Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

"taxa platita si nerecuperata"

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
Salutare,
Aceasta formula se regaseste lla majoritatea anunturilor auto, unde se presupune ca este si cazul.
Intrebare: cum pot verifica la fata locului daca taxa este totusi recuperata? Vanzatorul imi prezinta o dovada. Mai este ea valabila in conditiile recuperarii?

#2
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
La agentia fiscal de care apartine vanzatorul face o cerere si primeste imedit o adeverinta din care rezuta ca pt auto cu nr inmaticulare, serie sasiu etc... este platita si nu este recuperate taxa. Cerere pe care o depui tu la dosar la inmatriculare. Nu dai bani pana nu vezi asta.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
nu poti verifica. ii ceri copie dupa carte, talon, faci un contract la misto intre tine si el ca ai cumparat masina, te duci la anaf, depui cerere sa scoti adeverinta.
cand te vezi cu adeverinta in mana, abia atunci esti 100% sigur.
Nu uita de fiscal, cand faci vanzarea, sa-l vezi si pe ala in mana.

Edited by slai, 17 April 2015 - 17:40.


#4
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
Aha! :) Multumesc mult.
Cred ca am sa ma rezum la verificarea la fata locului a acelei adeverinte eliberata de la fisc cum ca e ok, in rest..cam mult risc.

Sunteti tari :)

Am mai cumparat auto dar nu intrasem in era Taxei..

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
legal, adeverinta trebuie sa fie pe numele tau.
din cauza ca circulau prea multe adeverinte false, acum la inmatriculari se accepta in general si adeverinta pe alt nume.
daca adeverinta lui e recenta, e posibil sa o poti folosi, intereseaza'te daca in judet la tine se accepta chestia asta.

#6
Suselin

Suselin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 17.06.2011
In judetul targ-Vitan :) Vreau sa ma duc maine sa caut o masinuta si nu vreau sa imi iau tepe la hartii, iar asta cu taxa platita si ne/recuperata ma depaseste...

#7
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Atentie, se pot falsifica usor, nu dai banii pana nu ai una cu numele tau pe ea scoasa de tine, iar in plus inainte de 2006(2007-nu mai tin minte exact) nu se platea taxa, deci omul nu minte ca ii nerecuperata Posted Image  daca nici macar nu a platit. Am intalnit multi oameni care au luat teapa, altii au investit toti banii si acuma se uita la masina.

#8
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Sau ii ceri dovada pe care o are el. Dupa ce ai primit-o (si are numele lui pe ea), ii spui ca o atasezi la dosarul de inmatriculare si ca, daca e falsa, va avea probleme.

ANAF-ul ofera acea adeverinta altei persoane decat cea existenta in acte doar in baza unui contract de vanzare-cumparare.

#9
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Tot aud asta cu eliberarea adeverintei aleia doar pe baza de contract, doar pe un anumit nume etc. Nu e in toate judetele la fel? In Maramures iti elibereaza adeverinta aia pe numele absolut oricui depunde documentele (din experienta proprie), iar la inmatriculari accepta dovada aia chiar daca e pe numele altcuiva decat a vanzatorului sau cumparatorului (stiu tot din experienta proprie).

Caz concret: firma la care lucrez a vandut mai multe masini de pe persoana juridica catre persoane fizice. Adeverinta am scos-o pe numele meu personal, de fiecare data, si am pus-o la dosar. La inmatriculari nu a comentat nimeni nimic, desi nu scrie nicaieri ca eu as avea vreo legatura cu firma respectiva, iar eu nu eram nici vanzator nici cumparator.

#10
catasebi

catasebi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 26.01.2011
noone2, unde lucrezi, sa mergem si noi sa luam masini

#11
tata11

tata11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 18.11.2007

 slai, on 17 aprilie 2015 - 17:39, said:

nu poti verifica. ii ceri copie dupa carte, talon, faci un contract la misto intre tine si el ca ai cumparat masina, te duci la anaf, depui cerere sa scoti adeverinta.
cand te vezi cu adeverinta in mana, abia atunci esti 100% sigur.
Nu uita de fiscal, cand faci vanzarea, sa-l vezi si pe ala in mana.

 Suselin, on 17 aprilie 2015 - 17:47, said:

Aha! Posted Image Multumesc mult.
Cred ca am sa ma rezum la verificarea la fata locului a acelei adeverinte eliberata de la fisc cum ca e ok, in rest..cam mult risc.

Sunteti tari Posted Image

Am mai cumparat auto dar nu intrasem in era Taxei..
Poti adauga in contractul de vinzare cumparare o clauza , in cazul in care taxa este recuperata vinzatorul se obliga sa o plateasca el ..daca NU VREA  atunci....

#12
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007

 catasebi, on 18 aprilie 2015 - 13:23, said:

noone2, unde lucrezi, sa mergem si noi sa luam masini

Nu mai avem decat un camion, dar la ala avem client maine. :D Daca nu-l ia ala ti-l vand cu drag. ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate