pare mai ieftin decit un creion nou, posibil la fel de sensibil.

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Cea mai smpla lampa de control este formata din doua fire cupru litate/izolate + dulie + bec de 25~40w/230v.
Cu aceasta vezi exact daca exista tensiune in instalatia electrica.Posted Image

#12
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 xmanyacs77, on 05 mai 2015 - 04:42, said:

Cea mai smpla lampa de control este formata din doua fire cupru litate/izolate + dulie + bec de 25~40w/230v.
Cu aceasta vezi exact daca exista tensiune in instalatia electrica.Posted Image

Esti dependent de prezenta Nulului.Nulul poate fi intrerupt,pui lampa cu bec;aceasta nu se aprinde si cand atingi faza cu mana(bun bazat ca nu e tensiune) te scutura de ai sa intelgi pe loc ce gagauta esti.Mai e si situatia cand conectezi lampa intre 2 faze identice si la fel nu se aprinde dar te scutura bine cand incerci sa atingi cu mana.
Atat creionul de tensiune cat si lampa cu bec au rolul lor si se completeaza reciproc daca stii sa le folosesti cu cap.
Deobicei la astfel de lampi se inseriaza 2 becuri de frigider @ 230v  pentru a putea functiona si intre faze 400V fara sa-ti bubuie in ochi.
Acolo unde nu esti absolut sigur de prezenta tensiunii se atinge in trecere rapida cu exteriorul palmei conductorul respectiv pentru a evita inclestarea mainii si un soc electric periculos si de lunga durata ce poate pune viata in pericol.

Edited by geo123, 05 May 2015 - 08:53.


#13
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 xmanyacs77, on 05 mai 2015 - 04:42, said:

Cea mai smpla lampa de control este formata din doua fire cupru litate/izolate + dulie + bec de 25~40w/230v.
Cu aceasta vezi exact daca exista tensiune in instalatia electrica.Posted Image
Asta este lampa electricianului si pe timpul raposatului si se facea cu doua becuri de frigider bagate intr-un tub de pastile de calciu. din acesta se scotea un fir si un virf lung de 7-8 cm. Se putea folosi si pe 380V.
O asstfel de lampa nu se aprindea la rezistena de izolatie scazuta sau la tensiuni induse.
Aplicabilitatile celor doua tipuri de indicatoare sint complementare.

#14
Scaraosky

Scaraosky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 07.04.2015

 Cousteau, on 04 mai 2015 - 21:22, said:

Ai o scurgere "usoara" de curent pe carcasa veiozei. Daca era mai serioasa te curentai. Creionul ala de tensiune e mai sensibil decat tine, in tot cazul. E drept ca sunt si persoane foarte putin sensibile, cu pielea putin conducatoare, pentru care 240 V nu inseamna mare lucru, dar sunt extrem de rare. Poate te numeri si tu intre acestia, dar nu incerca totusi sa afli.

Omul ''baterie'' este exemplul! :>)

#15
mihai-mihail-10

mihai-mihail-10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 06.06.2015

 xmanyacs77, on 05 mai 2015 - 04:42, said:

Cea mai smpla lampa de control este formata din doua fire cupru litate/izolate + dulie + bec de 25~40w/230v.
Cu aceasta vezi exact daca exista tensiune in instalatia electrica.Posted Image
daca e asa simpla de ce mi-a facut scurt

#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pentru unii si lucrurile simple sunt foarte complicate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate