Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Navitatie maritima

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
valyyyyyy

valyyyyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 08.08.2008
Exista harti pentru navigatie maritima compatibile cu iGo?

Daca nu, alta solutie prin GPS pentru Android care sa aibe harti pentru navitatie maritima?

#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Cea mai ok  de navigatie maritima e de la Garmin si se numeste BlueChart.

#3
valyyyyyy

valyyyyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 08.08.2008
Aveam Garmin pe un telefon Symbian, dar e de domeniul trecutului. Se poate rula si pe Android? Cum?

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu mai bine intrebai de la nenea Goagalu´? Ca uite ce zice:
http://www8.garmin.com/apps/

#5
valyyyyyy

valyyyyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 08.08.2008

View Postmyshyk, on 28 martie 2015 - 17:52, said:

Nu mai bine intrebai de la nenea Goagalu´? Ca uite ce zice:
http://www8.garmin.com/apps/

Nu!

#6
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Nici in delta n-as mai avea curaj sa ma duc cu navigatie  pe telefon. Am patit-o o data cu cativa prieteni de s-a terminat bateria la Android si am orbecait pe canale vreo 2-3 ore disperati.
Ar fi ceva sa iesi pe mare, cu Google Maps pe telefon sau mai stiu eu ce pocnitoare de aplicatie. Capu compas il iei cu giroscopul incorporat banuiesc ?
Unele au si barometru (Galaxy S4 ) , mai scutesti niste bani.
VHF iar nu trebuie ca merge Viber sau la nevoie aplicatia de Facebook. Atata doar ca trebuie selectat canalul 16 din meniu.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dar nu asta cautai?
Attached File  Untitled.jpg   93.47K   42 downloads

#8
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Chartplotterul mai trebuie ca aplicatie e ......

#9
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Navitatie :)

Edited by Victor5, 28 March 2015 - 19:02.


#10
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
In cazul navigatiei maritime, as folosi un navigator dedicat acestui segment, probabil marca Garmin, in functie de buget.Navigatie maritima inseamna  mare sau ocean asa ca nu m-as baza pe o tableta sau smartphone in croazierele mele ca sa ajung cu bine din punctul A in punctul B  in timp ce efectuez o croaziera pe Marea Neagra, Marea Egee, Marea Mediterana sau Marea Adriatica, ci pe un navigator dedicat proiectat sa fie folosit in aerul foarte umed si salin al marii alaturi de  traditionala aparatura si metoda de navigatie care nu este dependenta de reteaua de sateliti.Inclusiv in cazul unei croaziere fluviale pe bratele Dunarii m-as baza doar pe un navigator dedicat navigatiei maritime.

#11
valyyyyyy

valyyyyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 08.08.2008
Voi pleca in curand in voiaj, oricum cand vorbim de nave, ai acolo toate echipamentele pentru asa ceva, eram doar curios daca poti pune si pe telefon ceva asemanator. Eram constient ca nu vei avea precizia echipamentelor de pe nava...

#12
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Navionics.

Se folosesc tablete si in aviatie, nu vad de ce nu ar merge si pe nava cu atentia necesara, alimentare, protectie, redundanta. Eu folosesc in ambele scopuri fara probleme, Skydemon pentru aero, o combinatie de Garmin si Oruxmaps pentru Delta, pe mare ar cam trebui Navionics.

#13
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Asta mai lipsea, generatia feisbuci scapa acu' si pe mare, si in aer navigand cu androidu.....

Ia cititi aici, bre "navigatorilor":

"Warning and Acknowledgements

WARNINGS: The electronic chart is an aid to navigation designed to facilitate the use of authorized government charts, not to replace them. Only official government charts and notices to mariners contain all information needed for the safety of navigation, and as always, the captain is responsible for their prudent use."

Asa ca puneti mana si invatati navigatie clasica intai, invatati sa folositi hartile si dupa aia umblati creanga prin Delta si pe mare.
Va recomand calduros sa faceti cel macar un curs autorizat si sa va luati certificat C si D, ideal ar fi si VHF.  Dupa aia sigur n-o sa mai intrebati de navigatie cu IShitul prin Delta, sa va caute apoi politia de frontiera pe canale...

Edited by crouchot, 29 March 2015 - 11:28.


#14
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Usurel cu pianul Mr. Crouchot :)

#15
valyyyyyy

valyyyyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 08.08.2008

View Postcrouchot, on 29 martie 2015 - 11:25, said:

Asta mai lipsea, generatia feisbuci scapa acu' si pe mare, si in aer navigand cu androidu.....

Ia cititi aici, bre "navigatorilor":

"Warning and Acknowledgements

WARNINGS: The electronic chart is an aid to navigation designed to facilitate the use of authorized government charts, not to replace them. Only official government charts and notices to mariners contain all information needed for the safety of navigation, and as always, the captain is responsible for their prudent use."

Asa ca puneti mana si invatati navigatie clasica intai, invatati sa folositi hartile si dupa aia umblati creanga prin Delta si pe mare.
Va recomand calduros sa faceti cel macar un curs autorizat si sa va luati certificat C si D, ideal ar fi si VHF.  Dupa aia sigur n-o sa mai intrebati de navigatie cu IShitul prin Delta, sa va caute apoi politia de frontiera pe canale...

Prietene...eu fac proiecte pentru Navigatie Astronomica (inca se face in facultate), adica aia dupa stele, adica aia de pe vremea cand nu exista GPS-ul. Ti se pare ca nu m-as descurca cu un GPS?
Eu eram doar curios de o chestiune. Tu de ce esti asa revoltat in schimb?

Ai auzit de E.C.D.I.S. (harti electronice)? Stai linistit ca stiu sa lucrez si pe hartile clasice, de hartie. Ai auzit de Ceronav, de conventia I.M.O., cursuri I.M.O.? Crezi ca nu stiu regulile, responsabilitatile, obligatiile, drepturile la nava?

Generatia facebook (o mica parte) sa stii ca e mult mai documentata, mai open-minded, mai adaptabila la noile tehnologii decat generatia ta, inflexibila in gandire ce priveste cu incertitudine tot ce e nou.

Edited by valyyyyyy, 01 April 2015 - 15:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate