Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cabluri USB si masurarea curentului

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Topic privind alegerea unui cablu de date USB / pentru reincarcarea smartphone-ului sau a tabletei si despre aplicatii pentru masurarea curentului de incarcare disponibile sub iOS, Android, Windows Phone, Windows sau in mod specific pentru o anumita categorie de device-uri.

In cazul meu: se da un smartphone Samsung Galaxy Note 2 N7100 cu incarcator USB de 5V 2A si cablu USB-MicroUSB + aplicatia "Galaxy Charging Current *Free*".
De la un timp am realizat ca incarcarea smartphone-ului dureaza mult mai mult decat ar fi normal (pana la 8 ore) iar incarcatorul ramane aproape rece.
Am instalat aplicatia mentionata mai sus si am constatat ca atat curentul maxim cat si curentul mediu de incarcare este de numai 800mA fata de referinta de 1698 mA:

Attached File  2015-04-28 12.45.35.png   281.86K   46 downloads

Am inlocuit cablul respectiv cu un cablu retractabil Hama pe care il utilizez de obicei in masina si am obtinut pentru curentul mediu si maxim valoarea de 1600 mAh:

Attached File  2015-04-28 12.49.50.png   282.75K   45 downloads

Mi-am dat seama ca este cablul defect si prin urmare am achizitionat un alt cablu care sa imi permita atat sa incarc un iPhone 5S cat si sa conectez HDD-ul extern. Rezultatul obtinut pe conectorul MicroUSB a fost si mai nesatisfacator: curent maxim si mediu de numai 460 mA cu o referinta de 466 mA (ceea mi se pare foarte ciudat):

Attached File  2015-04-28 12.48.25.png   281.84K   49 downloads

Este vorba de cel de-al doilea cablu de la stanga la dreapta din urmatoarea imagine:

Attached File  2015-04-28 15.55.02.jpg   184.05K   46 downloads

Primul cablu din imagine (de la stanga la dreapta) este cel original.

Cu cel de-al treilea cablu din imagine am obtinut valorile de 1700 mA maxim, 1500 mA mediu si o referinta de 1698 mA:

Attached File  2015-04-28 12.50.57.png   282.34K   42 downloads

Iar cu ultimul cablu (de la dreapta) am obtinut valorile de 1200 mA maxim si mediu, cu o referinta de 1698 mA:

Attached File  2015-04-28 12.52.06.png   282.67K   23 downloads

Mentionez ca valorile din imaginile atasate sunt obtinute in urma utilizarii aceluaisi incarcator si a mai multor refresh-uri date in aplicatie (pana la stabilizarea valorilor).

Care ar trebui sa fie valorile normale/ optime pentru curentul de referinta, curentul maxim si curentul mediu?
In consecinta, care dintre aceste cabluri poate fi considerat cel mai bun?

Incarcatorul pentru iPhone este de 5V 1000 mA. L-am utilizat uneori pe cel de la Samsung (care este de 2000 mA) pentru incarcarea iPhone-ului si am constat ca este incarcat mai lent, desi cablul este bun. De ce?

Acelasi incarcator de 2A il utilizez si pentru incarcarea unui telefon Nokia Lumia 730 care este tot de 5v 1A. Acest smartphone se incarca la fel de repede cu incarcatorul de la Samsung ca si cu cel original. Singura diferenta este ca nu se mai incalzeste la fel de tare ca cel original.

Cunoasteti aplicatii similare celei mentionate mai sus pentru iPhone, Windows Phone si Windows?

Edited by _-_, 28 April 2015 - 15:44.


#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu folosesc asta: http://www.buyincoin...ml#.VT-QRiHtlHw
Merge la orice dispozitiv, nu doar telefon, indica si tensiunea, vad daca scade, in cazul ca sursa-i prea slaba pt consumul dispozitivului, sau cablului prea subtire.

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da. Este interesant, dar totodata un accesoriu in plus.
Am uitat sa precizez ca eu caut solutii aflate la indemana oricui. De exemplu, cand pui telefonul/ tableta la incarcat acasa sau oriunde altundeva sa poti verifica cu ajutorul unui software daca atat incarcatorul cat si cablul functioneaza corect.

De asemenea, am uitat sa ofer detalii despre un alt cablu (cu o lungime de de 2m) achizitionat recent si pe care il utilizez acasa pentru incarcarea tuturor dispozitivelor (la iPhone il utilizez impreuna cu un adaptor MicroUSB - Lightning). Valorile obtinute cu acest cablu la telefonul Samsung sunt 1300 mA maxim si mediu cu o referinta de 1698 mA:

Attached File  2015-04-28 13.58.05.png   282.76K   22 downloads

Atasez, deasemenea, o fotografie cu incarcatorul original de la Samsung si cu cablul respectiv:

Attached File  2015-04-28 16.54.58.jpg   162K   18 downloads

Este acesta: https://www.pcgarage...sb-razer-white/

Edited by _-_, 28 April 2015 - 16:12.


#4
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
La ifoane, curentul de incarcare este controlat de o tensiune aplicata pe circuitele de date USB. Acea tensiune de comanda este obtinuta cu niste rezistori (divizori de tensiune) cuplati intre pinii de +/-5V si cei de date. De exemplu, daca pe D+ si D- se aplica 2V simultan, ifonul va absorbi maxim 500mA. La o alta combinatie de tensiuni aplicate pe cei doi pini, curentul de incarcare va creste la 1000mA. Ideea este ca telefonul sa-si adapteze curentul de incarcare in functie de puterea incarcatorului folosit.

Aceiasi tehnica este folosita, probabil, nu numai de marul muscat.

#5
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Pentru ca la vechiul cablu s-a rupt mufa micro usb, pe care mi-l recomandati dintre urmatoarele:

http://www.emag.ro/c...b/pd/DW1C7MBBM/

http://www.emag.ro/c...DTM4ZBBBM/  - acesta e interesant deoarece e cablu tip banda in locul clasicului cilindru

http://www.emag.ro/c...d/pd/DMGYJBBBM/

Telefonul e un S4 Mini

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate