Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

cine a lucrat LA BATRANI in Arizona

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
alifedream

alifedream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.02.2015
Am gasit cateva oferte de munca pe turistica 6 luni  la camine de batrani in Arizona.Salariile ar intre 2200-2800 lunar cu o zi libera pe saptamana3-6 batrani,ofertele difera in functie de numarul de locatari)
M-am documentat despre ce e vorba nu pare usor dar nici imposibil daca ai ceva rabdare energie si nevoie de bani,bineinteles.
M-as dori ceva sfaturi sau informatii de la cineva care chiar a lucrat acolo si imi spune si mie cum a fost.
Multumesc anticipat!

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007
E la azile detinute de cetateni emigrati din Romania?
Si cate ore pe zi? Vezi ca la negru nu-ti da nimeni mai mult de 5-6 $ la ora...

#3
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007

View PostKarhu, on 21 aprilie 2015 - 15:28, said:

E la azile detinute de cetateni emigrati din Romania?
Si cate ore pe zi? Vezi ca la negru nu-ti da nimeni mai mult de 5-6 $ la ora...

De ce esti rasist, Karhu? :)) Si negri e oameni! :P Eu i-as da si 10$ la bucata de negru, dar la bucata de tigan nu i-as da nimic. :D

#4
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
ce ai vrea sa stii despre arizona? ca in timpul zilei o sa mori de cald? depinde in ce oras esti. nu exista oferte de munca pe viza turistica. vezi sa nu-ti iei teapa sau si mai frumos sa te prinda ICE.

#5
alifedream

alifedream

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.02.2015
Am gasit cateva oferte de munca pe turistica 6 luni live in la camine de batrani in Arizona.Salariile ar intre 2200-2800 lunar cu o zi libera pe saptamana3-6 batrani,ofertele difera in functie de numarul de locatari)
M-am documentat despre ce e vorba nu pare usor dar nici imposibil daca ai ceva rabdare energie si nevoie de bani,bineinteles.
M-as dori ceva sfaturi sau informatii de la cineva care chiar a lucrat acolo si imi spune si mie cum a fost.
Informatii despre clima si despre faptul ca numeni niciodata nu a lucrta in Us pe viza turistica am deja multumesc( drepan)mi-ar fi de mare folos ceva informatie strict de la cine a lucrat si ma poate invata ceva din experienta pe a avut-o,ceva concret.
Multumesc anticipat!

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Cati ani ai, ai fost pionier cand erai copil? Daca nu, ai acum oportunitatea! Mergi acolo, ai o experienta concreta, apoi vino si povesteste-ne sa stie si altii.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdrepan, on 21 aprilie 2015 - 16:15, said:

nu exista oferte de munca pe viza turistica.
Exista, da-s cu circuit inchis, intre cunoscuti, nu le gasesti la ziar.
E vorba de neoprotestanti din vestul tarii (in special Timis, Arad, Bihor etc) stabiliti acolo si care au afaceri de gen azile de batrani sau constructii/ renovari case si care isi fac asa rost de lucratori ieftini si de incredere, recrutati dintre rudele si prietenii ramasi in tara.

Am mai scris despre asta.

#8
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Ca sa se inteleaga o data, orice fel de munca remunerata este ilegala daca intri pe viza turistica.
@alifedream: tu cam ce crezi ca o sa faci acolo? O sa plimbi batraneii afara cu scaunul cu rotile si-i ajuti sa treaca strada?
Ce zici de varianta asta:
Dimineata pe la 5 incep sa se trezeasca si te apuci voiniceste sa-i ridici din paturi, care sunt in pat, si incepi cu baia. Eeeee si ce sa vezi ca pampersul lui nea John e cu surprize maro. Si ala saracul a mai si bagat degetele sa se scarpine in acea zona pe durata noptii. O splendoare de job. Frumos inceput de zi. Si la fel pana seara. Muncesti de-ti iese pe ochi. Nu exista pauza nici macar noaptea ca doar de aia dormi acolo in casa. Mai moare unul, il mai ia pe altul cantatul la miezul noptii etc. Daca tu crezi ca mergi la batrani si ai timp de turism te inseli amarnic. Si ca o bomboana de pe tort daca acea casa este la mama dr****lui o sa vezi orasul doar la venire si plecare.
Deci, ce anume te-ar interesa sa afli in legatura cu mumca in casele de batrani? Mai specific te rog

#9
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostKarhu, on 22 aprilie 2015 - 13:48, said:

Exista, da-s cu circuit inchis, intre cunoscuti, nu le gasesti la ziar.
E vorba de neoprotestanti din vestul tarii (in special Timis, Arad, Bihor etc) stabiliti acolo si care au afaceri de gen azile de batrani sau constructii/ renovari case si care isi fac asa rost de lucratori ieftini si de incredere, recrutati dintre rudele si prietenii ramasi in tara.

Am mai scris despre asta.

dar tot illegal se numeste.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Da, uitasem filiera asta cu religia.
Daca ai talent actoricesc mergi la niste protestanti la biserica, fa-ti prieteni, da-te mare credincios. Dupa ce le castigi increderea incepi cu lacrimogena ca e naspa viata dar ai auzit ca in america mai misca cate ceva. Adaugi ca ai ceva rude bolnave (daca ai copii e si mai bine) si vorbesti cu pastorul sa faca rugaciune pentru ele, asa afla toti de cat de greu iti merge.
Roaga pe cineva talentat sa-ti scrie un scenariu plauzibil :)

Cunosc persoane care prin biserica au ajuns in Israel/Franta/Germania. Tu daca vrei sa mergi in Arizona m-as interesa de ce comunitati de romani exista acolo, ce religii au biserici. Martorii lui Iehova poate.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMizu, on 22 aprilie 2015 - 19:41, said:

ce religii au biserici.
Penticostali si baptisti, in general.
Cauta cu gogu', gasesti o gramada...

#12
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Sunt multi romani in Phoenix. Arizona este imensa ca suprafata dar majoritatea nelocuita. Desert manca-l-ar tata de cactus. Si scorpioni. Si daca esti istet ieo cu tine si un alambic sa bagi niste tuica de portocale ca si asa se scutatura pe strazi. LOL

#13
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
eu totusi nu pot sa cred ca niste oameni asa religiosi incalca legea USA.

#14
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Nuuuuuu. Ei numai din rugaciuni si post traiesc si au de toate.

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Nu inteleg de ce trebuie sa mergi pana in America sa speli la cur niste mosi. banii aia ii poti castiga cumva spaland tot mosi la acelasi cur , in Germania , poate Spania. Si pentru a in tarile europene nu iti trebuiesc atatea formalitati ca in USA.

View Postdrepan, on 22 aprilie 2015 - 14:28, said:

Ca sa se inteleaga o data, orice fel de munca remunerata este ilegala daca intri pe viza turistica.

Correct, valabil pentru USA

Cat priveste natural job-ului in sine...poate new tribe noastra sa descriem ce va face omul acolo, fiecare face ce ii place , la ce se pricepe si la ce e dispus sa faca.

Edited by cuculea, 18 June 2015 - 08:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate