Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Acumulator laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
vergil_br

vergil_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 02.11.2008
Am intrat in posesia unui acumulator de laptop , Li-ion , model AS07A31 .
Am reusit sa-l desfac fara sa afectez ceva in el . Spre surprinderea mea celulele sant incarcate , cca 3, 5v fiecare ce corespunde cu notatia de pe acumulator de 10,8v/4400ma/h .
La bornele de conectare nu am nici o tensiune . As vrea sa-l folosesc impreuna cu inst electronica care o are . Problema e ca nu stiu cum sa deschid acea electronica sa poata scoate tensiunea la borne .
Rog , daca stie cineva cum ,  si ma poate ajuta .

Multumesc .

#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
tensiunea minima a unei celule este de 3,6v; maxim fiind 4,2v
sunt doua variante pentru care electronica nu vrea sa lase tensiunea sa iasa:
1) voltajul este prea mic, nu este sigur sa se descarce mai mult de atat,
2) acumulatorul a trecut de nr de cicluri de incarcare/descarcare pt care a fost proiectat (uzura planificata).

#3
vergil_br

vergil_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 02.11.2008
M-am gandit la nr de incarcari , fiindca am mai auzit ceva cumva si la altii .
Inseamna ca o sa folosesc celulele fara electronica aferenta , cu masurile de protectie de rigoare . Celulele tin tensiune , sant uniforme . Le voi folosi la alta
aplicatie decat laptopul .

Multumesc .

#4
feretech

feretech

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.03.2006
Nu se poate folosii cu electronica incorporata, dar acumlatorii legate in 3X2 celule poate fii refolosit pentru diverse aplicatii .Trebuie verificat daca primeste incarcare,acesta se face incarcind separat la 4,2 V cele 2 acumlatori legate in paralel, daca sa incarcat se trece la incarcarea celorlalte elementi.Dupa ce sa facut incarcarea la cele 3 celule se trece la descarcarea controlata (pina la 3.6 V /celula) cu un consumator si de aici poti afla randamentul actual.Eu am refolosit cu succes acumlatorii folosite la laptop pentru o autofiletanta Bosch folosind o electronica cumparata pe Ebay (pentru 4 celule)  http://www.ebay.de/i...60996866&_rdc=1,care rezolva problema de incarcare/descarcare controlata a acumlatorilor.

Edited by feretech, 20 April 2015 - 21:03.


#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Aşa e, comunicaţia cu electronica bateriei se face printr-un protocol special (SMBUS). Celulele însă se pot folosi ca atare, dacă laşi siguranţa termică şi PTC-ul pe ele.

#6
vergil_br

vergil_br

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 02.11.2008
Ca sa verific daca primeste tensiune de incarcare , pe celule , ar trebui sa stiu conexiunile de la conector . Cum as putea sa le aflu ?

#7
feretech

feretech

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 17.03.2006

View Postvergil_br, on 21 aprilie 2015 - 05:03, said:

Ca sa verific daca primeste tensiune de incarcare , pe celule , ar trebui sa stiu conexiunile de la conector . Cum as putea sa le aflu ?

Cu electronica decuplata scoasa complet din circuit, ai acces direct la terminalele bateriei le incarci fiecare separat.

Edited by feretech, 21 April 2015 - 20:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate