Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Circuit Tara Hategului - Muntii Apuseni

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Va salut!

Am in vedere pentru vara viitoare un minicircuit de 7-8 zile prin zonele amintite in titlu. As dori sa stau 2-3 zone in zona Hateg ( lacul Bucura, apoi Densus, Castelul Corvinilor, Prislop etc). Apoi, urmatoarele 5 zile in Apuseni, dar aici ma cam pierd, sunt atat de multe obiective ca nu stiu cam cum sa le ordonez, unde sa fac cazarea, cate cazari!? Mergem cu masina - un Renault Symbol , suntem o familie de 4 persoane, 2 adulti, 2 copii, de 11 si 17 ani, destul de antrenati la mers, dar nu specializati in trasee montane. Dorim insa sa facem si trasee medii-usoare, care sa nu ne puna probleme si sa vizitam ceea ce e mai spectaculos si accesibil. Am mai dori sa vedem Rimetea si Piatra Secuiului, ceva pesteri, chei etc. Orice sugestie, sfat, despre trasee, impartire pe zile, cazare este binevenit.

Multumiri anticipate.

Edited by nickro, 26 April 2015 - 21:12.


#2
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
cauta: cabana retezat cascada , de acolo sunt cateva trasee bune

#3
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Este pacat sa nu urci la Cetatea Devei si la Cincis, daca tot te duci la Castelul Huniazilor!
Castelul este superb....eu il ador de cand eram copil mic!

#4
shinshy

shinshy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 28.01.2014
In Apuseni trebuie "marcat" Ghetarul Scarisoara din pestera cu acelasi nume. Langa pestera, la 2-300 m, vei gasi o pensiune foarte frumoasa cu oameni prietenosi si voiosi - Pensiunea Poiana Ghetar.

#5
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 19.04.2012
Recomand si Pestera Ursilor care este foarte frumoasa!

De asemenea, recomand urcarea la Pestera Scarisoara facand un ocol prin Cheile Ordancusei. Este un drum care are cam 30 de km din cate imi amintesc si care este SUPERB !  Cred ca e unul dintre cele mai frumoase locuri pe care le-am vizitat vreodata.

#6
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Cetatile dacice - Orastie....recomand. O pensiune izolata, frumoasa, cu oameni primitori. Daca doresti, iti recomand cu placere. Abia m-am intors din zona si mi-a placut teribil.

#7
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 nickro, on 26 aprilie 2015 - 21:11, said:

Am mai dori sa vedem Rimetea si Piatra Secuiului
Piatra n-am urcat-o dar ca si cazare, ai auzit de Conacul Secuiesc? Conditii faine, peisaje super, preturi care mie-mi par rezonabile.
Pe drumul dintre Aiud si Rimetea e si un mic canion frumos.
Pe drumul dintre Alba si Aiud ai Teius, cu o manastire din vremea lu' Matei Corvin si inca niste sate, tot pe partea dinspre munte, cu biserici intarite sasesti. Nu spectaculoase dar daca iti plac vestigiile...
Mai e manastirea Ramet construita in niste chei salbatice.
Tot acolo ai alte chei in zona Galdelor. Poti merge pana la Piatra Cetii, e foarte pitoreasca dar ultima data (acum cativa ani) drumul era infect si n-aveai unde sta in zona.

Tu unde stai, in sensul ca din ce directie si de la ce distanta vii?

Edited by searcher-star, 27 April 2015 - 14:36.


#8
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006
Vin din Alexandria si in prima zi vreau sa ajung in zona Hateg (Râu de Mori?), trecand prind Valea Jiului (si pe la Cheile Banitei si Pestera Bolii).  A doua zi, daca e timpul bun, as vrea sa urcam la lacul Bucura (sau oricare alt traseu din Retezat, mai usor, dar cu peisaje spectaculoase; fara cort, doar lasam masina in poiana Pelegii si ne intoarcem in acceasi zi).

Edited by nickro, 27 April 2015 - 18:10.


#9
shinshy

shinshy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 28.01.2014
Vezi ca intre Tg. Jiu-Petrosani, mai exact Bumbesti Jiu-Petrosani (vreo 35 km) drumul e in lucru si din ultimele informatii se poate trece in timpul saptamanii intre 12-14 si dupa 19. In weekend e liber. Deci atentie cum iti faci traseul ca timing.

#10
nickro

nickro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 17.08.2006

 shinshy, on 27 aprilie 2015 - 18:51, said:

Vezi ca intre Tg. Jiu-Petrosani, mai exact Bumbesti Jiu-Petrosani (vreo 35 km) drumul e in lucru si din ultimele informatii se poate trece in timpul saptamanii intre 12-14 si dupa 19. In weekend e liber. Deci atentie cum iti faci traseul ca timing.

Sper sa-l faca pana in iulie!

#11
shinshy

shinshy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 28.01.2014
Nu, cf. CNADNR termenul e 31 Oct. Se lucreaza de cativa ani ...

6.11 DN 66 48+900-126+000 ROVINARI (GJ)-PETROSANI (HD) lucrari reabilitare
Perioada desfasurarii lucrarilor: 06.10.2012 - 31.10.2015 Termen finalizare: 31.10.2015

1. Evenimente rutiere
DN 66 KM 93+500   .- 126+000 intre localitatile Bumbesti Jiu/GJ - Petrosani/HD circulatia se desfasoara pe tot parcursul zilei cu restrictii semaforizate semnalizate corespunzator. Astfel pana la o data ce va fi comunicata ulterior, circulatia rutiera pe tronsonul de drum mentionat se desfasoara in conditii de drum in lucru.


http://213.177.10.50...itn/drumuri.asp

Edited by shinshy, 27 April 2015 - 19:40.


#12
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007
Între Petroșani și Bumbești nu sunt restricții orare, dar sunt semafoare (am trecut după Paște). Nu se stă mai ult de 5 min la unul. Maxim 10 semafoare. Drumul (adică asfaltul) nu e prea grozav, dar merge, dacă nu ești la raliu.

În drum poți să te oprești în Tg. Jiu pentru operele lui Brâncuși.

Sau altă sugestie, Novaci-Obârșia Lotrului-Petroșani. Pierzi Valea Jiului și Tg. Jiu (bine sau rău, după cum dorești), dar câștigi Transalpina (partea mai frumoasă) și cheile Jiețului (superbe). Nu mai știu cum e drumul prin chei, ultima dată când am trecut (2012) era cam găurit, dar și cu porțiuni proaspăt asfaltate (astea mai sus, ce-i drept, nu chiar în chei).
...
Din Poiana Pelegii la Bucura se face cam 1h30 de mers intens, fără pauze. Nu sunt porțiune drepte, se urcă permanent, din piatră în piatră și din rădăcină în rădăcină. Dar odată ajuns la lac, realizezi (sper) că peisajul a meritat orice efort.

Acum întreb și eu: către peștera Scărișoara sunt 2 drumuri (prin Cheile Ordâncușei, și prin Gârda Seacă). În 2008 nu era niciunul asfaltat. Am auzit că acum ar fi amândouă. Așa e ? Ca lungimi eu știu că prin cheile O. ar fi 18 km, iar prin Gârda Seacă 10 km. Merită făcut circuit.

#13
shinshy

shinshy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 28.01.2014

 Brainie, on 27 aprilie 2015 - 21:21, said:

Între Petroșani și Bumbești nu sunt restricții orare, dar sunt semafoare (am trecut după Paște). Nu se stă mai ult de 5 min la unul. Maxim 10 semafoare. Drumul (adică asfaltul) nu e prea grozav, dar merge, dacă nu ești la raliu.

În drum poți să te oprești în Tg. Jiu pentru operele lui Brâncuși.

Sau altă sugestie, Novaci-Obârșia Lotrului-Petroșani. Pierzi Valea Jiului și Tg. Jiu (bine sau rău, după cum dorești), dar câștigi Transalpina (partea mai frumoasă) și cheile Jiețului (superbe). Nu mai știu cum e drumul prin chei, ultima dată când am trecut (2012) era cam găurit, dar și cu porțiuni proaspăt asfaltate (astea mai sus, ce-i drept, nu chiar în chei).
...
Din Poiana Pelegii la Bucura se face cam 1h30 de mers intens, fără pauze. Nu sunt porțiune drepte, se urcă permanent, din piatră în piatră și din rădăcină în rădăcină. Dar odată ajuns la lac, realizezi (sper) că peisajul a meritat orice efort.

Acum întreb și eu: către peștera Scărișoara sunt 2 drumuri (prin Cheile Ordâncușei, și prin Gârda Seacă). În 2008 nu era niciunul asfaltat. Am auzit că acum ar fi amândouă. Așa e ? Ca lungimi eu știu că prin cheile O. ar fi 18 km, iar prin Gârda Seacă 10 km. Merită făcut circuit.
Ref. la Scarisoara eu am fost in 2012 daca nu gresesc, cand se asfalta si spre Garda si in partea cealalta.

La defileul Jiului, inspre/dinspre Petrosani, ai fost in timpul saptamanii sau in weekend - cum am scris si eu mai sus ca se poate circula? Sau daca era L-V ai ajuns in intervalul mentionat, 12-14?

#14
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007
Era miercuri după Paște. La 12:45 eram în Hațeg (asta e sigur), deci probabil că pe la 13:30-13:45 am intrat în defileu. Se lucra (Romanian style, of course).

#15
mysme

mysme

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.04.2015
si perpedes ?

ce-mi trebe ?

#16
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 nickro, on 27 aprilie 2015 - 18:09, said:

Vin din Alexandria si in prima zi vreau sa ajung in zona Hateg (Râu de Mori?), trecand prind Valea Jiului (si pe la Cheile Banitei si Pestera Bolii).  A doua zi, daca e timpul bun, as vrea sa urcam la lacul Bucura (sau oricare alt traseu din Retezat, mai usor, dar cu peisaje spectaculoase; fara cort, doar lasam masina in poiana Pelegii si ne intoarcem in acceasi zi).
Bun.
Deci o iei sud-nord, si parcurgi un drum destul de lung.
Pai atunci o iei mai intai prin Hateg, ma rog, exista niste hoteluri/pensiuni ok in drumul de la Rau de Mori la Peleaga, iar apoi o poti lua Hateg-Prislop-Hunedoara-Deva, si cand ajungi in Apuseni, poti incepe cu formatiunile stancoase din drumul Alba-Abrud, apoi o iei pe drumul de Turda si de-a lungul lui o iei pe la Teius-Rimet, apoi Galdele, apoi Aiud-Rametea. Dormi in ultima noapte la Conacul Secuiesc, iar in ultima zi te intorci si vizitezi cetatea Alba, renovata e un foarte bun obiectiv turistic, si apoi treci muntii pe Transalpina, poate vezi si Calnicul in drum spre casa.

Edited by searcher-star, 28 April 2015 - 09:08.


#17
testosul1

testosul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.07.2012

 nickro, on 26 aprilie 2015 - 21:11, said:

Va salut!

Am in vedere pentru vara viitoare un minicircuit de 7-8 zile prin zonele amintite in titlu. As dori sa stau 2-3 zone in zona Hateg ( lacul Bucura, apoi Densus, Castelul Corvinilor, Prislop etc). Apoi, urmatoarele 5 zile in Apuseni, dar aici ma cam pierd, sunt atat de multe obiective ca nu stiu cam cum sa le ordonez, unde sa fac cazarea, cate cazari!? Mergem cu masina - un Renault Symbol , suntem o familie de 4 persoane, 2 adulti, 2 copii, de 11 si 17 ani, destul de antrenati la mers, dar nu specializati in trasee montane. Dorim insa sa facem si trasee medii-usoare, care sa nu ne puna probleme si sa vizitam ceea ce e mai spectaculos si accesibil. Am mai dori sa vedem Rimetea si Piatra Secuiului, ceva pesteri, chei etc. Orice sugestie, sfat, despre trasee, impartire pe zile, cazare este binevenit.

Multumiri anticipate.

In ultimii 5-6 ani cam  in fiecare vara  am fost atat in Retezat cat si in Apuseni(si anul asta de Rusalii dau o fuga prin Retezat Posted Image ), de fapt am cuplat  de fiecare data 2 saptamani de vacanta de vara =1 sapt Retezat +1 sapt Apuseni. Daca vrei sa ajungi la Bucura e bine a te caza in zona Rau de Mori. De acolo e cel mai usor de ajuns cu masina pana in Poiana Pelegii, apoi pe jos Bucura, eventula Peleaga, Taul Portii, Vf. Bucura functie de cum alegeti cand ajungeti la Lacul Bucura. Din Rausor (asfaltat din Rau de Mori pana in Rausor) se poate ataca Vf. Retezat dar e un traseu destul de lung , vreo 4h30min dus pe orice varianta ai alege.)
Daca te cazezi in Carnic poti ajunge relativ usor pana la lacul Galesu,chiar urca pana in Portile inchise de unde ai belvedere peste Valea Rea si Taul Tapului, sau tot din Carnic poti iesi in culmea Lolaia sau chiar pe Retezat prin Valea Stanisoara. Nu stiu cum e drumul forestier pana in Carnic datorita exploatarii forestiere din zona. In Carnic o cazare OK este la Cabana Codrin.
Eu am fost cazat atat in Carnic, cat si in Rausor si Rau de Mori( daca doresti imi poti trimite un nr de tel pe privat si discutam mai pe indelete, sa nu mai ma doara degetele "vorbind" Posted Image . Castelul Huniazilor, Prislop,  Sarmizegetusa Ulpia Traiana, Densus, Strei, dar si Sarmizegetusa Regia, Blidaru-Costesti, zimbraria de la Hateg,  le poti grupa in doua zile.
In Apuseni , in  Padis, eu m-am cazat de fiecare data la Cabana Cetatile Ponorului( 5 ani la rand Posted Image ) . Am fost cazat si pe Valea Iadului langa Stana de Vale, dar si in Arieseni si Garda de Sus, sau in Vartop. Sunt foarte multe trasee de drumetie in Padis ce merita facute. Si relativ usoare: Cetatile Ponorului, Cetatile Radesei, Cheile Galbenei, Piatra Galbenei, Pietrlee Boghii, Cheile Somesului Cald, Ghetarul Focul Viu, Lumea Pierduta, Lumea Pierduta, etc. Din Garda de Sus se poate ajunge la Scarisoara, dar si in catunul Casa de Piatra, izbucul Tauz pestera Ghetarul Vartop, sau cheile Ordancusei si pestera Poarta lui Ionele. Din Arieseni poti ajunge in catunul Patrahaitesti si cascada cu acelasi nume sau la cascada Varciorog.
Si Rimetea e tare faina,  cu casele specifice, dar si cu o urcare pe Piatra Secuiului si o drumetie catre cetatea Coltesti. Sau o tura in Cheile Rametului sau la Pestera Huda lui Papara.

Asa ca daca te doresti mai multa info ,putem discuta mai usor pe telefon....... :-)

Edited by testosul1, 28 April 2015 - 18:36.


#18
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Deci zic eu ca atunci cand ajungi din Hateg in Alba, o iei pe drumul Abrud-Campeni (vezi stancile de-a lungul lui) apoi Campeni-Ponor, dormi 1 noapte acolo, vezi ''Cetatile", apoi te intorci Campeni-Turda dar o iei chiar inainte de a iesi din munti spre Rametea unde mai dormi o noapte. Te intorci Rametea-Aiud-Alba, vizitezi Alba apoi Calnic-Transalpina.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate