Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Adevaratul cost al aplicatiilor gratuite pentru mobil

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,749
  • Înscris: 23.05.2013
Au facut unii un studiu din care reies datele de mai jos. Ideea e ca aplicatiile gratuite cer mai multe resurse, cateodata prea multe, pentru simplul fapt ca au reclame.
  • Aplicatiile sponsorizate prin reclame folosesc in medie cu 16% mai multa energie, diminuand autonomia unui smartphone in medie medie cu 2.5 - 2.1 ore.
  • Nivelul de incarcare a procesorului este, in medie, cu 48% mai mare in cazul aplicatiilor promovate prin reclame.
  • Consumul de memorie RAM creste in medie cu 22%.
  • Deoarece reclamele afisate sunt descarcate de pe un server aflat la distanta, traficul de date crecte in medie cu 79% in cazul aplicatilor sponsorizate, putand depasi chiar si 100% in cazuri izolate.
Avand in vedere ca multe aplicatii au costuri decente, de pana in 10lei, ce preferati, sa platiti pentru varianta fara reclame si eventual mai multe optiuni, sau sa folositi varianta gratuita cu reclame? Posted Image


Sursa RO: http://www.go4it.ro/...mobil-14162241/
Sursa originala: http://news.usc.edu/...ee-mobile-apps/

[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/2/84/1999/14162241/1/android-free-apps-real-price.png?width=636&height=358 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by d4m4g3, 27 April 2015 - 19:29.


#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,967
  • Înscris: 06.01.2006
optez fara nici un dubiu pt. varianta gratis promovata prin anunturi
16% mai mult curent este neglijabil, pe mine ma tine peste 4 zile bateria iar daca ar conta pretul curentului atunci pot sa il incarc la serviciu
memorie ram am destula, 1.5Gb ram e suficient
trafic de internet e gratis pe wifi iar pe date nu consum nici 10% din traficul inclus in abonament

Edited by Kroghy, 27 April 2015 - 19:35.


#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu stiu ce sa zic...
ce-as prefera eu nu pot sa zic... ma amendeaza SP
exista destule solutii, unele mai eficiente decat altele... pentrua scapa de reclame

totusi... dezvoltatorul care te sufoca cu reclame, pierde... ca nu tin aplicatie pe telefon nici 2 minute si dau si review prost
unde sunt aplicatiile free de altadata???
aaa... maisunt si unele aplicatii praf... dezvoltatorul fiind chiar tampit sa puna reclame in ele

aplicatii absolut necesare si care se dovedesc reliable, le cumpar in varianta Pro
totusi, mi-e cam teama sa folosesc cardul de pe telefon cu atatea aplicatii care trag cu ochiul...

asa, free... nu-ti mai place sau gasesti alta mai buna? o dai jos... daca ai platit-o... mori cu ea :)

Edited by Nero-d, 27 April 2015 - 19:42.


#4
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Toate costa intr-un fel sau altul. Important e sa functioneze bine si sa fie upatate la timp si alea gratuite si alea platite.

Solutii sunt de a scapa de reclame.

#5
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013
Eu cred ca sunt bagate Reclame in aplicati pentru costul cu dezvoltarea aplicatiei respective si ceva profit al dezvoltatorului.

Sincer imi este dor de acele vremuri in care nu existau atatea reclame online, mai ales si pe youtube la orice video ai cate o reclama...

#6
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
pai descarci jocul si apoi inchizi netul fara ca sa te afecteze reclamele .
descarc cate un joc si apoi dupa ce-l termin il sterg si descarc altul/altele .
si exista programe pentru pc (nustiu daca si pentru smart) care elimina reclamele .
eu folosesc crome si folosec doua programe gratuite , ***** plus si *****.

Edited by redbotos, 27 April 2015 - 20:02.


#7
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,749
  • Înscris: 23.05.2013
Bineinteles, variante exista. Ori de a opri reclamele, dar nu multi fac asta, ori gasesc aplicatiile prin alte parti, dar privind situatia asa cum este, din punctul de vedere al unui om normal care intra in Play Store si instaleaza, aplicatiile gratuite cu reclame cam mananca resurse.

Nu stiu daca pana acum cineva a mai facut un asemenea studiu, dar cifrele sunt destul de mari doar pentru ca acele aplicatii au reclame si automat foloseste trafic de date, RAM, CPU si mai departe baterie.
Unele aplicatii au o reclama micuta, altele au pop-up-uri full screen, mereu cu alta reclama, plus altele mici, alea clar sunt printre cele mai prost dezvoltate aplicatii.
Am patit asa cu unele aplicatii de la developeri cunoscuti, aplicatia era OK, de ~1 luna au introdus reclame full screen. Uninstall. :)

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai vezi? te sufoca? uninstall!
daca developerul e atat de disperat, n-are decat de pierdut...
alea mici sunt suportabile in majoritatea aplicatiilor... intr-altele deranjeaza si alea...
totusi reclamele sunt bagate de google... el e principalul vinovat...
ca reclamele consuma?, asta e stiut... si pe PC consuma...
ai de ales... bagi mai des la incarcat sau scoti bănuţu'

as i sayd... o stea + comment de cacat...
eu verific rattingul si comenturile inainte sa instalez orice!

Edited by Nero-d, 27 April 2015 - 20:39.


#9
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
Si, totusi, daca gheorghe care face aplicatia n-ar avea un beneficiu, oare ar mai crea-o?! Poate doar cei care sunt la inceput isi incearca norocul cu una gratuita complet, sa nu aiba beneficii directe, ci sa invete sa programeze, insa la urmatoarele tot va incerca sa monetizeze.
La fel si creatorii de continut. Fac benevol pana la un moment dat, intr-un final trebuie sa manance si ei. Iar daca n-au un job din care sa faca bani ori neglijeaza continutul, ori se implica si pun reclame / cer taxe.
Ar trebui sa ne obisnuim ca nimeni si nimic nu este gratis.

#10
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 02.11.2009

View PostKroghy, on 27 aprilie 2015 - 19:32, said:

optez fara nici un dubiu pt. varianta gratis promovata prin anunturi
16% mai mult curent este neglijabil, pe mine ma tine peste 4 zile bateria iar daca ar conta pretul curentului atunci pot sa il incarc la serviciu
memorie ram am destula, 1.5Gb ram e suficient
trafic de internet e gratis pe wifi iar pe date nu consum nici 10% din traficul inclus in abonament


Gratuit toata ziua si toata noaptea exceptia cazului cand am nevoie de o aplicatie solida pe care n-o pot gasi cu acelasi caracteristici / functii si in varianta gratuita.

#11
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
"Da fitiea" / "moca" / gratis , că doar nu mă dau banii afară din casă,
desigur :naughty: fac tot posibilul să "tai din reclame" prin orice mijloc
o.k. , nu îmi plac reclamele însă îmi place "gratuitatea"

#12
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 16.12.2008
Chestia asta cu proportionalitatea intre traffic si distanta n-am inteles-o:

View Postd4m4g3, on 27 aprilie 2015 - 19:27, said:

Deoarece reclamele afisate sunt descarcate de pe un server aflat la distanta, traficul de date crecte in medie cu 79% in cazul aplicatilor sponsorizate, putand depasi chiar si 100% in cazuri isolate.
In rest, ma folosesc de aplicatii gratuite cat pot de mult. Si daca una are reclame sufocante, in 98% din cazuri se gaseste o alta aplicatie similara "gratuita" si mai putin agresiva.

#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,749
  • Înscris: 23.05.2013
Asa scria in acel articol, insa nu e vorba de proportionalitate. Se refera, la faptul ca atunci cand reclamele sunt descarcate de pe un server de pe internet (adica aflate la distanta, nu local, integrate in aplicatie), traficul de date consumat in mod normal de aplicatie, creste cu 79-100%.

#14
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
1. Ca dezvoltator amator de aplicatii pentru Android m-am gandit de cand le-am facut sa nu incarc aplicatiile dezvoltate cu prostii daca nu e necesar.
Aici nu ma refer la optimizari de cod, ma refer doar la a nu cere persmisiuni daca nu e necesar daca aplicatia nu are nevoie, spre exemplu, pentru reclame accesul la date/retea, daca aplicatia poate sa functioneze offline foarte bine.
Insa pentru a-mi recupera timpul pierdut pentru dezvoltarea programelor si pentru a mi se multumi in vreun fel pentru acestea, am recurs la dublarea aplicatiilor:
- una gratuita, dar fara reclame, in care omul are in meniu sau in fereastra un buton pentru donatii (ce-l trimit pe utilizator sa instaleze varianta pe bani);
- a doua, o aplicatie pe bani :) (din banii aplicatiei Google-ul isi ia 33%, iar statul nostru ia si el 24%)

2. Google-ul nu prea incurajeaza aplicatiile pe bani, el castiga mai mult din reclamele plimbate pe dispozitive decat din aplicatiile cu un pret fix. Va puteti da seama si voi de ce :)

3. Ca utilizator de aplicatii, prefer, evident cele gratuite fara reclame :) dar daca mi se pare ca aplicatia merita "sponsorizata" atunci cumpar varianta pe bani.
Inainte de a-mi instala o aplicatie ma uit la permisiuni si incerc sa evit a-mi instala aplicatiile ce solicita permisiuni mai mult decat ar fi necesare pentru functionarea ei.
Spre exemplu permisiunile "full network access" sau "view network connections" pot fi necesare pentru o aplicatie ce are nevoie de a-ti sincroniza ceva de pe net sau pentru socializare, ma rog pentru ca are nevoie a se conecta la un server de pe Internet, dar daca aplicatia este una ce poate rula offline fara probleme, atunci, cel mai probabil ca aceste permisiuni sa fie necesare pentru conectarea la serverele de reclame.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate