Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Taxa de mediu pentru masina din 2006 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Este adevarat ca se plateste taxa de mediu pentru masina fabricata inainte de 2007? Azi m-am uitat la un Logan 1.5 din 2006, cu unic proprietar, am stabilit sa merg sa vad masina, dar am cautat pe net si scrie ca trebuie sa platesc taxa vreo 1500 de euro. Cum se poate evita taxa ? Daca ii propun proprietarului sa ramana pe numele lui in talon si fac doar contract de vanzare cumparare, imi vine scrisoare de la Primarie sa platesc taxa ?

Edited by Bogdan199O, 30 March 2015 - 20:29.


#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
taxa se plateste pentru orice masina care nu o are deja platita.

cai legale sa treci masina pe numele tau fara taxa nu ai

#3
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Cum se evita taxa?

Nu faci transcrierea.

#4
noone2

noone2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
De ce il induceti in eroare??? Nu e adevarat ca se plateste taxa la masinile fabricate inainte de 2007.
Taxa de poluare/mediu a fost introdusa in 2007 si doar masinile inmatriculate incepand cu acel an au platit-o sau o platesc acuma, la transcrierea de pe un proprietar pe altul. Posted Image
Cumpara linistit Loganul, aici sunt multi oameni rai care vor sa te f... Mai ales ca vrei Logan, softpedistii sunt foarte invidiosi pe Logan. Se simt intimidati de faptul ca o masina romaneasca poate fi mult mai buna decat cotetzele de golfuri pe care si le tuneaza ei cu folie pe faruri.

Eu zic mai bine sa ne spui ce motor are si sa te interesezi de consum. La un benzinar de 1.6 ar trebui sa fie maxim 6.5 urban (vezi ca in toate anunturile scrie la fel), iar dieselul de 1.5 ar trebui sa aiba cam 3.5 la suta urban condus sportiv. Daca o subturezi va consuma mai putin, dar risti sa inceapa sa afume rau si ti se innegreste stopul stanga spate si arata urat. La fel si bara spate, mai ales daca e alba. Posted Image

Acuma am vazut ca e 1.5 dci. Motor extrem de fiabil. Nu am auzit sa fie probleme cu el.

Edited by noone2, 30 March 2015 - 20:37.


#5
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postnoone2, on 30 martie 2015 - 20:36, said:

La un benzinar de 1.6 ar trebui sa fie maxim 6.5 urban (vezi ca in toate anunturile scrie la fel), iar dieselul de 1.5 ar trebui sa aiba cam 3.5 la suta urban condus sportiv. Daca o subturezi va consuma mai putin, dar risti sa inceapa sa afume rau si ti se innegreste stopul stanga spate si arata urat. La fel si bara spate, mai ales daca e alba. Posted Image

Acuma am vazut ca e 1.5 dci. Motor extrem de fiabil. Nu am auzit sa fie probleme cu el.
Subtiiiil, sau cum zic americanii: Smoooth. :lol:

#6
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Are motor de 1.5 DCI. De asta vrea sa iau si eu, ca e mai fiabil decat altele straine. Am acum un BMW 320D din 2001, am schimbat turbina de 2 ori la el. I-am facut luna trecuta distributia si suspensia, m-a dus la aproape 30 de milioane. La Loganuri stiu ca piesele sunt ieftine, mai putin injectoarele si turbina ca la orice diesel. Cred ca exagerezi putin cu consumul, dar un 4.5 extraurban si un 6 urban se poate. 6 extra si 9 urban consuma motorul de 2 litri de pe BMW.

Edited by Bogdan199O, 30 March 2015 - 20:45.


#7
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Postnoone2, on 30 martie 2015 - 20:36, said:

De ce il induceti in eroare??? Nu e adevarat ca se plateste taxa la masinile fabricate inainte de 2007.
Taxa de poluare/mediu a fost introdusa in 2007 si doar masinile inmatriculate incepand cu acel an au platit-o sau o platesc acuma, la transcrierea de pe un

O colega de munca si-a luat un Audi din 2001, are chitanta de la ANAF de taxa platita, acum cand a incercat sa inmatriculeze masina pe numele ei, s-a trezit ca taxa e restituita, maine se duce sa alerge pe la ANAF si pe unde nici ea nu stie, sa vada ce rezolva. Caz concret, deci.
Cum atunci e adevarat ce zici tu, cu faptul ca nu se plateste taxa inainte de 2007?

#8
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

View Postnoone2, on 30 martie 2015 - 20:36, said:

De ce il induceti in eroare??? Nu e adevarat ca se plateste taxa la masinile fabricate inainte de 2007.
Taxa de poluare/mediu a fost introdusa in 2007 si doar masinile inmatriculate incepand cu acel an au platit-o sau o platesc acuma, la transcrierea de pe un proprietar pe altul. Posted Image

Asta e o gluma sau .... ?

pe bune ca nu ma prind

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Se plateste, taxa asta e asa simpla, nu inteleg de unde apar atatia cu legende urbane.
La loganul ala din 2006, se plateste taxa.
Daca proprietarul accepta sa ramana la politie pe numele lui, e bine. Faci contract cu el, el se scade de la impozit, tu te iei la impozit, si gata.

#10
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

View Post-Diana-, on 30 martie 2015 - 20:43, said:


Cum atunci e adevarat ce zici tu, cu faptul ca nu se plateste taxa inainte de 2007?

Nu e nimic adevarat, si a dat si eu cu parerea ca se plictisea

#11
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Si eu stiam ca se plateste taxa, motiv pt care nici eu nu pot sa imi vand masina si o fac debara, din cauza ca taxa de mediu e uriasa in raport cu cat face.

#12
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005

View Postnoone2, on 30 martie 2015 - 20:36, said:



Acuma am vazut ca e 1.5 dci. Motor extrem de fiabil. Nu am auzit sa fie probleme cu el.

ai auzit prost , spre exemplu e o serie produsa care are defect de fabricatie la chiulasa

#13
buneam

buneam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 15.08.2007

View Postnoone2, on 30 martie 2015 - 20:36, said:

De ce il induceti in eroare??? Nu e adevarat ca se plateste taxa la masinile fabricate inainte de 2007.
Taxa de poluare/mediu a fost introdusa in 2007 si doar masinile inmatriculate incepand cu acel an au platit-o sau o platesc acuma, la transcrierea de pe un proprietar pe altul. Posted Image
Cumpara linistit Loganul, aici sunt multi oameni rai care vor sa te f... Mai ales ca vrei Logan, softpedistii sunt foarte invidiosi pe Logan. Se simt intimidati de faptul ca o masina romaneasca poate fi mult mai buna decat cotetzele de golfuri pe care si le tuneaza ei cu folie pe faruri.

Eu zic mai bine sa ne spui ce motor are si sa te interesezi de consum. La un benzinar de 1.6 ar trebui sa fie maxim 6.5 urban (vezi ca in toate anunturile scrie la fel), iar dieselul de 1.5 ar trebui sa aiba cam 3.5 la suta urban condus sportiv. Daca o subturezi va consuma mai putin, dar risti sa inceapa sa afume rau si ti se innegreste stopul stanga spate si arata urat. La fel si bara spate, mai ales daca e alba. Posted Image

Acuma am vazut ca e 1.5 dci. Motor extrem de fiabil. Nu am auzit sa fie probleme cu el.

de ce iti place sa induci omul in eroare, trebuie sa plateasca timbrul de mediu. cel mai bine mergi la finante pentru lamuriri suplimentare.

#14
sebava

sebava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 07.05.2006

View Postvirtualx, on 30 martie 2015 - 21:01, said:

ai auzit prost , spre exemplu e o serie produsa care are defect de fabricatie la chiulasa

Am vazut live o chiuloasa din asta in actiune pe autostrada. A trecut glont pe langa mine (loganu si chiuloasa) a mai mers aproximativ un km dupa care a disparut intr-un mare nor alb urmat la scurt timp de unul negru.

#15
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
in 2015 romanii inca nu stiu cu ce se mananca taxa de poluare/mediu w/e
unde ati trait ?

#16
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004
Sigur se plateste taxa de poluare (timbrul de mediu) pentru Logan 2006 si este aproximativ 1700 euro.

Numai daca ii propui ca in talon sa ramana pe numele lui (al proprietarului) nu se va mai plati taxa , bineinteles este necesar sa si vrea. ;)

Edited by maddogg, 30 March 2015 - 22:03.


#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnoone2, on 30 martie 2015 - 20:36, said:

La un benzinar de 1.6 ar trebui sa fie maxim 6.5 urban
Irealist in practica mai ales in Bucuresti... mare minune daca si extraurban poti face doar atat mergand pe autostrazi la limita si fara AC desigur Posted Image

Edited by andreic, 30 March 2015 - 22:09.


#18
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Asta este masina: http://www.autovit.r...-C36518947.html Eu am sunat cand era 1590, apoi s-a facut 1750, intre timp s-a mai ieftinit. La ora acestei postari, 8:20 GMT +2 pretul este de 1690. Destul de mult pentru un Logan de 9 ani, avand in vedere ca masini Opel Astra sau Ford Focus sunt 2 mii si ceva.

Edit: daca o cumpara vreunul dintre voi, postati pe forum sa-mi spuneti si mie daca e real ce scrie in anunt. Eu sunt din Sibiu si n-am chef sa fac un drum de 8 ore doar ca sa vad masina.

Edited by Bogdan199O, 31 March 2015 - 07:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate