Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Sunt bucovinenii moldoveni?

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#1
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Pentru  că am observat că sunt foarte mulți bucovineni care consideră că bucovinenii nu sunt moldoveni am zis să fac un topi p-aici, n-am știut ce arie să aleg dar asta cred că e cea mai bună pentru că se va ajunge la discuții despre istoria zonei.
În primul rând, majoritatea celor care susțin că sunt bucovineni și nu moldoveni au o doză de ipocrizie. De ce? Pentru că tot turismul în Bucovina stă în mănăstirile moldovenești și simbolul orașului e Ștefan. Să nu mai zic de arhitectura caselor care este aceeași, graiul moldovenesc predomină în Bucovina și de alte detalii, costumele "bucovniene" sunt cât se poate de moldovenești etc.
Sunt curios de părerea voastră  Posted Image

Edited by Velaxa, 26 April 2015 - 10:45.


#2
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
moldoveni get-beget.

#3
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Andreea, ai legatura

#4
zsp

zsp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.12.2014
Utilitatea acestei dileme fiind care? Punerea de etichete gratuite?

#5
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Ce condiții trebuie să întrunească o persoană ca să fie moldovean?

#6
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Post-same-, on 26 aprilie 2015 - 10:59, said:

Ce condiții trebuie să întrunească o persoană ca să fie moldovean?

Să aibe acșent - majoritatea bucovinenilor au acșient
Să aibe tradiții,îmbrăcăminte tradițională și mâncare moldovenească - bucovinenii le au pe toate 3 din plin, de aia au și turiști
Arhitectura caselor să fie moldovenească - majoritatea caselor vechi din Bucovina sunt moldovenești
Simbolul zonei să fie ceva legat de istoria  Moldovei - are rost să aduc exemple?

Cine e mai moldovean de atâta?

#7
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013

View PostVelaxa, on 26 aprilie 2015 - 11:02, said:


Să aibe acșent - majoritatea bucovinenilor au acșient
Să aibe tradiții,îmbrăcăminte tradițională și mâncare moldovenească - bucovinenii le au pe toate 3 din plin, de aia au și turiști
Arhitectura caselor să fie moldovenească - majoritatea caselor vechi din Bucovina sunt moldovenești
Simbolul zonei să fie ceva legat de istoria  Moldovei - are rost să aduc exemple?

Cine e mai moldovean de atâta?
Sunt moldovean, dar locuiesc în București. Am accent, n-am tradiții, îmbrăcăminte sau mâncare moldovenească, casa de acasă e la bloc. Mă calific?

#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,558
  • Înscris: 16.03.2004
Denumirea de "Bucovina" a fost inventata de austrieci.

#9
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Nu sunt, ei au fost mai mult de 100 de ani parte al unui stat  occidental, sau modernizat au devenit mai europeni decat aia din Vaslui etc, oricum se vede diferenta intre Moldova si Bucovina

#10
Repulse #

Repulse #

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 14.04.2006
Un mister ce ne framanta de generatii.
Asteptam cu infrigurare raspunsul.

#11
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View PostSucreBolivar88, on 26 aprilie 2015 - 11:05, said:

Nu sunt, ei au fost mai mult de 100 de ani parte al unui stat  occidental, sau modernizat au devenit mai europeni decat aia din Vaslui etc, oricum se vede diferenta intre Moldova si Bucovina

Tu o spui asta ca și majoritatea ardelenilor vero doar pentru că vrei să înțepi moldovenii, un argument adevărat ai? De unde știi că bucovinenii sunt mai educați ca vasluienii? Mă îndoiesc că ai vizitat ambele zone în aceeaș perioadă ;) . Educația nu e un argument, că dacă o luăm așa, nici ăia din Hunedoara nu-s ardeleni pentru că-s mai needucați decât ăia din Cluj.

#12
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,558
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSucreBolivar88, on 26 aprilie 2015 - 11:05, said:

Nu sunt, ei au fost mai mult de 100 de ani parte al unui stat  occidental, sau modernizat au devenit mai europeni decat aia din Vaslui etc, oricum se vede diferenta intre Moldova si Bucovina

In Moldova sunt zone si zone, unele mai bogate altele mai sarace, unele in care exista cultura, altele in care nu exista.
Ca peste tot.

#13
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Post-same-, on 26 aprilie 2015 - 11:04, said:

Sunt moldovean, dar locuiesc în București. Am accent, n-am tradiții, îmbrăcăminte sau mâncare moldovenească, casa de acasă e la bloc. Mă calific?

După SucreBolivar probaibil nu, probabil că te-ai miticizat, după mine da, dar desigur, dacă vrei să-ți ascunzi originile o poți face :)

#14
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,558
  • Înscris: 16.03.2004

View PostVelaxa, on 26 aprilie 2015 - 11:08, said:


Tu o spui asta ca și majoritatea ardelenilor vero doar pentru că vrei să înțepi moldovenii, un argument adevărat ai? De unde știi că bucovinenii sunt mai educați ca vasluienii? Mă îndoiesc că ai vizitat ambele zone în aceeaș perioadă Posted Image . Educația nu e un argument, că dacă o luăm așa, nici ăia din Hunedoara nu-s ardeleni pentru că-s mai needucați decât ăia din Cluj.
Sau cata diferenta este intre Caras-Severin si Timis.

#15
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013

View PostVelaxa, on 26 aprilie 2015 - 11:09, said:


După SucreBolivar probaibil nu, probabil că te-ai miticizat, după mine da, dar desigur, dacă vrei să-ți ascunzi originile o poți face :)
Deci faptul ca am accent ma face moldovean. Atunci galatenii sunt si ei moldoveni?

#16
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,558
  • Înscris: 16.03.2004

View Post-same-, on 26 aprilie 2015 - 11:12, said:

Deci faptul ca am accent ma face moldovean. Atunci galatenii sunt si ei moldoveni?
Eu zic ca da.
Galatiul apartine regiunii istorice Moldova.

In ceea ce te priveste, depinde unde te-ai nascut. Unde ti-ai format cei 7 ani de acasa?

#17
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Post-same-, on 26 aprilie 2015 - 11:12, said:

Deci faptul ca am accent ma face moldovean. Atunci galatenii sunt si ei moldoveni?

Faptul că te-ai născut acolo te face moldovean...
Normal că gălățenii sunt moldoveni, trebuia să mă întrebi dacă buzoienii sunt moldoveni, acolo e mai greu de dat cu părerea :)

#18
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Ei se lauda ca sunt, iar asezarea geografica o confirma.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate