Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Problema instalare Win XP

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Salut!
Am si eu o mica (sau mare) problema. Vreau sa instalez un Win XP in loc de un Win 7 (configuratia laptopului e slaba si merge greu) si am intampinat aceasta problema. Practic mesajul apare dupa ce Windows-ul isi incarca(copiaza) totul de pe CD. Iar in momentul in care trebuie sa treaca la pasul urmator, unde se va instala XP-ul, pe ce partitie, daca va fi FAT sau NTFS, imi apare mesajul din poza. Am optine doar de F3 (ESC) si daca apas procesul se reia si ajunge in situatia de mai sus.
Nu inteleg ce se intampla si nu inteleg de ce nu merge mai departe. Ce anume ii lipseste si cum pot rezolvare problema asta. Nu am mai patit pana acum asa ceva.
Multumesc!

Attached Files


Edited by LauCalin, 18 April 2015 - 21:22.


#2
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Sau lipsă drivere SATA. Încearcă să-l treci din BIOS pe legacy sau să integrezi driverele cu Nlite.

Edited by n0n1, 18 April 2015 - 21:37.


#3
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
HDD, facut "zdrente"!
Vrei mai multe explicatii? DA? Instaleaza Hard Disk Sentinel si verifica-l!

#4
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
HDD sticat... initial asa am crezut si eu. Dar nu stiu ce sa zic. Am incercat sa instalez un Win Live si am reusit. Am intrat in My Computer, vede ca lumea partitiile si incarca tot. Deci eu cred ca asta pica.

Ce spune n0n1 nu stiu cum se face. Plus ca nu am cd-ul cu driverele. Eu ma gandeam ca reinstalam Win si le luam apoi de pe net.


#5
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View PostLauCalin, on 18 aprilie 2015 - 21:47, said:

HDD sticat... initial asa am crezut si eu. Dar nu stiu ce sa zic. Am incercat sa instalez un Win Live si am reusit. Am intrat in My Computer, vede ca lumea partitiile si incarca tot. Deci eu cred ca asta pica.

Ce spune n0n1 nu stiu cum se face. Plus ca nu am cd-ul cu driverele. Eu ma gandeam ca reinstalam Win si le luam apoi de pe net.
Daca tu crezi ca "asta pica"... s-ar putea sa te cam inseli!
Treaba cu AHCI si IDE,se face intrand in BIOS (cu F2 la majoritatea laptopurilor) si schimband pe AHCI,pe IDE sau SATA (depinde de laptop dar functia este acceasi).Poti incerca.
Despre ce laptop vorbim (marca si model)?

Edited by Tehnicianul1970, 18 April 2015 - 21:57.


#6
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Tehnicianule, nu te contrazic. Tocmai din cauza asta sunt aici, pentru ca nu stiu. Deci ok, ce am spus eu este gresit.
Laptopul este un Lenovo 3000 N200. Este un model mai vechi, cumparat de nou in 2008.
Aici ai configuratia lui:

http://www.cnet.com/...000-n200/specs/

Stima!

#7
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Calin,cred ca trebuie sa-mi revizuiesc ideea privind HDD-ul (desi am avut probleme cu unele privitor la erori de SMART).
Intra in BIOS (la Lenovo ai o tasta Lenovo Care) si modifica din AHCI pe IDE sau SATA sau ATA (depinde cum iti afiseaza).
Uite ceva aici:
Installing Windows XP on Lenovo 3000 N200 (no Sata drivers) must When loading - press F1 (BIOS) - click *Advanced*-> select *SATA HDD mode* -> value *DISABLED* Press F10-YES, you can safely put XP Installing Windows XP on Lenovo 3000 N200 итп But SATA driver needed, first -> This is a quick job HDD! especially for those who have problems with electrical power, reset bios to default I too am looking for Sata drivers Lenovo 3000 N200
Apesi tasta Lenovo Care si intri in BIOS,apoi aplici ce scrie mai sus.Dupa asta,mergi pe XP. Iti va vedea partitiile in XP.

Edited by Tehnicianul1970, 18 April 2015 - 22:26.


#8
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Sa-ti dea Dumnezeu sanatate ca esti mare om! A mers. Habar nu aveam. Banuiam ca e posibil sa fie ceva si din BIOS insa nici nu stiam ce anume ar putea fi.  Cand ajungi prin Bucuresti da-mi un semn sa fac cinste cu o bere.
Dar am dat de altceva. Imi spune ca nu poate instala tot sistemul de operare. Sunt anumite fisiere care nu se pot copia. Intrebare de Bula: este posibil sa fie pentru ca Win XP este pe 32 de biti? Partitia C pe care era instalat sistemul are 100 MB (nu GB)

Edited by LauCalin, 18 April 2015 - 22:48.


#9
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
100 mb NU sint suficienti pentru a instala XP
incearca sa instalezi windowsul pe alta partitie.  eventual formatezi hardul inainte (asigura-te ca ai facut backup la datele importante inainte de formatare) .

din punct de vedere al instalarii nu conteaza ce versiune de windows instalezi, insa 64 de biti pui doar daca ai mai mult de 4gb de memorie.

Edited by tEo, 18 April 2015 - 23:26.


#10
n0n1

n0n1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 30.06.2008
Păi mi se pare normal. Tu încerci să instalezi XP-ul pe partiția System Reseved a lui W7. Sfatul meu este să ștergi toate partițiile și să le refaci din nou.

#11
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Dar daca las partitia aia in pace de 100 MB si instalez Win pe D, care acum se pare ca este fosta partitie C a sistemului de operare, pot avea probleme ulterior? Fosta partitie D este acum cu denumirea de E.

#12
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Sau poti instala pe oricare partitie e cel putin de 20GB free (10 ar fi minim dar dupa aia te chinui mereu cu discul plin, in ziua de azi nu mai merge ca pe vremuri sa stai cu C-ul de 7-8GB :)) )

Exact, instaleaza pe orice partitie are minim 10, dar preferabil peste 20GB.

Daca nu ai date importante pe HDD, sterge toate partitiile, formateaza si creeaza partitii asa: 1 partitie de 20...30GB de preferat FAT32 (preferabil, deoarece ai acces mai usor sa faci curatenie, dar nu e vital), si una de "restu'". Instalezi Win pe aia mica.

#13
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Eu imi faceam griji pentru ca fosta partitie C pe care era sistemul, acum are 100 MB si ce era pe C, acum este trecut la partitia D (pe care erau chestii personale). Iar D la randul ei a devenit E (care era a CD Romului). Eu imi faceam griji ca in cazul in care instalez pe D sa nu cumva sa se stearga lucrurile personale. Pentru ca inainte sa instalez toate astea erau pe D, DAR nu exista partitia C de 100 MB. Practic partitia aia C de 100 MB ma face sa ma gandesc daca este sau nu indicat sa instalez Win pe actuala D care in acelasi timp este fosta C. :D

#14
GStylex

GStylex

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.04.2015
Probabil ca laptopul nu accepta Win XP incearca cu Win 7!

#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Am rezolvat. Practic s-au schimbat denumirile partitiilor pentru ca a mai aparut una de 100 MB si asta m-a incurcat. Am instalat Windows-ul pe D (fostul C) pe care la-m formatat si totul a decurs bine. Cred ca trebuia sa fi facut asta demult, pentru ca laptopul se misca mult mai bine cu XP Professional decat cu Win 7.  Multumesc mult de ajutor. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate