Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Alegere UPS

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
Aş vrea să achiziţionez un UPS care să se încadreze într-un buget de 200-300 lei. Ce aşteptări am de la el:
- să aibă şi stabilizare de tensiune (adică protecţie şi la fluctuaţii în josul tensiunii nominale, nu doar la suprasarcini);
- să ţină în spate un sistem desktop cu consum real de 200-250 W + monitor pentru câteva minute (cât să salvez ce lucrez în cazul unei întreruperi de curent);
- să fie fiabil (adică să nu fie nevoie să schimb acumulatorul după un an din cauza scurgerilor sau să cedeze ceva în electronica internă).

Bugetul este orientativ, adică poate creşte dacă este absolut necesar pentru a mă încadra în aşteptările pe care le-am înşirat mai sus.

Am văzut că în trecut mulţi recomandau APC sau nimic - mai e valabilă recomandarea în 2015?

Mulţumesc.

Edited by rv, 01 April 2015 - 12:43.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
"să aibă şi stabilizare de tensiune" = UPS online si costa mult mai mult decat bugetul tau.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrv, on 01 aprilie 2015 - 12:36, said:

Am văzut că în trecut mulţi recomandau APC sau nimic - mai e valabilă recomandarea în 2015?
Da, APC.

#4
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
Mulţumesc pentru răspunsuri - şi o recomandare concretă, de model anume?

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca si la APC e posibil sa fie nevoie sa schimbi acumulatorul dupa 5-6 luni daca nu ai grija de el ( cam odata la 2-3 luni trebuei facut un ciclu de descarcare/incarcare complet ).

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Nu e bine sa descarci complet (deep cycle) decat daca doresti sa-i scurtezi viata. Descarcare partiala e suficienta pentru a misca chimia. APC-urile in general incarca cam 13.60-13.67V ceea ce este optim pentru a prelungi viata acumulatorului mentinut in permanenta in functie.

Edited by andreic, 01 April 2015 - 13:54.


#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Eu am APC si acumulatorii se duc la cca 2 ani.
Ii inlocuiesti cu altii, no-name si aceleasi specificatii, fara probleme.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu ce sa zic, Eu unul am intalnit destule cazur in care s-au dus acumulatorii in maxim un an de la achizitie. Cu un ciclu din asta la 3 luni tin si peste 2 ani.
Stiu producatori care chiar recomanda asa ceva.

#9
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
pentru APC exista un tool (3rdparty) care reseteza firwmare-ul astfel incat poti pune baterii de N ori in el...fara ca "sa invete"

so....inca un avantaj APC ;)

Edited by Mihai_3, 01 April 2015 - 19:23.


#10
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004
Atunci ce părere aveţi de acesta? Sau merită diferenţa de bani acest model cu priză schuko?

Şi încă ceva: cam care ar fi preţul unui acumulator «no-name»?

Edited by rv, 01 April 2015 - 20:35.


#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
1. Alea nu sunt online - adica nu fac stabilizare decat cand sunt pe baterii - conditie pe care ai pus-o la inceput. Oricum asa cum s-a spus deja ptr onlien e alt buget - proabbil inca un 0 in coada ptr APC. Daca renunti la idee, sunt ok.
2. Depinde de capacitate, dar pe undeva pe la 9-10 euro + TVA.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate