Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Numere rosii mai sunt valabile dupa ce s-au eliberat cele permanente ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Salutare,

Am o mare dilema si nu stiu unde sa ma uit in lege sa ma lamuresc. Apelez la voi in cazul in care v-ati lamurit deja :).

Avem cazul urmator:
Masina cu numere provizorii si asigurare pe 1 luna. Se mai pot folosi numerele pana la 10.05.2015. Asigurarea e si ea valabila pana atunci.
La data de 25.04.2015 se obtin numele definive.

Ce fac cu numele rosii ?
Mai am drept de circulatie daca le-am scos pe alea definitive ?
Numerele rosii sunt valabile o luna si la fel si asigurarea.
Am obtinut numerele definitive care si ele sunt valabile. Aici inca nu am asigurare si nici rovinieta.

Vreau doar sa ma lamuresc ce se face in cazul asta. Din prima zi in care sunt scoase numele definitive se poate face asigurarea si se poate plati rovinieta, deci nu e problema.

Intrebarea este:
Cum se procedeaza in cazul acesta ?

O alta intrebare este:
Daca eu ma trec pe talon ca utilizator al masinii (alaturi de proprietar) pot iesi din tara fara procura?
Pot beneficia (in timp) de reducerea asigurarii pe numele meu  ? ( Doar sunt tanar si nelinistit)....

Astept parerile voastre. Daca imi faceti trimitere si la un articol de lege ar fi perfect.

Multumesc!

#2
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Tu ce crezi? Posted Image

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Autoturismul este in evidenta Politiei ca inmatriculat cu numere 'negre', asa ca numerele rosii nu mai au valabilitate.
Asigurarea este valabila, dar trebuie rovigneta.

Nu poti sa beneficiezi de reducerea RCA in timp , pentru ca asigurarea se face pe numele proprietarului.

#4
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

 Wittmann2, on 20 aprilie 2015 - 11:48, said:

Tu ce crezi? Posted Image

Eu cred ca nu mai pot circula cu alea rosii pentru ca am scos definitivele. Asa gasisem in legislatie dar am zis sa mai cer cateva pareri.

#5
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
In ziua cand se elibereaza numerele definitive, nu mai ai voie sa circuli cu masina pana nu intri in posesia numerelor noi, indiferent ca aveai numere provizorii inca in valabilitate.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este ca si cum ai avea doua buletine. Numerele rosii sunt trecute pe autorizatia de circulatie care are ca si element de identificare seria de sasiu a masinii. Cat timp nu exista alte numere , masina ta apare inscrisa cu acele numere provizorii. Cand se elibereaza numerele definitive , apare ca si inmatriculata definitiv. Deci , autorizatia de circulatie provizorie nu mai este valabila. Deci nici numerele trecute pe autorizatie. Daca ai garaj , le poti gauri si monta pe perete , ca sa le ai amintire. Evita sa le arunci sau sa le dai cuiva. Daca se intampla o nefacuta cu vreo masina care are numerele acelea , ghici la cine vine Politia sa bata la usa ? La tine Posted Image !

#7
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015
cand iti da numere definitive iti cere sa le predai pe cele rosii

#8
patriotul_roman

patriotul_roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 09.04.2014
Nu îţi cere.

#9
rospania

rospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.01.2008
Nu iti cere nimeni numerele, numerele sunt ale tale de aceea se plateste acea taxa de numere, unii politisti mai fac ei combinatii cu fier vechi :), si de aceea se mai cer.

#10
sezibland

sezibland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.03.2015

 patriotul_roman, on 20 aprilie 2015 - 13:32, said:

Nu îţi cere.
posibil...nu zic nu
eu le-am predat pe cele rosii si politaiul de la ghiseu le-a taiat pe loc cu o foarfeca MARE

#11
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Cat de mare ?

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu cand mi-am predat la Politie numerele rosii am primit inapoi niste bani, parca 30 lei.
Si sunt convins ca dupa un timp acelasi numar a fost dat altcuiva. E pacat sa se faca de fiecare data tablite..
Pana la urma e normal. Semnezi ca le-ai predat, cineva autorizat de la ghiseu semneaza ca le-a primit.
Nui vrei sa le predai, semnezi ca nu. Optiunea mea, banul meu..Cine plateste muzica, o asculta..
Dar dupa ce ai capatat legal numerele negre, circulatia cu rosiile devine clar ilegala...
Ca ai sau nu rovigneta, CASCO, RCA, e treaba legala a posesorului..
Sincer, cum am vrut numar special, si il platisem, deci stiam care va fi. Si vorbisem cu brokerul ca actele sa fie gata in ziua cutare..
Da, puteam sa platesc degeaba o zi, sau mai multe daca Politia nu imi dadea la timp numerele.
Parca atunci am impartit pretul politelor, RCA+CASCO la numarul de zile pt care erau emise..
Si mi-a dat o eventuala pierdere de cativa lei, sub o sticla de bere de 2.5l..
Dar am riscat si am castigat.
Mi-am pus numerele negre si mi-am vazut de drum ..

Edited by Prien, 20 April 2015 - 14:39.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate