Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Achizitie laptop Broadwell 4K (sau p-acolo)

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Salut!

Am nevoie de un laptop:
- Broadwell (pt. baterie), nu conteaza foarte mult daca e i5 sau i7 (prefer i7). Daca restul merita, poate fi OK chiar si Core-M.
- Display 4K, MAT (preferabil non-glossy). Implicit, nu ma intereseaza daca e touch sau nu, stiu ca sunt putine touch-uri non-glossy. E OK si QHD+ (3200x1800)
- Unitatea optica e un plus pt. ca ii mai pot pune un HDD (daca are loc pt. hdd normal + ssd pe mini pci-e e perfect si nu mai am nevoie de unitate optica)
- Sa aiba 4 taste separate pentru home/end/pg-up/pg-down - nu vreau fn+ceva, nu vreau pg-up=fn+home, nu vreau pg-up=fn+sageata sus, etc.
- Sa fie cat mai usor, pe la (sub) 2kg ar fi perfect.
- Nu conteaza f. mult daca/ce SSD are, nici cat RAM. Nu ma intereseaza nici placa video, dar daca are si e nVidia e perfect, daca e ATi e ca si cum n-ar fi.
- Preferabil 15.6" dar cred ca e ok si 13"

Eu nu am gasit nimic cu cerintele astea :(, voi stiti ceva?
De exemplu acest DELL: http://www.pcgarage....silver-2yr-nbd/ mi se pare o MARE cretinatate in materie de design - tastatura inghesuita, home/end/pg-up/pg-down nu exista si foarte mult spatiu nefolosit in jur.

Multumesc!

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Si 4K, si mat, si usor si cu DVD-RW, si de 15" nu exista.

Dellul ala e singura iptiune actuala. Broadwell a rasarit pe piata de-o luna...deci nu prea ai de unde alege.

La diagonala aia as merge pe FHD.

Daca ai nevoie sa lucrezi pe 4K, foloseste o statie de lucru ( desktop ) pentru ca laptopul va tusi la urmatoarea generatie.

Edited by lex404, 29 March 2015 - 02:12.


#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Nu tin mortis sa fie toate, dar cam aia vreau.
Nu tuseste, da-l naibii, pentru ce am eu nevoie e OK si un Atom, doar ca m-am saturat sa fac scroll in excel-uri si console.
Recunosc ca n-am vazut niciodata 4K pe 15" :(. E utilizabil?
Am vazut FullHD pe 11" si mi s-a parut OK, dar ce-i drept 4K s-ar putea sa fie prea mult.

#4
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Noul Dell XPS 13 ?

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
lenovo t550 vine configurabil cu ecran 3k insa nu e touch.Deasemnea,nu gasesc un model al tastaturii,desi ei zic ca e aproape full(cu numadul si alea alea separat).

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Acesta cred ca ti-ar fi bun: laptop ASUS K555LN-DM273D (Procesor Intel® Core™ i7-5500U (4M Cache, up to 3.00 GHz), Broadwell, 15.6"FHD, 8GB, 1TB, nVidia GeForce 840M@2GB, USB 3.0, HDMI, Gri) de aici: http://www.evomag.ro...Gri-968646.html
Sau acesta: http://www.evomag.ro...gru-927327.html

Edited by xmanyacs77, 29 March 2015 - 05:48.


#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
rezolutia e fhd.

#8
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Acer v nitro are 4 k.

Conteaza daca e mat sau lucios, touch sau nu, logic imaginea e mai clara pe display lucios si fara touch, terminatile senzitive de la touch afecteaza claritatea cred?

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003

 Alice, on 29 martie 2015 - 02:30, said:

Nu tin mortis sa fie toate, dar cam aia vreau.
Nu tuseste, da-l naibii, pentru ce am eu nevoie e OK si un Atom, doar ca m-am saturat sa fac scroll in excel-uri si console.
Recunosc ca n-am vazut niciodata 4K pe 15" Posted Image. E utilizabil?
Am vazut FullHD pe 11" si mi s-a parut OK, dar ce-i drept 4K s-ar putea sa fie prea mult.

Ma faza ciudata este ca eu am Mac Retina cu o rezolutie mare.

"2880-by-1800 resolution at 220 pixels per inch with support for millions of colors"

Problema este ca Windows se scaleaza f aiurea, iar la Mac OS X de fapt se face o emulare a unei rezolutii mult mai mici, pt ca elementele sa fie lizibile.

Inainte de a comanda, ar fi indicat sa vezi in real life cum arata un asa ecran SF.

#10
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Siii, ce faci cu 4K pe laptop?
Ai vazut macar cum arata o asemenea rezolutie pe un ecran de 15"?

Evident, daca o iei sa stai cu DPI de 200%, ce-ai rezolvat?

#11
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Da, asa e, trebuie sa vad cumva ce inseamna 4K pe 15".
Am dat resize la 50% la un screenshot si arata destul de trist (recunosc ca pana acum nu m-am gandit la resize).
In nici un caz nu vreau sa-l iau si sa fac scaling.

 Nenea Zap, on 29 martie 2015 - 03:09, said:

Noul Dell XPS 13 ?
Lipsesc home/end/etc.

 xeleron, on 29 martie 2015 - 04:02, said:

lenovo t550 vine configurabil cu ecran 3k insa nu e touch.Deasemnea,nu gasesc un model al tastaturii,desi ei zic ca e aproape full(cu numadul si alea alea separat).
E OK ca nu e touch. Dar in rest pare OK, numai ca nu am vazut decat varianta cu FHD pe la noi. Trebuie sa ma mai uit.

 aazz, on 29 martie 2015 - 07:25, said:

Acer v nitro are 4 k.

Conteaza daca e mat sau lucios, touch sau nu, logic imaginea e mai clara pe display lucios si fara touch, terminatile senzitive de la touch afecteaza claritatea cred?
Acer V nu e Broadwell, in primul rand.
Imaginea e mai clara pe display lucios pana cand incepe sa se reflecte un pic soarele sau lumina din spate Posted Image

Edited by Alice, 29 March 2015 - 11:58.


#12
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
cu ce te ajuta broadwell? pe mine ma irita la ochi suprafata mata si nu ma deranjeaza soarele/lumina!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wSj92ZiePdA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Broadwell are un consum redust astfel ca are o autonomie mai mare.

#14
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 Alice, on 29 martie 2015 - 11:58, said:

Da, asa e, trebuie sa vad cumva ce inseamna 4K pe 15".
4K pe 15" arata ca in poza de mai jos.
Eu unul m-as multumit cu Full HD.

Care e bugetul pentru laptop si la ce il folosesti mai exact?

Attached Files



#15
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
FullHD pe 15" am acum si am nevoie de mai mult.
Bugetul nu este stabilit inca, dar daca cred merita m-as putea duce spre 8-9000 de lei.

Laptopul e folosit in principal la administrare - editare de scripturi cu linii lungi, mai multe console de masini virtuale pe care am nevoie sa le am simultan pe ecran, etc.
Dar tot pe asta il folosesc si in restul timpului (browsing, filme in avion, se mai intampla sa am nevoie de el si cand sunt plecat) - d-asta am nevoie de autonomie mare.

#16
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut,revin,optiunile de achizitie sunt exclusiv din Romania?Nu de alta dar lenovo(defapt toti) in tarile vestice permite configurarea laptopului,defapt ai putea sa il comanzi din germania sau uk si sa iti vina la usa.

#17
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Pare destul de clar ca ai nevoie de monitoare multiple, conectate la laptopul tau.

#18
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
T550 pare interesant, merci.

Mai am un monitor dar la birou. Acasa nu am unde sa-l pun si il folosesc f. mult cu ce il folosesc si la birou.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate