Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Sfat achizitionare receiver pentru boxe akai

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
anonymous206

anonymous206

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.12.2013
Am sa imi cumpar in curand niste boxe akai de tip stand floor (http://www.altex.ro/...i-ss007a-2011cf) si vreau sa cumpar si un receiver la mana a doua pentru ca bugetul este de 200-300 lei...

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Eu aș lua întâi receiver-ul și cu el aș merge la magazin să ascult boxele alimentate de la el.
Și n-aș lua boxe Akai ca cele din link. Se spune că sunetul lor este strident, metalic.
Eu am acest Denon AVR1705 de 12 ani și sunt foarte mulțumit de el:

Attached Files

  • Attached File  Fata.jpg   291.77K   18 downloads

Edited by Mircel, 30 March 2015 - 18:52.


#3
anonymous206

anonymous206

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.12.2013
acele boxe le are un prieten si stiu ce pot,de aia m-am decis sa le cumpar....mai imi trebuie un receiver

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 anonymous206, on 30 martie 2015 - 18:47, said:

acele boxe le are un prieten
Îl rogi pe al tău prieten să confirme dimensiunile din link-ul tău:
Dimensiuni (W x D x H cm)  47.5 x 31.4 x 111.5 cm?

Aici: http://www.emag.ro/p...f/pd/EMNCDBBBM/ la Specificații tehnice zice că cel mai mare difuzor este de 16,5 cm.
Cum se așează acest difuzor pe o față de 47.5 cm să mai rămână doar câte 2-3 cm pe stânga și dreapta lui, așa cum se vede în poză?
D'aia cred că sunt niște făcături (fake-uri?).

Edited by Mircel, 30 March 2015 - 19:33.


#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu arunca banii pe ladoaiele alea cu difuzoare! Akai sunt cele mai ordinare chinezarii pe care le gasesti pe piata la ora actuala ,nu mai are nicio legatura cu vechea firma. Boxele sunt cel mai important element al unui lant audio ,trebuie sa ofere o minima calitate ,lucru pe care acele lazi nu-l fac nici pe departe. Mai bine iti iei o pereche de Magnat MMS 202 cam in aceeasi bani ,nu te uita la dimensiune ca sunt mai mici ,nici nu se compara cu Akai-urile alea .chiar la bas. Mergi intai intr-un showroom si vezi cam cum trebuie sa sune niste boxe cat de cat decent , asa se invata a se aprecia calitatea sunetului ,nu pe la prieteni.
Problema in ziua de azi la generatia mai tanara e ca datorita device-urilor mici ,mobile ,trendy si plasticoase habar n-au de ce inseamna sunetul Hi-Fi (sau macar de minima calitate) si se entuziasmeaza in fata primilor pacalelei de dimensiuni mari pe care le vad si aud.

Quote

Cum se așează acest difuzor pe o față de 47.5 cm să mai rămână doar câte 2-3 cm pe stânga și dreapta lui, așa cum se vede în poză?
Ori e o greseala ori aia e adancimea nu latimea. Sunt boxe din astea prin Flanco/Altex. Au vreo 22-25 cm latime.

Edited by edigee, 30 March 2015 - 20:01.


#6
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
Deci ai 600 RON si vrei sunet bun?

Ok , ia vezi astea:

Amplificator stereo:   http://www.audioweb....pioneer-sa-750/
Boxe:

astea:

http://www.audioweb....enon-sc-g101bk/

sau:

http://www.audioweb....d-hb-170unitra/

sau:

http://www.audioweb....re/boxe-sx-nm9/

Mergi si asculta cateva , in orice caz peste mizeriile alea Akai.
Depinde ce vrei , mai calitative si mai cu putine difuzoare si bookshelf, sau galagie si bairam (gen Unitra) , in orice caz, uita de Akai.

#7
anonymous206

anonymous206

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.12.2013
ok..sa presupunem ca elimin din schema acele boxe...ce mi-ati recomanda pana 350 lei si sa fie stand floor (nu conteaza daca's sh)?

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Intr-un sistem audio cam 2/3 din buget trebuie directionat spre boxe. Tu cam cat ai fi vrut sa dai pt. amplificator /receiver? Mai ia de acolo ,nu te zgarci la boxe ,ia o pereche de Magnat MMS 802 si amplificarea poate sa fie si SH.

#9
anonymous206

anonymous206

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.12.2013
acele boxe magnat is cu mult peste bugetul meu...pe boxe as da cam 300-400 iar pe amplificare pana in 200 lei

Edited by anonymous206, 30 March 2015 - 20:45.


#10
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 edigee, on 30 martie 2015 - 19:52, said:

Ori e o greseala ori aia e adancimea nu latimea.

Attached Files



#11
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
nu merita akai e proasta calitatea, cred ca e chinezarie , am avut acum ceva ani de zile televizor akai si s-a dus in 1-2 ani, mai bine cumpara din gama genius sau logitech recomand cu mana pe inima.

Edited by Kevlar111, 31 March 2015 - 16:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate