Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Distributie pt. Net, Office, Multimedia etc.

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
aici apare Ubuntu cel mai rapid http://www.techrepub...-distributions/ iar aici puppy sustine ca e cel mai:
http://puppylinux.or...est Release.htm

Ce recomandati pt un laptop sony cu w7 cu nvidea geforce 210, 256 mb dedicati parca sa mearga wireless netul, ofice, media etc

Edited by aazz, 27 March 2015 - 09:23.


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cat RAM are computerul (nu RAM-ul video dedicat)?
De asemenea este foarte important sa precizezi in mod amanuntit: ce inlocuieste "etc" si in ce scop doresti sa folosesti "Net"-ul, "Office"-ul si "Media"?
(Mi-am permis sa inlocuiesc in titlu "Media" cu "Multimedia", deorece presupun ca nu te referi la medii de stocare.)

Edited by _-_, 27 March 2015 - 09:48.


#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,987
  • Înscris: 18.09.2008
LXLE? Lubuntu?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Enlightenment E17 / E19 ca WM sau I3WM, Awesome WM, XFCE sau LXDE ca DE. Iar ca distro ce vrei. As merge pe Arch cu WMurile sau DEurile specificate anterior.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003
@Kagaroth e riscanta o astfel de recomandare daca n-ai avut acel laptop (nici nu a spus modelul) iar de ghicit ce e in mintea omului in materie de preferite e imposibil. Solutia e sa testeze orice-i cade in mana, universul Unix-like nu-i Windows (unde ai de ales dintr-un maxim cat degetele de la o mana), iar daca imboldul nu vine din interior (pana acum trebuia sa testeze cateva distributii) atunci slabe sanse sa ramana pe aici.

Edited by neagu_laurentiu, 27 March 2015 - 10:44.


#6
Werewolfc

Werewolfc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.03.2007

View Postaazz, on 27 martie 2015 - 09:15, said:

aici apare Ubuntu cel mai rapid http://www.techrepub...-distributions/ iar aici puppy sustine ca e cel mai:
http://puppylinux.or...est Release.htm

Ce recomandati pt un laptop sony cu w7 cu nvidea geforce 210, 256 mb dedicati parca sa mearga wireless netul, ofice, media etc

Stii ca primul articol e din 2011? De atunci s-au schimbat multe....
Din ce vad, vrei o experienta "completa" cu "Bells and whistles" si repo destul de bogat. Nu cred ca Puppy te va multumi.

Ar fi bine sa iti aloci timp si sa incepi sa incerci : Lubuntu, Mint, Arch (dar vei avea mai mult de lucru la conf decat la celelalte), Ubuntu Mate (am auzit ca ar fi mai ligth.. tre sa il testez si eu in WM). Daca sistemul tau e slab (cpu, ram) stai departe de KDE, Gnome3. LXDE/LXQT, XFCE sunt DE-uri mai putin mancatoare de resurse care iti ofera o experienta "moderna". Daca preferi hardcore, poti alege din wm-uri : openbox, fluxbox, icewm, xmonad, ratpoison dupa cum zicea si Kagaroth.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tot timpul am recomandat ca un user sa testeze cat mai multe distro-uri si sa aleaga ceea ce il multumeste. Insa au fost si cei care au zis cum pot sa fac o astfel de recomandare unui incepator / doritor sa treaca pe linux, probabil pentru ca nu am pomenit de "distributia" al carui nume nu il pot rosti.

Am pomenit de Arch cu I3WM deoarece am un Asus N56VZ acasa si stiu cam ce probleme genereaza o configuratie mai ciudata sa ii zicem, ceva gandit cu winblows in minte, pe el am un PCLinuxOS x86 cu KDE si pe al doilea HDD un Arch cu I3WM si Plasma5 (KDE5).

La munca am un P4 cu 1GB RAM si o placa video Radeon HD3450, Fedora cu KDE4 nu e combinatie la 1GB RAM decat daca se gasesc alternative la anumite softuri gen finch in loc de Pidgin, alpine in loc de Thunderbird si etc.

Asa si in cazul initiatorului, depinde de configuratia hardware si de necesitati, poate alege cam orice distro existent, depinde cat doreste sa puna umarul la treaba, cu conditia sa foloseasca un WM sa un DE cat mai light. :)

#8
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
2.2 ghz si 4 gb ram, pt net, sa editez foto-video. ma dispera w7 pt ca nu imi tine mai mult de 1 an!

e dificil de testat daca ar fi de vazut clipuri cu linuxsi

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Incearca in mod LiveCD ArtistX care ofera "de-a gata" cele mai importante aplicatii pentru prelucrari grafice, modelare 3D, realizare de animatii, prelucrari audio s.a.m.d. (lista de aplicatii o gasesti in link spre sfarsitul paginii).
Apoi incearca sa instalezi, de exemplu, Linux Mint Mate si sa iti instalezi tu manual aplicatiile pe care le-ai vazut si care ti-au placut in ArtistX.

In acelasi ton este si Ubuntu Studio (click pe fiecare categorie de aplicatii ca sa vezi ce include). Include mai putine aplicatii, dar s-ar putea sa-ti placa mai mult.

O alta distributie pe care ar merita sa o testezi la inceput ar fi Netrunner: http://www.netrunner.com/download/

Iar ulterior te vei putea indrepta spre Ubuntu (desi nu recomand sa o faci de la inceput), OpenSuSE, Arch etc.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postaazz, on 27 martie 2015 - 11:03, said:

2.2 ghz si 4 gb ram, pt net, sa editez foto-video. ma dispera w7 pt ca nu imi tine mai mult de 1 an!

Daca w7 in care chestiile sint destul de clare, nu trebuie cine stie ce smecherii sa instalezi un soft, il cunosti deja probabil, etc te tine un an in mod sigur linuxul nu o sa te tina nici o luna.

In ceea ce priveste editari photo-video (+ in mod sigur ma gindesc ca esti interesat si de organizat fisiere media, etc) nu e chiar rau dar nici fenomenal. In plus curba de invatare s-ar putea sa se dovedeasca prea abrupta pentru tine (sau pentru oricine vrea sa treaca la linux, nu am nimic cu tine) si chiar daca ajungi in virf s-ar putea sa fie la un nivel mult sub ce poti face la virf in windows.

#11
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
nu renunt de tot doar la net si vizionat video, word..., in linux nu o sa pot folosi imprimanta canon?

un linux de 500mb maxim 1gb please? un blog ceva unde scrie la toate si cat are si cam ce softuri se instaleaza exista?

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ce intelegi printr-"un linux de 500mb maxim 1gb"? Te referi la size-ul imaginii ISO? Pai daca instalezi un Linux "chel" si te apuci tu abia dupa aceea sa instalezi aplicatiile respective, nu-ti consuma banda suplimentara si timp (ca sa le instalezi tu manual)?

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postaazz, on 27 martie 2015 - 16:09, said:

in linux nu o sa pot folosi imprimanta canon?
Da. Am un MP610 pe care o folosesc cu succes in Linux.

View Postaazz, on 27 martie 2015 - 16:09, said:

un linux de 500mb maxim 1gb please?
Cum adica de 500MB - 1GB? Adica la ce te referi? Consum de RAM? ISOul sa aibe atat? Spatiul ocupat pe disk? Sau ce?

View Postaazz, on 27 martie 2015 - 16:09, said:

un blog ceva unde scrie la toate si cat are si cam ce softuri se instaleaza exista?
Nu. Da' fiecare distributie are wiki, forum, etc.

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Legat de imprimanta: verifici daca modelul imprimantei tale se regaseste in aceasta lista: pentru Ubuntu 14.04 sau pentru Ubuntu 12.04-13.10. Ar trebui sa functioneze in orice distributie bazata pe versiunea corespunzatoare de Ubuntu.
Iar ca distributie iti recomand una bazata pe Ubuntu.

#15
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
atat sa aiba marimea pe hard.

canon mp210 numai pe Ubuntu - mint, Slax sau puppy nu au?

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nui ai 5 GB pe HDD pentru o distributie?

Edited by MembruAnonim, 27 March 2015 - 20:29.


#17
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
am 200 de gb dar vreau sa se miste repede!

ubuntu am mai avut cum ~8 ani dar am renuntat din lipsa de tutoriale, suport si numele Ubuntu nu imi suna bine!

si nu am timp/bani sa testez zeci sau sute de linuxsi!

nu cred ca numai ubuntu se poate conecta la imprimanta logic toate ar trebui?

#18
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Nu conteaza cat spatiu ocupa, poate sa aiba 50GB si sa se miste repede, iar driverele ar trebui sa mearga pe toate distributiile. De acum 8 ani s-au schimbat multe, poti sa incerci Ubuntu, Linux Mint, Manjaro sau pclinuxos (majoritatea distributiilor au un wiki al lor).

p.s: se numesc distributi nu linuxsi.
p.s2:nu inteleg parte cu "nu am timp/bani sa testez zeci sau sute de linuxs", avand in vedere ca linux-ul este gratuit, exceptand anumite distributii ce ofera suport contra-cost.

Edited by Zinus, 28 March 2015 - 17:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate