Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Transport animale - cum? cu cine ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Ce variante de transport am la achizitia unui animal de companie din tara?
Vreau sa cumpar o pisicuta si trebuie sa ajunga la mine de la celalat capat al tarii.

Exista firme specializate in acest sens? Am vazut ca firmele de curierat rapid nu transporta psisic si caini...
Ce solutii sunt ?

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
http://transportanimale.ro/ro/

#3
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"achizitia unui animal de companie din tara"
Atentie la astfel de achizitii ! risti sa cumperi o mita de la gunoaie cu pret de siameza sau cu o enciclopedie de boli desi vinzatorul spune ca e la zi cu vaccinele.
Multe firme de curierat transporta animale , trebuie sunat la ei si intrebat .
Cind am cumparat un catel am preferat sa gasesc la mine in oras pentru a putea sa-l vad , daca se poate si parintii e important sa-i cunosti , cel putin la ciini, la pisici nu cunosc .
Inca o firma http://www.transportcaini.ro/

Edited by xilo, 21 April 2015 - 12:27.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttouche, on 21 aprilie 2015 - 11:33, said:

Ce variante de transport am la achizitia unui animal de companie din tara?
Vreau sa cumpar o pisicuta si trebuie sa ajunga la mine de la celalat capat al tarii.

Exista firme specializate in acest sens? Am vazut ca firmele de curierat rapid nu transporta psisic si caini...
Ce solutii sunt ?

Sigur exista posibilitatea transportului de animale prin firmele de curierat.
Dar trebuie avut grija (mie personal nu-mi plac pisicile) cu modul in care manipuleaza cusca animalului.Eu nu as aduce un animal cu nici un fel de firma de curierat.Ma intalnesc zilnic pe sosele cu cei de la Cargus & Fan Courier % Nemo & Urgent si ce o mai exista, care gonesc ca bezmeticii si incalca regulile de circulatie la greu.Bietul animal cred ca va ajunge la tine gata nevrotic,asta daca reuseste sa se mentina in viata.

#5
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Nu recomand sub nici o forma cumpararea de pe net a unui animal. Te duci si il vezi si daca nu te bazezi pe cineva sa te ajute sa-l tina ( ca oricum este stresat de schimbari ) ii cumperi o cusca din aceea din plastic, dar inca odata insist NU cumpara fara sa vezi.Nu-s cartofi ( desi nici pentru aceia nu recomand sa nu-i vezi decit la destinatie ).

#6
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Caut de 2 luni un pui de british shorthair cu pedigree si .... degeaba. Cel putin in Brasov nu am gasit nici urma de asa ceva.
Pe internet sunt oferte, dar vad ca in general e vb de crescatorii ... toti au parinti exceptionali autentici 100% .. dar cand intreb de pedigree PAS.
Mai sunt apoi pisicuti crescuti cu toata dragostea, si nu inteleg cum, in conditiile in care aceasi persoana vine inca cateva zeci de rase de pisici si caini ..samd
Ce e drept ..cam riscanta achizitia unui animal de companie in conditiile astea, mai ales 200E e o suma frumusica.... dar trebuie sa iau una, si inca curand (i-am promis fetitei mele si trebuie sa ma tin de cuvant).

#7
MariusH21

MariusH21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.04.2015
http://www.cancan.ro...-au-vandut.html

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttouche, on 21 aprilie 2015 - 13:41, said:

Caut de 2 luni un pui de british shorthair cu pedigree si .... degeaba. Cel putin in Brasov nu am gasit nici urma de asa ceva.
Pe internet sunt oferte, dar vad ca in general e vb de crescatorii ... toti au parinti exceptionali autentici 100% .. dar cand intreb de pedigree PAS.
Mai sunt apoi pisicuti crescuti cu toata dragostea, si nu inteleg cum, in conditiile in care aceasi persoana vine inca cateva zeci de rase de pisici si caini ..samd
Ce e drept ..cam riscanta achizitia unui animal de companie in conditiile astea, mai ales 200E e o suma frumusica.... dar trebuie sa iau una, si inca curand (i-am promis fetitei mele si trebuie sa ma tin de cuvant).

De ce te miri?Samsarii exista in toate domeniile,nu doar in cel auto.
Acum cand esti obligat (o obligatie placuta,de altfel) vezi si tu cum s-a dezvoltat "piata" animalelor de companie.Este o afacere profitabila,unde se folosesc toate tertipurile,falsurile ,minciunile si tacticile de vanzare caracteristice economiei de piata.Aia libera.
Am in vedere si modificarea comportamentului oamenilor,care prefera sa traiasca (poate altundeva nu sunt acceptati) in compania animalelor si nu a semenilor lor.
De acest lucru profita cu succes "oamenii de afaceri".
De aceea.recomandarile de mai sunt cele mai potrivite.Un animal de companie nu se cumpara din poze,din anunturi,etc.Te duci si-l vezi,il mangai si automat iti dai seama daca il placi sau nu.E ca la oameni,atata doar ca animalele nu te-njura.

#9
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

View Posttouche, on 21 aprilie 2015 - 13:41, said:

Caut de 2 luni un pui de british shorthair cu pedigree si .... degeaba. (i-am promis fetitei mele si trebuie sa ma tin de cuvant).
De ce este asa obligatoriu sa aiba pedigree ?
Tot din acelasi motiv ca tine am luat si eu catelul ...am promis Posted Image . Am vazut ca ma tot aburesc vinzatorii la telefon si m-am dus la asociatia canina din oras unde am rugat un cunoscator sa-mi explice si mie cu ce se maninca . Norocul a fost ca am dat peste un dresor cu experienta care m-a indrumat pas cu pas la ce sa ma uit, ce sa caut . Primul sfat a fost "nu cumpara daca nu vezi" . Pedigree cauti in situatia in care doresti sa participi la concursuri , poti sa-l obti si daca nu-l are la vinzare , e mai important sa fie parintii sanatosi si sa-i vezi pe ambii daca e posibil . Pentru copil mai mult cumperi ca un sufletel pe care sal aiba aproape , nu pleci de la ideea de a scoate bani . De multe ori pedigree-ul te scoate dublu la pret si te folosesti ca sa te lauzi la altii mai mult dar asta poti foarte bine sa o faci si daca nu are , ca si cu facultatea , ce , te mai cauta cineva la acte cind 90% din populatie are minim doua ?Posted Image Cind ma intilnesc la plimbare cu alti proprietari de ciini si se lauda ca al lor are pedigree si al meu are , ce e mai prejos...Adevarul e ca am aflat ce insemna dupa ce am luat ciinele Posted Image

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Si daca nu are pedigree, cum poti sti ca e 100% rasa respectiva? Pe vorbele vanzatorului? Si daca vrei un catel care sa fie maxim 5kg si el se va face de 20kg? Ori invers, vrei un caine mare de 50kg si te trezesti cu o potaie de 15kg.

#11
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Si daca nu are pedigree, cum poti sti ca e 100% rasa respectiva"
Personal l-am pus intr-o sacosa, l-am dus la USAMV cabinetul veterinar si s-a dat verdictul dupa analizarea carnetelor de sanatate ale parintilor si masuratori . Au fost deosebiti si cu adevarat profesionisti cei de la facultate iar facind si vaccinul polivalent la ei masuratorile au fost bonus .

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Vreau sa-ti spun ca medicii veterinari nu sunt arbitri chinologi. Asta e una. A doua chestie e ca arbitrii chinologi  stabilesc rasa unui caine dupa implinirea varstei de un an. Ce  masuratori sa faca unui pui de 2 luni? Carnetul de sanatate al catelei-mame atesta  ca afost deparazitata si vaccinata, eventual tratamentul primit cand a fost bolnava. Atat. Rasa unui caine e atestata de pedigreein care scrie ca stramosii pana la a patra generatie sunt din rasa respectiva. Citeste si in site-ul asociatiei chinologice pentru mai multe informatii  http://www.ach.ro

#13
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Freddy12 @
Nu contest, am mers la ei, m-au asigurat ca e rasa respectiva, am fost linistit , catelusa e extraordinara, afectuoasa , sanatoasa , cu toate la zi - practic asta ma interesa . Shih-tzu se masoara la greaban, lungime , greutate (asta asa la repede) , peste 1 luna va implini 1 an si ma voi convinge 100% desi sunt sigur ca nu e "chinezism"

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea. In decursul anilor am luat caini cu pedigree si fara. Exista o diferenta si anume ca aceia cu pedigree erau perfect incadrati in standardul rasei iar cei fara pedigree aveau abateri de la standard. Ultimul, de exemplu, e un pic mai mic si nu are franjurii atat de bogati cum ii avea fostul caine care era cu pedigree.

#15
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Multumesc.
A fost in oras o reprezentare canina cu acces gratuit publicului ,m-am dus sa vad personal cum arata un shih-tzu autentic , cu acte etc , le-am facut poze la detalii luind obiectivul de 300mm sa am toate dovezile si le-am comparat ochiometric acasa cu ce am - au batut toate la aspect . La rasa dorita cu pedigree era foarte mare diferenta , dublu si ceva , eu am dat 500lei pe catel avind in vedere ca avea 4 luni si proprietara intra in trepidatii ca nu va putea sa-l vinda .

Attached Files


Edited by xilo, 22 April 2015 - 21:55.


#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
E o frumusica si ai avut noroc. Sunt multi care au luat teapa: yorkshire de 7 kile, bichoni de 11kg, ciobanesti fricosi. Chiar si al meu care e caine de vanatoare pica in fund cand aude vreo bubuitura. Fostul caine care era cu pedigree, in afara ca era superb, era exceptional si la vanatoare.

#17
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Acum o luna un prieten si-a luat tot o pisicuta british shorthair si a mers pana la Pitesti la o felisa  dupa ea ... cand au ajuns la Brasov la medic le-a spus ala ca de fapt nu e british ... e stranepoata de corcitura de british Posted Image
Acum, imi zicea si el: Nu mai coteaza e pisica mea, noi o iubim asa cum e ...  totusi, eu (noi) ne-am decis sa luam british shortair si asta sper sa iau Posted Image
Pedigre-ul nu e asa important, dar totusi - teoretic - el iti certifica faptul ca ai respectiva specie.

Am gasit acum varianta asta - capat de tara ... da ma duc pana acolo si o iau Posted Image si nici asta nu are pedigree, dar seamana bine de tot cu ceea ce vrem noi...

Edited by touche, 24 April 2015 - 15:01.


#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Foarte bine faci ca te duci sa o iei personal. Majoritatea puilor adusi ca niste colete se imbolnavesc cand ajung la noii stapani. Eu am mers 450 km sa-mi iau catelul si am crezut ca moare pe drum, asa de rau i-a fost de la masina. A inceput sa vomite dupa nici 10km si a tinut-o asa in icnete pana am ajuns acasa. Atrebuit sa facem cate o pauza pe ora sa-si mai revina, sa-l hidratez ca era inceputul lui august si era canicula. Nu puteam sa pun aerul conditionat la maxim ca sa nu faca vreo pneumonie.Pisicile suporta mai bine caldura dar rau de masina e posibil sa aiba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate