Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Placa video MSI Radeon R9 290

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
yliuta

yliuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 08.04.2009
Salut,

Am sa incerc sa fiu foarte scurt,am o placa video MSI Radeon R9 290 Gaming Twin Frozr IV OC 4GB DDR5 512-bit si vreau sa stiu daca aceste temperaturi sunt corecte pentru acest model de placa video.

Idle = 40 *C
In film blu-ray = 59,62 *C
World of Tanks ( cu setarile intre mediu si maxim ) = 63,65 *C
Battlefield ( cu toate setarile pe ultra ) = 82,85 *C

Tin sa mentionez ca am o Carcasa:Zalman Z12 Plus cu 3 ventilatoare de 120 mm ,SUS/FATA/SPATE.

Va multumesc anticipat !

#2
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011
eu am o Sapphire Tri-X R9 290 OC , in BF cu tot pe ultra ma mentin cam intre 75-80, foarte putin peste, bine, modelul de la Sapphire are 3 coolere + 6 ventilatoare intr-o Z3 Plus, deci da e in regula sa nu iti treaca peste 85 cu mult, atunci ar fii o problema.

Edited by VladyR10, 02 April 2015 - 11:36.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Aici sunt doua exemple cu privire la temperatura

http://www.msi.com/p...l#hero-overview

#4
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Vezi si anandtech unde ajunge si la 94 grade.

#5
yliuta

yliuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 08.04.2009
Va multumesc pentru raspuns , sa inteleg ca acele temperaturi sunt normale.
Am sa mai adaug un ventilator in fata carcasei de 140 mm poate reusesc sa mai scad 1,2 *C.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
De obicei e mai bine sa ai mai multe ventilatoare care scot aerul, decat ventilatoare care baga aer rece in carcasa.
Asa nu se va acumula prea mult aer cald in carcasa si reduci si cantitatea de praf care va ajunge in carcasa.

#7
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
hilder - vezi ca ai cam ratat-o pe aia cu redus praful dinauntru...

daca ai mai multe venturi pe iesire decat pe intrare, atunci aerul trebuie sa intre pe undeva si va intra peste tot. si peste tot nu ai filtre de praf. asadar intra cu tot cu praf.

daca ai mai multe venturi pe intrare decat pe iesire. aerul incearca sa iasa, si va iesi peste tot pe unde poate. asa ca e cam greu de presupus care aer iese - ala cald sau ala rece.

ideal ar fi un echilibru:
- 2 fata -> 1 sus si 1 spate
- 2 fata 1 podea -> 1 spate si 2 sus.
- 1 fata ->1 spate.

@initiator - sunt sigur ca 2 grade in +- nu vor conta.
de curiozitate - ia vezi ventilatoarele placii video cam ce turatie au? daca nu au ajuns la 100% inseamna ca placa inca mai duce la temperatura.

so chill, relax & use it.

GTX-u meu 970, care cica e rece si eficienta, ajunge pe la 70 (+-). daca a mea ajunge acolo, iti dai seama ca 290-u ar ajunge la mai mult nu?

Edited by shmu, 02 April 2015 - 14:43.


#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postshmu, on 02 aprilie 2015 - 14:41, said:

hilder - vezi ca ai cam ratat-o pe aia cu redus praful dinauntru...
Nu chiar. Toata lumea stie si spune ca daca in carcasa ai  mai multe ventilatoare ce baga aer rece atunci risti sa se acumuleze mai mult praf in carcasa decat daca ai avea mai multe ventilatoare ce evacueaza aerul din carcasa.

#9
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
si aia aveau filtru de praf sau nu?
e evident ca daca nu ai filtru de praf, 3 ventilatoare baga mai mult praf decat 2.

eu am filtru de praf si acum am 3 pe iesire si 2 pe intrare si deja s-a prafuit. cand aveam 3 pe intrare era ok chiar si dupa mult timp.

Edited by shmu, 02 April 2015 - 15:09.


#10
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011

View Postshmu, on 02 aprilie 2015 - 14:41, said:

GTX-u meu 970, care cica e rece si eficienta, ajunge pe la 70 (+-). daca a mea ajunge acolo, iti dai seama ca 290-u ar ajunge la mai mult nu?

stai linistit, am vazut cazuri in care la 80/ 80 si pic de grade, GTX 970 sacada semnificativ, la 290 chiar daca ajunge uneori la 85 se incadreaza perfect in rubrica 'max safe temps' fara sa sacadeze deloc si oricum difera si in functie de joc, de exemplu au fost la care temp maxima a fost de 70, avand detaliile maxime.

Quote

Toata lumea stie si spune ca daca in carcasa ai  mai multe ventilatoare ce baga aer rece atunci risti sa se acumuleze mai mult praf in carcasa decat daca ai avea mai multe ventilatoare ce evacueaza aerul din carcasa.

daca nu ai si filtru de praf, degeaba, poti sa tot scoti tu pe caldura din carcasa, ca de praf nu scapi, iar totodata nu inseamna ca va fii mai bine daca nu ai si racire permanenta pe locul incalzit e ca si cum ai sangera in continuu si tu in loc sa cureti rana, pui doar bandaj, las' ca trece el odata si odata. :)

Edited by VladyR10, 02 April 2015 - 17:48.


#11
yliuta

yliuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 08.04.2009
Pe viitor vreau sa mai adaug un ventilator care sa fie pozitionate in felul urmator.
Fata 1 de 140 mm.
Tavan 2 de 120 mm.
Spate 1 de 120 mm.

Rotatiile la ventilatoarele placii video nu le mai am pe auto,am instalat MSI Afterburner (parca asa ii zice) si rotatiile le am setate in functie de temperatura.

Edited by Adm, 13 February 2017 - 09:43.


#12
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
adica o sa ai 3 venturi pe iesire si 1 pe intrare, in loc sa ai 2 si 2... Posted Image

#13
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011
aici are dreptate @shmu, cel mai indicat ar fii sa le menti totusi in echilibru 2/2..

Edited by VladyR10, 03 April 2015 - 10:07.


#14
yliuta

yliuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 08.04.2009
Eu am posibilitatea sa montez in felul urmator.
In fata 1 de 120 sau 140 mm (Urmeaza sa pun de 140 mm ).
Sus 2 de 120 mm
Jos 1 de 120 mm
Spate 1 de 120 mm.

Va rog sa ma sfatuiti cum sa le pozitionez.


#15
yliuta

yliuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 08.04.2009
Si sa ma sfatuiti cate sa montez in carcasa .

#16
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai...

1 fata (daca tot zici de 140) - orientat sa bage aer in carcasa
1 jos - orientat sa bage aer in carcasa
1 spate - orientat sa scoata aer din carcasa
1 sus - orientat sa scoata aer din carcasa

#17
yliuta

yliuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 08.04.2009
Shmu,daca pun 2 sus poate sa cauzeze?

#18
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
uita-te la poza de mai jos.

- venturile albastre baga aer rece (la temperatura camerei) in pc. daca pui 2 pe iesire, atunci trebuie sa pui 2 si pe intrare.
- venturile rosii sunt cam oblicatorii in pozitia aia in caz ca vrei sa pui 2 venturi pe iesire si ai cooler tower la pc. cel din spate (rosu) preia direct aerul cald si il scoate, iar cel portocaliu daca il pui, se cam bate cap in cap cu cel de pe cooler penru ca ar fi prea aproape (vezi cele 2 sageti - rosie si albastra)
- daca ai cooler stoc, ai putea sa pui pe ambele de sus (rosu si portocaliu) si sa nu mai pui in spate. e oarecum la fel. sau ai putea si mai bine sa pui spate + cel portocaliu, casa nu traga ambele aerul din acelasi loc.

daca lasi doar unul pe intrare, atunci intra prea putin aer si iese prea mult (prin ventilatoare) si va trebui sa compenseze cumva, asa ca va intra aer peste tot pe unde poate, ceea ce nu e ok ca nu o sa mai ai airflow si o balarie.

Attached File  airflow.jpg   64.58K   8 downloads

Edited by shmu, 04 April 2015 - 18:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate