Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Skoda Fabia vs. VW Golf 4 vs. Opel Astra G

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Bosnea

Bosnea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 16.05.2014
Din princina unor probleme, bugetul meu pt masina s-a micsorat putin, asa ca m-am reorientat la niste modele mai ieftine de masini, maxim 3000 euro cu totul am (incluzand eventuala taxa, schimburi, etc.)

Am vazut ca la banii astia m-as putea incadra cam la vreo 3 modele:

Skoda Fabia - exemplu : http://olx.ro/oferta...ie-ID3Q9sy.html

VW Golf 4 - exemplu : http://olx.ro/oferta...html#d06e654d1b

Opel Astra G - exemplu : http://olx.ro/oferta...html#d06e654d1b


Masinile date drept exemplu sunt mai mult orientative, nu le vreau neaparat pe cele din anunturile respective.

Dintre toate, ce model de masina mi-ati recomanda? Multumesc anticipat.

#2
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
Golful nu e in aceeasi clasa cu Fabia. La aceeasi bani primesti mai multa Fabie, dar interiorul lasa de dorit.

Ia ce gasesti mai nou si mai bine intretinut.

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Bosnea, on 28 aprilie 2015 - 20:45, said:

Din princina unor probleme, bugetul meu pt masina s-a micsorat putin, asa ca m-am reorientat la niste modele mai ieftine de masini, maxim 3000 euro cu totul am (incluzand eventuala taxa, schimburi, etc.)

Am vazut ca la banii astia m-as putea incadra cam la vreo 3 modele:

Skoda Fabia - exemplu : http://olx.ro/oferta...ie-ID3Q9sy.html

VW Golf 4 - exemplu : http://olx.ro/oferta...html#d06e654d1b

Opel Astra G - exemplu : http://olx.ro/oferta...html#d06e654d1b


Masinile date drept exemplu sunt mai mult orientative, nu le vreau neaparat pe cele din anunturile respective.

Dintre toate, ce model de masina mi-ati recomanda? Multumesc anticipat.
Compari mere cu pere. Golf 4 are aceeasi platforma cu Octavia, nu cu Fabia.
Din exemplele date de dine, doar Golful s-ar merita, celelalte sunt exagerat de scumpe. (Sa nu cumva sa ridici Opelul pe elevator...)

#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Nu doar Opelul are rugina pe dedesubt.

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ala cu golfu avu inspiratia sa dea cu spray de silicon si pe pedale.

#6
jokayan

jokayan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.03.2009
Skoda Octavia  super tarePosted Image Posted Image

#7
jony_easyrider

jony_easyrider

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.04.2015

 Bosnea, on 28 aprilie 2015 - 20:45, said:

Din princina unor probleme, bugetul meu pt masina s-a micsorat putin, asa ca m-am reorientat la niste modele mai ieftine de masini, maxim 3000 euro cu totul am (incluzand eventuala taxa, schimburi, etc.)

Am vazut ca la banii astia m-as putea incadra cam la vreo 3 modele:

Skoda Fabia - exemplu : http://olx.ro/oferta...ie-ID3Q9sy.html

VW Golf 4 - exemplu : http://olx.ro/oferta...html#d06e654d1b

Opel Astra G - exemplu : http://olx.ro/oferta...html#d06e654d1b


Masinile date drept exemplu sunt mai mult orientative, nu le vreau neaparat pe cele din anunturile respective.

Dintre toate, ce model de masina mi-ati recomanda? Multumesc anticipat.

la 2900 am iesit anul trecut cu inscris cu tot: Mondeo 2001, euro 4, 1.8 125 cai. Fata de golf... ce sa zic... golf e doar a cusca.. :P Am schimbat doar ulei si filtre. De atunci numai benzina cere, nici aia nu multa, medie 7 litri. Si acuma haideti fani golf cu consum de 4 litri... Niciodata nu veti avea confortul Mondeo. stima

 ericmario, on 28 aprilie 2015 - 21:16, said:

Compari mere cu pere. Golf 4 are aceeasi platforma cu Octavia, nu cu Fabia.
Din exemplele date de dine, doar Golful s-ar merita, celelalte sunt exagerat de scumpe. (Sa nu cumva sa ridici Opelul pe elevator...)

OMG, Golf 4 e aceeasi cu Octavia, ce ai baut? Golf 4 e ult mai mic decat Octavia.

#8
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
mi se par suspecte lufturile din stanga la golful ala

#9
kostake

kostake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 23.03.2006
Golf

#10
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008

 jony_easyrider, on 28 aprilie 2015 - 22:30, said:

OMG, Golf 4 e aceeasi cu Octavia, ce ai baut? Golf 4 e ult mai mic decat Octavia.
Da, Golf 4 = Octavia 1. Posted Image

Mergi sa le vezi si alegi ce iti place. Fiecare are avantaje si dezavantaje!

Edited by ilietu, 28 April 2015 - 23:07.


#11
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

 jony_easyrider, on 28 aprilie 2015 - 22:30, said:


la 2900 am iesit anul trecut cu inscris cu tot: Mondeo 2001, euro 4, 1.8 125 cai. Fata de golf... ce sa zic... golf e doar a cusca.. Posted Image Am schimbat doar ulei si filtre. De atunci numai benzina cere, nici aia nu multa, medie 7 litri. Si acuma haideti fani golf cu consum de 4 litri... Niciodata nu veti avea confortul Mondeo. stima



OMG, Golf 4 e aceeasi cu Octavia, ce ai baut? Golf 4 e ult mai mic decat Octavia.

numai balarii ai in cap... 7 litri poate la vale, in bucuresti fara 11-12 nu scapi.... iar daca te intereseaza putin masinile, ai stii ca golful si octavia sunt fabricate pe aceeasi platforma...

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 jony_easyrider, on 28 aprilie 2015 - 22:30, said:

OMG, Golf 4 e aceeasi cu Octavia, ce ai baut? Golf 4 e ult mai mic decat Octavia.
Toţi posesorii de skode au impresia că maşinilor lor sunt mult mai mult decât volksvagenurile ale căror platforme le folosesc. Pai dacă Fabia e comparabilă cu golful şi octavia cu Passat atunci superbul e cu phaetonu? Dar Bora (golful 4 cu rucsac) cu ce skoda e comparabil? dar jetta?

#13
jony_easyrider

jony_easyrider

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.04.2015

 ilietu, on 28 aprilie 2015 - 23:04, said:

Da, Golf 4 = Octavia 1. Posted Image

Mergi sa le vezi si alegi ce iti place. Fiecare are avantaje si dezavantaje!

Ce tare: tu ti-ai raspuns singur: DEJA Octavia 1 este egal cu Golf 4. Atunci ce sa mai zic despre Octavia mai noi? Ai pus punctul pe i. ms :)

 jericho, on 29 aprilie 2015 - 08:17, said:

numai balarii ai in cap... 7 litri poate la vale, in bucuresti fara 11-12 nu scapi.... iar daca te intereseaza putin masinile, ai stii ca golful si octavia sunt fabricate pe aceeasi platforma...

Cum zici tu... Eu am avut toate modelele de mai sus, iar tu? ...

#14
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 17.04.2007
Toate 3 masini sunt modele arhicunoscute si fiabile (in general) Daca gasesti una intretinuta si ingrijita nu prea ai cum sa o dai in bara cu ele... Totusi eu personal as elimina Fabia si as adauga Megane in aceasta lista.

#15
jony_easyrider

jony_easyrider

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.04.2015
Imi amintesc, cand cautam masina "ideala" pentru mine... Topicul asta are cam aceasi gust... Toti ar trebui sa vorbeasca din EXPERIENTA SI NU DIN TEORII SI AUZITE ca astea ultimele au valoare ZERO si duc oamenii credibili in eroare. SO PLEASE !

#16
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Alege ce iti place. Fiecare masina are avantajele ei si dezavantajele. Fiecare posesor o sa isi laude avutia.
Eu personal as merge pe ce e mai ok din punct de vedere tehnic si al costurilor lunare. Alege ce iti place. Nu te lua ca e prost, ca e vechi, ca e, ca e. Parerile sunt impartitie. Asa si eu am cerut pareri pana am ajuns la concluzia ca mai bine nu imi iau masina...
Acu nu stiu ce sa zic de costuri dar sa ai in vedere ca minim 500Euro trebuie sa ii ai pentru ce trebuie schimbat la ea si pentru inmatriculare. Alege ce-ti place!

Si astia care vin cu consumuri de 4-5-6-7 cu motoare de-astea 1.8, 2 etc eu va zic ca n-are cum sa fie asa in Bucuresti niciodata. In Bucuresti poti consuma lejer pe cativa km 1-2-3L de benzina... e varza traficul.

#17
b0stan

b0stan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 29.03.2015
Mira-m-as sa-ti consume ditamai magaoaia de o tona juma' cat are mondeou' ala 7%. 7% il obtii la mers legal prin afara nicidecum urban, indiferent de oras.

#18
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

 jony_easyrider, on 29 aprilie 2015 - 08:22, said:


Cum zici tu... Eu am avut toate modelele de mai sus, iar tu? ...

daca le-ai mai si avut, e si mai rau ....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate