Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

fatatul la capre

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ani-simona

ani-simona

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.04.2015
as avea si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva cu o informatie sau ceva de genul: am doua caprite care trebuiau sa fete la interval de aproximativ o saptamana una de cealalata dar ieri a fatat cea care trebuia sa fete ultima si a fatat doi ieduti care nu au supravietuit nici unul.Unul avea blana, iar celalalt era fara par deloc, astazi a fatat si cealalta si aceasta a fatat tot doi iezi care nici acestia nu  au supravietuit, si acestia erau tot fara prea mult par, dar spre deosebire de celalalt( cel fara par) aveau un pic de par, iar la gat aveau doua inflamatii mari.Mentionez ca capritele au spatiu suficient sunt separate nu se pot lovi si au mancat cam toata iarna lucerna la discretie. are cineva idee ce s-ar fi putut intampla? as vrea sa pot evita pe viitor astfel de intamplari. Va multumesc.

#2
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 01.02.2007
Vezi ca mai e un user pe aici care a deschis si el chiar azi un topic despre capre, http://forum.softped.../1014942-capre/, Vezi poate te ajuta el.

#3
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 ani-simona, on 17 aprilie 2015 - 19:55, said:

as avea si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva cu o informatie sau ceva de genul: am doua caprite care trebuiau sa fete la interval de aproximativ o saptamana una de cealalata dar ieri a fatat cea care trebuia sa fete ultima si a fatat doi ieduti care nu au supravietuit nici unul.Unul avea blana, iar celalalt era fara par deloc, astazi a fatat si cealalta si aceasta a fatat tot doi iezi care nici acestia nu  au supravietuit, si acestia erau tot fara prea mult par, dar spre deosebire de celalalt( cel fara par) aveau un pic de par, iar la gat aveau doua inflamatii mari.Mentionez ca capritele au spatiu suficient sunt separate nu se pot lovi si au mancat cam toata iarna lucerna la discretie. are cineva idee ce s-ar fi putut intampla? as vrea sa pot evita pe viitor astfel de intamplari. Va multumesc.
Din ce vad eu nu stii sa ai grija de ele si nu cunosti prea multe despre ele : "aveau un pic de par, iar la gat aveau doua inflamatii mari". Sunt normale:  "Mai multe tipuri de capre si tapi au barba si caruncule in zona gatului." Sursa Trebuia sa te interesezi inainte cum se cresc caprele ,pacat de iezi. Macar sa fii vorbit cu vreo vecina sau vecin care cunoaste cate ceva sa-ti spuna si tie si sa te ajute (mai ales la fatarea iezilor) . Ai internet, de ce nu-l folosesti sa te interesezi sa vezi cum se cresc ? Cel mai probabil caprele nu au avut probleme doar lipsa de experienta (ce varsta au caprele ? sunt la prima fatare ? ) si la asta ai contribuit si tu cu lipsa de experienta si informare.
Uite aici ceva informatii care o sa te ajute.

Edited by stlk, 17 April 2015 - 20:44.


#4
ani-simona

ani-simona

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.04.2015
ma pricep cat de cat la capre nu sunt nici ele la prima fatare, nici eu la prima capra, nu ai intelesceva esential, iezii au murit umflaturile de la gat nu erau normale, erau mai mari decat capul si nu sunt primii iezi pe care ii vad, daca nu ma poti ajuta cu un sfat atunci ar fi mai bine sa nu dai nici unul.

#5
Badea-Gheo

Badea-Gheo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 13.07.2014
Postati la topicul dedicat cresterii caprelor. http://forum.softped...i/page__st__180

Astfel, va fi mai usor pentru ceilalti useri sa vada mesajul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate