Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Test Reexaminare Categoria B

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Salut!

Acuma  3 luni de zile mi s-a luat permisu, pentru 3 luni de zile. Am primit o foaie precum sa ma duc sa dau  o reexaminare. In ce consta reexaminarea asta? Din cate stiu eu, dau un test care contine 15 intrebari, si tre' sa fac minim 13.

Acele intrebari sunt la fel ca si cele de la sala cand dai prima oara pentru permis? Cineva mi-a zis ca intrebarile acelea  vor fi din ce am gresit eu, sau ca sunt altele mai grele fata de cele care le-am avut la sala ,atunci cand am dat pentru prima oara.  Am permis(sau ma rog am avut) de a 4 ani, da' nu vreau sa ma duc acolo si sa nu am habar de ce o sa-mi dea sau ce o sa se intample(n-am mai dat niciodata), imi puteti recomanda undeva de unde sa invat? sau ce sa invat? Despre ce e vorba mai exact?

Multumesc

Edited by Calypsso, 28 March 2015 - 17:30.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Doamne, ce repede trece timpul! au si trecut cele 3 luni? Azi-maine te intalnim iarasi pe sosea?Posted Image

#3
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Testele pentru categoria "redobandire" contin 15 intrebari, iar pentru a promova examenul trebuie sa raspunzi corect la minim 13 in decurs de 30min.
Un site bun cu chestionare auto este cel de aici http://www.i-drpciv....re-auto-drpciv/
Selectezi categoria "redobandire" si pune mana si invata.

#4
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Postmyshyk, on 28 martie 2015 - 17:40, said:

Doamne, ce repede trece timpul! au si trecut cele 3 luni? Azi-maine te intalnim iarasi pe sosea?

Sper sa dau de tine in trafic, sa-ti tunez putin masina.


View Postprimuministru, on 28 martie 2015 - 17:42, said:

Testele pentru categoria "redobandire" contin 15 intrebari, iar pentru a promova examenul trebuie sa raspunzi corect la minim 13 in decurs de 30min.
Un site bun cu chestionare auto este cel de aici http://www.i-drpciv....re-auto-drpciv/
Selectezi categoria "redobandire" si pune mana si invata.

Meris.

Edited by Calypsso, 28 March 2015 - 17:44.


#5
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Ai asteptat sa treaca cele 3 luni si abia acum te gandesti la testare?
Pentru ce sa o mai dai, mai are vreun rost? Scopul ei era sa-ti poti recupera permisul dupa numai o luna de suspendare.

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostCalypsso, on 28 martie 2015 - 17:43, said:

Sper sa dau de tine in trafic, sa-ti tunez putin masina.
Speria sa-ti recapeti carnetul mai intai, apoi....
Ca deocamdata, poate cu cheia sau cu piciorul...

Edited by myshyk, 28 March 2015 - 17:49.


#7
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Postcampary, on 28 martie 2015 - 17:47, said:

Ai asteptat sa treaca cele 3 luni si abia acum te gandesti la testare?
Pentru ce sa o mai dai, mai are vreun rost? Scopul ei era sa-ti poti recupera permisul dupa numai o luna de suspendare.


Am renuntat la idee, pana la urma nu sunt dependent de masina,  dupa ce am ramas fara permis, am realizat cat de bine e sa mergi pe jos sau cu bicicleta.

Si stai linistit myshyk,ca de luat il iau, nu e bai, am facut un test acuma si fara sa citesc absolut nimic am facut 14 corect 1 gresit. Intrbarile sunt cam aceleasi cum a fost si la sala, e ok. In fine, ce voiam sa zic de fapt, tot timpu' tre' sa existe un nesimtit ca tine care tre' sa se abate de la subiect, m-am saturat de voi.

Inca o chestie, testu' va fii pe foaie? sau pe calculator?

Edited by Calypsso, 28 March 2015 - 17:56.


#8
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View PostCalypsso, on 28 martie 2015 - 17:54, said:


Inca o chestie, testu' va fii pe foaie? sau pe calculator?

Pe calculator, exact ca la examenul propriu-zis.

#9
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Dracul nu este asa de negru...
Eu am dobandit permisul in '83 ...si in 2008 din cauza unei verificari tehnice,altfel decat cea de la rar,mi s-a retinut permisul pt 3 luni.
Politaiul mi-a spus ca il pot lua mai repede,daca dau examen.Am cautat cartea ''13 din 15''...legislatie rutiera,am citit-o o singura data si ce stiam eu am comparat cu raspunsurile de la sfarsitul cartii.
Problema s-a[inflamat]cand am gasit la sala de examinare,tineri care datuse-ra examenul dupa legislatia noua si erau pt a 2, a 5-a oara... ;emotii mari etc.
Am asteptat ,mi s-a dat formularul de examen si... l-am rezolvat exact pe durata cat am citit intrebarile...

Edited by gcom61, 28 March 2015 - 18:14.


#10
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005

View PostCalypsso, on 28 martie 2015 - 17:54, said:

Am renuntat la idee, pana la urma nu sunt dependent de masina,  dupa ce am ramas fara permis, am realizat cat de bine e sa mergi pe jos sau cu bicicleta.



Renuntarea iti poate aduce in plus inca 30 de zile de mers cu bicicleta in urmatoarele situatii:
EXTRAS DIN OUG 195/2002 MODIFICATA

Art.106. – (1) Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:
a) când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
Posted Image când fapta a fost urmărită ca infracţiune prevăzută de prezenta ordonanţă de urgenţă, iar instanţa de judecată sau procurorul a dispus înlocuirea răspunderii penale cu una dintre sancţiunile cu caracter administrativ prevăzute la art.91 din Codul penal;
c) când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art.104.
(2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la lin.(1) lit.a) şi b, sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.

Edited by campary, 28 March 2015 - 18:08.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostCalypsso, on 28 martie 2015 - 17:54, said:

m-am saturat de voi.
Dar noi de voi, ce crezi?Posted Image Posted Image

#12
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

View Postcampary, on 28 martie 2015 - 18:07, said:

Renuntarea iti poate aduce in plus inca 30 de zile de mers cu bicicleta in urmatoarele situatii:
EXTRAS DIN OUG 195/2002 MODIFICATA

Art.106. – (1) Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:
a) când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
Posted Image când fapta a fost urmărită ca infracţiune prevăzută de prezenta ordonanţă de urgenţă, iar instanţa de judecată sau procurorul a dispus înlocuirea răspunderii penale cu una dintre sancţiunile cu caracter administrativ prevăzute la art.91 din Codul penal;
c) când a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conform art.104.
(2) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la lin.(1) lit.a) şi b, sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.



Hai ca esti amuzant.

Multumesc, nu trebuia sa fac eu topicu' asta, era clar  ca o sa apara oameni de genu'. Asa e romanu' judeca.
Salut
puteti sa-l inchideti. ms

@myshyk esti soferu' perfect! Meriti un premiu'.

Edited by Calypsso, 28 March 2015 - 18:15.


#13
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
E o practica obisnuita ca anumiti useri sa nu raspunda prompt si la subiect si sa devieze de la subiectul topicului.Recunosc, si mie mi se intampla, dar asta nu inseamna ca o fac din rautate, ci doar pentru ca, cateodata, avem puncte de vedere diferite.
Insa de la asta pana la a fi ironic sau arogant e cale lunga.Asa stiu unii sa-si demonstreze superioritatea.E recomandat sa-i ignori.

Edited by primuministru, 28 March 2015 - 18:22.


#14
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Mai bine amuzant decat tragicomic. Asta ramane de vazut.
PS
Eu doar am citat din lege, daca nu crezi ... o sa vezi !!!!

#15
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@Calypsso...eu am stat fara permis 7 zile...Dupa ce am promovat examenul,cum am spus,am mers si am facut cerere de reducere a pedepsei.Norocul meu a fost ca agenta de la sectie nu a inteles ce scrisesem si am repetat tare:''In ultimii 25 ani nu am avut nici o abatere'';Afirmatia mea a fost auzita de comandantul circulatiei si dupa verificare ,am fost indrumat la biroul permise sa imi ridic permisul...
Deci...se poate
Faptul ca ai amanat 3 luni,in mod automat ne da de gandit noua(celorlalti participanti la/in trafic)cat de bine cunosti legislatia  si cum ai promovat examenul...

#16
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru asa ceva, ar trebui infiintata o rubrica de "caterinca", unde sa fie mutate toate postarile care te imbie la asa ceva.Posted Image Posted Image

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View Postgcom61, on 28 martie 2015 - 18:22, said:

@Calypsso...eu am stat fara permis 7 zile..
Permis retinut 7 zile? Nu exista asa ceva in Ro.

#18
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
poate i-a acordat discount de 75% pentru buna purtare Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate